Ahmadínedžád: Mahdí a Ježiš zachránia svet

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád už po niekoľkýkrát predpovedal zánik Izraela. Okrem židovského štátu podľa neho budú zničené aj Spojené štáty. Stane sa to v deň, keď sa na zem vráti imám Mahdí, posvätná postava šiitského islamu, spolu s Ježišom Kristom a ďalšími prorokmi.

02.06.2008 15:17 , aktualizované: 16:24
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád Foto:
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád.
debata

„Keď sa objaví prisľúbený spasiteľ, spolu s ostatnými, napríklad Ježišom Kristom, vymizne zo sveta tyrania,“ povedal Ahmadínedžád v pondelok v Teheráne pri príležitosti 19. výročia úmrtia vodcu iránskej islamskej revolúcie ajatolláha Chomejního.

Ahmadínedžád zopakoval aj svoje apokalyptické predpovede pre štát Izrael. „Musím vám oznámiť, že tento sionistický režim, ktorý sa 60 rokov dopúšťal genocídy, rabovania, okupácie a zrady, je na sklonku svojho života a čoskoro zmizne z geografickej scény,“ povedal iránsky prezident.

Nič dobré Ahmadínedžád neveští ani Spojeným štátom: „Nastal čas pádu satanskej moci Spojených štátov. Odrátavanie pred zničením tohto vladára sa už začalo,“ vyhlásil v pondelok iránsky prezident.

Irán zmierňuje svoj postoj k MAAE

Iránsky prezident povedal, že jeho krajina bezprostredne neplánuje prehodnocovať spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE). Ahmadí­nedžádovo vyjadrenie bolo zmiernením tvrdého postoja, ktorý nedávno zaujal nový predseda parlamentu Alí Laridžání, bývalý iránsky jadrový vyjednávač. „Postoj parlamentu bol odbojný, ale zatiaľ nie je nutné prehodnotiť spoluprácu s MAAE,“ povedal Ahmadínedžád po schôdzke s Laridžáním. „Varovanie zo strany parlamentu však bolo primerané,“ povedal iránsky prezident.ň

MAAE minulý týždeň vyjadrila „vážne obavy“ z toho, že Irán zatajuje informácie o štúdiách o výrobe jadrových hlavíc a z toho, že Teherán odmieta požiadavku na zastavenie obohacovania uránu. Laridžání na vyjadrenie MAAE reagoval slovami, že Irán by mohol prehodnotiť vzťahy s touto agentúrou. „Parlament nedovolí takéto klamstvá a ak budú pokračovať touto cestou, zasiahne a stanoví nové pravidlá pre spoluprácu s MAAE,“ povedal Laridžání minulý týždeň.

Spojené štáty a ich európski spojenci sa obávajú, že Irán chce proces obohacovania uránu využiť na výrobu atómových zbraní. Teherán však trvá na tom, že ich jadrový program má slúžiť mierovým cieľom.

debata chyba