Ak chce Európa plyn, musí udrieť

Európa má páky na Ukrajinu, ak ich nepoužije, stabilných dodávok plynu sa nedočká. V rozhovore pre Pravdu to tvrdí Michail Deliagin, riaditeľ moskovského Inštitútu problémov globalizácie.

14.01.2009 08:48
Michail Deliagin Foto:
Michail Deliagin (40), riaditeľ Inštitútu problémov globalizácie, je jedným z najznámejších ruských ekonomických analytikov. Pôsobil ako ekonomický poradca prezidenta Borisa Jeľcina i bývalého premiéra Michaila Kasianova.
debata

Bola to len naivná ilúzia, že po príchode európskych pozorovateľov na Ukrajinu sa tranzit ruského plynu do Európy plne obnoví?

To, že sú tam, je dobré. Ale čo zmôžu sami? Prišli, uvidia, že plynu niet a môžu si vypiť spolu s ukrajinskými plynármi. Alebo ak plyn potečie, európski pozorovatelia zaznamenajú, že toľko a toľko z neho ubudlo, na čo Ukrajinci povedia, že na jeho odčerpanie majú právo.

Áno, tvrdia, že ide o takzvaný technický plyn, ktorý potrebujú na prevádzku. Vari to tak nie je?

Dohoda o tranzite, uzavretá do konca roku 2009, však ráta s tým, že transport ruského plynu plne zabezpečuje ukrajinská strana. Zahŕňa to aj dodávky technického plynu, ktorý je potrebný na prevádzku kompresorov. Ak to teraz Ukrajina spochybňuje, je to, akoby taxikár po tom, čo k nemu nastúpi pasažier, zapol taxameter a ihneď zašiel na benzínové čerpadlo, aby ešte pred cestou na jeho účet natankoval plnú nádrž. Nové problémy s dodávkami plynu sa dali očakávať. Lebo to, čo Kyjev vydáva za normálne odoberanie technického plynu, je podľa Moskvy krádež, o ktorú sa chystá dodávky znížiť.

Prečo sú s dodávkami plynu problémy aj po tom, čo Rusko sľúbilo, že ich odvčera obnoví?

Tranzit ruského plynu do Európy blokuje Ukrajina. Chce tak vydierať Rusko a súčasne vyvíjať nátlak na Európsku úniu, aby tá odobrila jej postoj k Rusku. Lebo Kyjev stále neuzavrel svoj spor o cenu plynu, poplatky za tranzit a výšku svojho dlhu. Kyjev vie, že Moskva už veľmi potrebuje obnoviť dodávky do Európy. Gazprom u partnerov stráca kredit, keď ako dodávateľ nemôže zabezpečiť dodávky.

A Ukrajinu netlačí čas? Ona nepotrebuje dodávky ruského plynu?

Premiérka Julia Tymošenková tvrdí, že Ukrajine zásoby plynu vystačia ešte na rok. Ja odhadujem, že to môže byť až pol druha roka. Ukrajina má obrovské plynové zásobníky, navyše domáca ročná ťažba jej stačí na ďalšieho vyše pol roka a pri terajšej kríze, keď priemysel podstatne znižuje spotrebu, aj na dlhšie. Navyše na predlžovaní krízy môže Ukrajina aj zarobiť.

Ako?

Blokovaním tranzitu plynu do EÚ Ukrajinu vyvoláva paniku, ktorá prirodzene povedie k zdraženiu plynu v krátkodobých, takzvaných spotových kontraktoch. A isté záujmové skupiny na Ukrajine, blízke premiérke Tymošenkovej, budú môcť predávať plyn za tieto vyššie ceny. Ponúknu ich mrznúcej Európe ako pomoc od bratskej Ukrajiny, za ktorú si dajú dobre zaplatiť. Je to veľmi šikovná špekulatívna operácia.

Dá sa vôbec predpovedať, kedy sa plynová kríza v Európe skončí?

To závisí od Európy. Dodávky ruského plynu sa plne obnovia až vtedy, keď Európska únia prinúti Ukrajinu dodržiavať svoje medzinárodné záväzky. Skôr nie. Až dovtedy budú Ukrajinci na pokračovanie blokády používať každú možnú technickú výhovorku. Niekto v Európe musí udrieť do stola a pohroziť Kyjevu zastavením finančnej pomoci. Ekonomika Ukrajiny je totiž v stave voľného pádu a bez pomocnej ruky ju už na jar čaká krach.

debata chyba