Z Indického oceánu vylovili živého pasažiera, prežilo 14-ročné dievča

Na mieste, kde sa v utorok zrútilo lietadlo typu Airbus so 153 ľuďmi na palube, našli záchranári najmenej jedného živého človeka. Tragédiu prežilo štrnásťročné dievča. Pri havárii lietadla, ktoré sa zrútilo do Indického oceánu, mohlo asistovať zlé počasie. Reportérom v Paríži to povedal francúzsky minister dopravy Dominique Bussereau.

30.06.2009 07:14 , aktualizované: 19:08
Lietadlo, Airbus, Jemen Foto:
Príbuzná pasažiera z Airbusu, ktorý sa zrútil do indického oceánu.
debata

„Hovorí sa aj, že lietadlo sa chystalo na pristávací manéver, že od tohto manévru upustilo a pri ďalšom pokuse niečo zlyhalo,“ myslí si Bussereau. Lietadlo smerovalo z Paríža na súostrovie Komory. Britská televízna stanica BBC medzitým informovala, že Airbus A 310 pravdepodobne pristával za nepriaznivých poveternostných podmienok. Nad Indickým oceánom vtedy zúrila víchrica a na hladine mora boli „vysoké vlny“.

Lietadlo sa vraj pokúsilo pristáť pred tragédiou pristáť

Podľa svedkov havárie sa lietadlo pokúsilo pristáť na letisku v Moroni predtým, ako havarovalo. Svedkov vrátane bývalého ministra obrany a niekdajšieho šéfa civilného letectva na Komorách prekvapilo, keď videli, ako sa airbus priblížil k letisku a následne zmizol.
„Videl som, ako sa lietadlo priblížilo a potom opäť odletelo,“ povedal bývalý minister obrany Humíd Msaidí, ktorý prišiel na letisko Hahája vyzdvihnúť svoju matku. „Zdalo sami, ako keby malo lietadlo ťažkosti pri pristávaní,“ povedal Muhammad Jahjá, bývalý riaditeľ oddelenia civilnej dopravy na Komorách.

Jemenské letecké úrady v utorok potvrdili, že v Indickom oceáne sa im už podarilo odhaliť niekoľko tiel, ktoré pravdepodobne patria pasažierom zrúteného airbusu. „Telá plávali na hladine a asi 16 až 17 námorných míľ od Moroni sme zaznamenali aj palivovú škvrnu,“ povedal reportérom zástupca úradov Muhammad Abdul Kadír. Zdroj z prostredia jemenskej vlády medzitým uviedol, že záchranárom sa s pomocou menšieho prieskumného lietadla už podarilo objaviť aj vrak havarovaného stroja.

Stroj typu Airbus 310–300 patriaci spoločnosti Yemenia vyštartoval z jemenskej metropoly Saná a pristáť mal v Moroni, hlavnom meste ostrovného štátu Komory nachádzajúcom sa približne 300 kilometrov severozápadne od Madagaskaru. K tragédii došlo iba krátko pred tým, ako malo lietadlo dosadnúť v Moroni. Ide o podobný typ stroja, aký sa pred viac ako mesiacom zrútil do Atlantického oceánu. Lietadlo letelo z Paríža s medzipristátím v jemenskej metropole Saná a pristáť malo na Komorách. Stroj však v momente, keď sa nachádzal nad oceánom, zmizol z radarov. „Yemenia s ľútosťou oznamuje, že jej lietadlo letu číslo No IY626 na ceste zo Saná do Moroni so 142 pasažiermi a 11 členmi posádky Airbusu 310–300 je nezvestné,“ uvádza spoločnosť na svojej internetovej stránke. Podľa agentúry AFP boli medzi pasažiermi väčšinou Francúzi a Komorania.

Foto: Reuters
Lietadlo, Airbus

Záchranárske lode už vyrazili na miesto nešťastia a momentálne pátrajú po osobách, ktoré by prípadne incident mohli prežiť. Zatiaľ nie je jasné, čo mohlo haváriu spôsobiť. „Na záchrannej akcii sa zúčastňujú lode z Madagaskaru a súostrovia Komory,“ uviedol nemenovaný zástupca úradov pre agentúru AFP a dodal, že incident sa odohral asi tri kilometre od pobrežia. Zdroj z Paríža, odkiaľ lietadlo vyštartovalo, zase informoval, že stroj sa „zrútil do mora len niekoľko kilometrov od pevniny“ tesne predtým, ako mal pristáť v Moroni.

Katastrofa sa podobá na pád Airbusu spoločnosti Air France

Nešťastie zatiaľ pripomína neslávne známy let č. 447, kedy sa lietadlo francúzskej spoločnosti Air France s 228 osobami na palube v noci z 31. mája na 1. júna počas silnej búrky zrútilo do Atlantického oceánu. Úrady zatiaľ dokázali odhaliť identitu 11 z 50 objavených tiel, pátracie tímy z Brazílie, Francúzska, USA, Holandska a ďalších krajín však po obetiach a troskách lietadla už pátrať prestali. Príčiny tragédie zostávajú stále nevyjasnené.

Najväčšie letecké katastrofy tohto roka

  • 30. júna – Lietadlo jemenskej leteckej spoločnosti sa zrútilo nad Indickým oceánom neďaleko súostrovia Komory so 150 ľuďmi na palube.
  • 1. júna – Francúzsky Airbus na trase z Ria de Janeiro do Paríža zmizol z radarov nad Atlantickým oceánom. Všetkých 228 ľudí na palube prišlo o svoje životy, medzi nimi aj traja Slováci.
  • 20. mája – Indonézske armádne dopravné lietadlo C-130 Hercules sa zrútilo na dedinu na východe ostrova Jáva. Pri incidente zahynulo 97 ľudí.
  • 6. apríla – Indonézske armádne lietadlo typu Fokker-27 sa zrútilo pri pristávaní neďaleko mesta Bandung v západnej Jáve. Nešťastie neprežilo 24 ľudí.
  • 25. februára – Lietadlo smerujúce z Istanbulu sa zrútilo pri pristávacom manévri na letisku v Amsterdame. Deväť zo 135 ľudí na palube zahynulo a ďalších najmenej 50 utrpelo zranenia.
  • 12. februára – Dopravné lietadlo sa zrútilo na dom v meste Buffalo v americkom štáte New York. O život prišlo všetkých 49 ľudí na palube a jeden človek na zemi.
  • 8. februára – Dopravné lietadlo sa zrútilo do rieky v brazílskom štáte Amazonas. Pri incidente prišlo o život 24 ľudí, pričom väčšina z nich patrila k jednej rodine.
debata chyba