Albánsko po krviprelievaní čaká skúška sily

Iskra jazmínovej revolúcie, ktorá zmietla autokratický režim v Tunisku, akoby preskočila do Európy. Po krvavom potlačení protivládnej demonštrácie čaká Albánsko napätý týždeň. Premiér i opozícia sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za násilnosti, ktoré si v piatok vyžiadali tri ľudské životy a vyše šesťdesiat zranených. Oba znepriatelené tábory pritom chystajú ďalšie skúšky sily. Vládna Demokratická strana zvoláva svojich stúpencov na stredajší masový míting, a dva dni nato chcú ulice ovládnuť opoziční socialisti.

24.01.2011 06:14
Tirana Foto: ,
Krviprelievanie pri potlačení protivládnej demonštrácie v albánskej Tirane si vyžiadalo tri obete a 60 zranených.
debata (3)

Premiér Sali Berisha obvinil socialistov, ktorí predvlani len tesne prehrali voľby a ich výsledky ako sfalšované dodnes neuznali, z pokusu vyvolať povstanie tuniského typu. „S tuniským scenárom v Albánsku neuspejú,“ vyhlásil. „Tí, ktorí stoja za pokusom o prevrat a za banditmi, dostanú zaslúžený trest,“ citovala ho agentúra ATA. „Nijaká sila na svete nedokáže poraziť demokratické inštitúcie Albánska, členskej krajiny NATO,“ dodal.

Albánsko, jedna z najbiednejších krajín Európy, je od predvlani členom NATO. Európska únia vlani odmietla jej žiadosť o štatút kandidátskej krajiny. Brusel upozornil Tiranu, že predpokladom jej integrácie je účinný boj s korupciou a nastolenie fungujúcej demokracie.

Od pádu stalinistického režimu začiatkom deväťdesiatych rokov Albánsko žije v stave permanentnej „studenej občianskej vojny“. Pri moci sa striedajú Berishovi demokrati so socialistami. Samotný Berisha, vtedy ešte ako prezident, už raz prišiel o moc po násilných protestoch. V roku 1997 ho po krachu investičných spoločností fungujúcich na princípe pyramídových hier zmietla živelná revolta, pri ktorej prišlo o život vyše 1 300 ľudí. V roku 2005 sa Berisha ako premiér vrátil k moci a udržal si ju aj po predvlaňajších sporných voľbách.

Násilnosti v uplynulý piatok vypukli počas protivládnej demonštrácie, ktorú socialisti zvolali po zverejnení videa dokazujúceho korupčné praktiky členov vlády. Časť z vyše dvadsaťtisíc demonštrantov útočila dlažbovými kockami a zápalnými fľašami na sídlo vlády. Polícia proti nim zasiahla vodnými delami, slzotvorným plynom a gumovými projektilmi. Do davu však niekto pálil aj ostrými. Premiér Berisha tvrdí, že strieľali „banditi“ z radov demonštrantov.

Zo záberov, ktoré odvysielala televízia NEWS24, však vyplýva, že sa strieľalo z jednej z budov vládneho komplexu. Dvaja muži skonali po zásahu do hrude, jeden neprežil priestrel hlavy. O život ďalšieho postreleného demonštranta ešte aj v nedeľu bojovali lekári.

Kým premiér Berisha ocenil „profesionálny zásah“ poriadkových síl, a zasahujúcich príslušníkov štedro finančne odmenil, generálny prokurátor vydal zatykače na šesť vysokopostavených veliteľov jednotiek ministerstva vnútra, podozrivých z prekročenia služobných právomocí. Polícia však až do nedeľňajšieho večera zatykače ignorovala.

Vodca socialistov Edi Rama, ktorý je primátorom Tirany, žiada aj zatknutie ministra vnútra a trestné stíhanie premiéra. „Smrť troch ľudí nie je nič iné ako štátom spáchaný zločin. Premiér Berisha a jeho úrady za to musia niesť plnú zodpovednosť,“ do­dal.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba