Ak Palikot siahne na kríž v Sejme, nech si ma nepraje, varuje Walesa

Legendárny vodca odborového hnutia Solidarita a bývalý poľský prezident Lech Walesa varuje Janusza Palikota, že ak sa odváži siahnuť na kríž visiaci v parlamente, bude s ním mať čo robiť.

14.10.2011 20:32
poľský parlament, Sejm, krucifix Foto:
Nad dverami do poľského parlamentu visí krucifix.
debata (9)

Palikotovi, ktorého strana sa v nedeľných voľbách stala treťou najsilnejšou politickou formáciou v Poľsku, kríž v parlamente prekáža. Návrhom, že by ho mali odstrániť, vyvolal v silne katolíckej krajine búrku nevôle.

„Ak sa Palikot odváži dotknúť kríža, bude mať čo robiť aj so mnou,“ povedal v televízii TVN24 Lech Walesa. „Kríža sa nikto nesmie ani dotknúť, pretože Poľsko je katolícky národ,“ dodal. V Poľsku sa podľa oficiálnych štatistík skoro 90 percent ľudí hlási ku katolíckej cirkvi.

Palikot, ktorého strana chce usilovať o to, aby sa Poľsko stalo svetským štátom, pred niekoľkými dňami oznámil, že chce s predsedom Sejmu, dolnej komory parlamentu, rokovať o možnom odstránení kríža z rokovacej sály. Tento náboženský symbol podľa neho porušuje ústavný princíp neutrality štátu vo veci vyznania. V rokovacej sále tajne zavesili kríž z ebenového dreva v októbri 1997, bez vedomia vedenia Sejmu, dvaja poslanci z niekdajšej Volebnej akcie Solidarita (AWS).

Walesa sa pripojil k väčšine poľských politikov odmietajúcich odstránenie kríža. Povedal, že s jeho podporou môže rátať akákoľvek iniciatíva, ktorá sa postaví proti tomu, aby kresťanský symbol zo Sejmu zmizol. Táto záležitosť môže Walesu výnimočne zblížiť s jedným z jeho najväčších politických nepriateľov, šéfom opozície Jaroslawom Kaczyńským. Jeho národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS) chce v Sejme predložiť návrh uznesenia, v ktorom by poslanci právoplatným spôsobom uznali, že kríž v rokovacej sále je.

Súčasnému poľskému prezidentovi Bronislawovi Komorowskému sa nepáčia politické spory okolo kríža. „Politické kampane za kríž, s krížom i proti krížu nie sú pre Poľsko dobré,“ myslí si.

Sám Palikot mal ešte predvlani rovnaké názory ako jeho terajší protivníci. „Kríže v školách alebo na iných verejných miestach mi nevadia,“ napísal na svojom blogu v decembri 2009. „Kríž je v Poľsku v rovnakej miere náboženským i národným symbolom,“ uviedol a dodal, že katolícka cirkev vždy stála na strane poľského ľudu. Teraz hovorí, že názor zmenil vlani v lete, keď sa katolícka cirkev postavila na stranu Práva a spravodlivosti.

Poľsko pred rokom rozdelil drevený kríž stojaci pred sídlom hlavy štátu. Postavili ho tam skauti po leteckej katastrofe, pri ktorej zahynul vtedajší konzervatívny prezident Lech Kaczyński, blízky PiS, a ďalších 95 ľudí. Keď kríž pracovníci kancelárie novozvoleného prezidenta Komorowského chceli odniesť do neďalekého kostola, vypukla o neho v srdci Varšavy bitka. Skalní priaznivci PiS, ľudia považujúci sa za ozajstných poľských vlastencov, kríž niekoľko týždňov bránili vlastnými telami pred presťahovaním. Na ich stranu sa vtedy postavila značná časť katolíckej cirkvi.

9 debata chyba