AI kritizuje Fica: Internátne školy sú útokom na spôsob života Rómov

Amnesty International (AI) varuje, že vytváranie internátnych škôl pre rómske deti a snaha "postupne oddeľovať deti od spôsobu života, ktorý momentálne žijú v osadách" je diskriminačným konaním a je jednoznačným útokom na spôsob života Rómov. Internátne školy pre rómske deti pritom v pondelok premiér Robert Fico označil za jedinú možnú cestu riešenia rómskej problematiky.

09.03.2010 21:47
cigáni, rómovia, deti, Martin Foto:
Amnesty International odmieta vytváranie internátnych škôl pre rómske deti. Považuje to za diskriminačné riešenie.
debata

„Myšlienka, že rómske deti majú byť odobraté z ich rodín a dané do internátnych škôl, keď sa môžu vzdelávať v bežných školách blízko svojich domovov, je v úplnom protiklade s najlepším záujmom dieťaťa. Vykorenenie z prostredia a z rodín je útokom na ich identitu,“ povedala programová riaditeľka AI pre Európu a Strednú Áziu Halya Gowan.

Podľa AI majú rómske rodiny v osadách problémy pri podpore vzdelávania svojich detí pre chudobu, jazykové bariéry a iné činitele podobne ako aj iné rodiny na Slovensku. Vláda by im mala pomáhať prekonávať tieto bariéry. Rómske deti izolované od okolitého sveta budú mať oveľa ťažšie uplatnenie v slovenskej spoločnosti, konštatuje ďalej AI.

„Návrh vlády podporuje segregáciu, ktorú rómski žiaci zažívajú už v súčasnosti. V skutočnosti sa len stane oficiálnou,“ povedala Gowan. Tvrdí, že Slovensko navrhuje riešenie mimo vývoja v Európskej únii. Ak návrh prijmeme, bude to vraj absolútne porušenie slovenského práva a medzinárodných štandardov ľudských práv proti diskriminácii, ktorými je Slovensko viazané.

Amnesty International už v minulosti vyjadrila vážne obavy v súvislosti s diskrimináciou a segregáciou rómskych detí, ktoré zažívajú v slovenských školách, vrátane ich umiestňovania v špeciálnych školách a triedach so žiakmi s mentálnym postihnutím. „Namiesto vytvárania ďalšieho paralelného systému segregovaného vzdelávania pre deti na základe ich etnického pôvodu je potrebné, aby slovenská vláda zamerala svoju snahu na zabezpečenie inklúzie v slovenských školách pre všetky deti bez ohľadu na sociálny pôvod, jazyk a iné schopnosti,“ povedala Gowan.

Organizácia na ochranu ľudských práv vyzýva slovenskú vládu na riešenie hlavného problému – pretrvávajúcej segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Tú môžu prekonať reformy vzdelávacieho systému na zabezpečenie skutočného inkluzívneho vzdelávania pre všetky deti. Vláda musí podľa AI poskytnúť primeranú pomoc rodinám a žiakom, ktorí ju potrebujú, aby boli schopní efektívne participovať a naplno rozvíjať svoj potenciál v rámci bežných základných škôl.

Premiér Robert Fico v pondelok po kontrolnom dni u vicepremiéra pre menšiny Dušana Čaploviča tvrdil, že internátne školy pre rómske deti sú jediným riešením rómskej problematiky. „Očakáva sa od nás do budúcnosti omnoho razantnejší prístup ako sa tak dialo teraz,“ konštatoval Fico na tlačovej besede. Tvrdil, že toto riešenie od vlády vyžadujú starostovia a primátori. „Očakávajú, že príde niečo iné ako iba neustále deklarácie, ktorými sme neustále viazaní, že príde aj niečo iné ako tie pokusy cez všelijaké peniaze ad hoc niečo ovplyvniť alebo niečo napraviť,“ vyhlásil Fico.

S kritikou ráta Fico už vopred a tvrdí, že sa jej chce vyhnúť preventívnym dialógom s orgánmi Európskej únie. Zváži tiež postoje expertov v otázkach funkcie rómskych internátnych škôl či veku detí, v ktorom by mali byť na takéto školy posielané. „Je to úloha pre ďalšie štyri roky,“ zdôraznil Fico.

Podľa Čaploviča sa už s pilotnými projektmi iniciatívne hlásia niektoré samosprávy. Vicepremiér chce rómske deti posielať do internátnych škôl až po súhlase ich rodičov. „Nechcem nikomu nič nanucovať, ale poďme touto cestou pilotných projektov, začnime to konečne. Lebo to, aby sme sypali peniaze na niektoré projekty do rómskych osád, problémy nevyrieši,“ tvrdí Čaplovič. Dodáva, že jedinou systémovou zmenou je vzdelanie.

debata chyba