Akreditačná komisia upadá, varujú odborníci

Akreditačná komisia, ktorá má dohliadať na kvalitu vysokoškolského štúdia, sa oslabila a spolitizovala. Jej nové zloženie kritizujú vysoké školy aj odborníci. Podľa návrhu rezortu školstva majú totiž do komisie zasadnúť ľudia, ktorí nedosiahli medzinárodné uznanie. V komisii navyše už nebude nijaký odborník na oblasť matematiky a informatiky. Namiesto neho tam minister Ján Mikolaj (SNS) dosadil človeka s prepojením na vládu.

09.06.2010 09:42
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata (1)

Výmena sa týka piatich členov Akreditačnej komisie, ktorým sa v auguste končí funkčné obdobie a po šiestich rokoch im už členstvo nemožno predĺžiť. Za týchto ľudí však minister školstva neponúka primeranú náhradu.

„Nezvýšil počet zahraničných odborníkov ani slovenských odborníkov s medzinárodnou reputáciou. Naopak, ich počet klesá,“ hovorí analytik Miroslav Beblavý (SDKÚ), ktorý sa venuje otázkam školstva. Medzi štyrmi novými členmi, ak nepočíta navrhnutého umelca, nie je podľa neho ani jeden medzinárodne uznávaný odborník.

Varovným signálom je, že sa do komisie mieša politika. Novou členkou sa totiž stáva politologička Marcela Gbúrová. „Nemá síce žiadnu medzinárodnú publikáciu a citáciu v rešpektovaných časopisoch, zato je však poradkyňou podpredsedu vlády Dušana Čaploviča,“ upozornil Beblavý.

Nominácii Gbúrovej nerozumie ani odborníčka na školstvo z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková. „Nevidím dôvody, prečo by tam vôbec mala byť. Nepatrí medzi špičkových odborníkov a jej politické prepojenie nie je dobrý krok,“ uviedla.

Pochybnosti má aj o odbornosti ďalších nových členov. Zo siedmich ľudí (dvoch minister opätovne vymenoval do funkcie) sú tam len dvaja, ktorí majú za sebou významnejšie vedecké práce. „Členmi komisie by pritom mali byť naozaj vrcholoví, špičkoví vedci, ktorí môžu hodnotiť prácu vysokých škôl,“ pripomenula Králiková.

Do komisie by mali vstupovať aj zahraniční odborníci, čo dokonca navrhoval i volebný program SNS. Jej minister to však neplní. Aj tých pár zahraničných odborníkov, čo tam je, pochádza z Česka. Ako naznačila Králiková, dobrou cestou by bolo, keby sa komplexná akreditácia školy mohla robiť medzinárodne. „V niektorých zahraničných krajinách funguje aj systém, ktorý vlani zaviedla Litva. A to, že vysoké školy sa môžu akreditovať aj zahraničnou komisiou. Miera nezávislosti je vtedy vyššia,“ porovnala.

Návrh na vymenovanie nových členov Akreditačnej komisie, o ktorom dnes bude rokovať vláda, podrobili kritike aj vysoké školy. Podľa nich je nevyvážený a úplne v ňom chýbajú odborníci z oblasti prírodných a technických vied vrátane informatiky.

Teda práve z oblastí, ktoré podľa stratégie vlády treba podporovať, lebo súvisia s inováciami a znalostnou spoločnosťou. Slovensko v tejto oblasti zaostáva za väčšinou štátov EÚ. „O to viac prekvapuje, že Akreditačná komisia má zabezpečiť zvyšovanie vedeckých výsledkov v týchto odboroch bez odborníkov na túto oblasť,“ zdôraznil v stanovisku predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško.

Rada s návrhom rezortu preto nesúhlasila a svoje výhrady zaslala aj vláde. O reakciu Pravda požiadala aj ministerstvo školstva, ktoré však na otázky neodpovedalo.

1 debata chyba