Američania na útoky spomínali demonštráciami

Kým z Washingtonu zneli slová o tolerancii, v New Yorku sa proti sebe postavili dva nezmieriteľné tábory. Spomienku na obete teroristických útokov v najväčšom meste USA zatienil spor o výstavbu islamského centra.

13.09.2010 08:08
WTC, útok, spomienka Foto:
Američania si opäť pripomenuli nevinné obete teroristických útokov na New York a Washington. V troskách WTC zahynula aj sestra Alyson Lowovej(na snímke)
debata

To chce moslimská komunita umiestniť pár desiatok metrov od miesta, kde pred deviatimi rokmi teroristi v mene islamu namierili dve unesené lietadlá na veže Svetového obchodného centra. Celkovo si útoky na New York a Washington vyžiadali tritisíc obetí.

„Páchatelia nezaútočili len na Ameriku, zaútočili na jej základnú myšlienku,“ vyhlásil Barack Obama na spomienkovej slávnosti v Pentagone, na mieste, kde 11. septembra 2001 narazilo tretie zo štyroch unesených lietadiel. „Obetiam môžeme vzdať najvyššiu úctu, ak spravíme to, čoho sa naši nepriatelia najviac obávajú: že zostaneme verní sebe ako Američania,“ povedal americký prezident.

Obama reagoval aj na rozpory okolo výstavby islamského spoločenského centra, ktorého súčasťou bude aj mešita. „Táto krajina zastáva názor, že všetci muži a ženy sú si rovní, že majú isté neodňateľné práva,“ apeloval šéf Bieleho domu na odporcov výstavby s tým, že si sám uvedomuje citlivosť otázky. „Jedným z týchto práv je právo na slobodné praktizovanie náboženstva,“ vyhlásil Obama. Amerika podľa neho nevedie a nikdy nebude viesť vojnu s islamom, bojuje len proti ľuďom, ktorí islam zneužívajú na svoje pokrivené ciele. „Nebolo to náboženstvo, ktoré nás napadlo, bola to Al-Kajdá,“ dodal.

Obete si okrem washingtonského ministerstva obrany a New Yorku uctievali aj neďaleko pensylvánskeho mestečka Shanksville. Úctu pasažierom štvrtého uneseného lietadla vzdala súčasná prvá dáma Michelle Obamová i jej predchodkyňa Laura Bushová. V Pensylvánii spadlo lietadlo, smerujúce pôvodne na Biely dom; štyridsať cestujúcich letu z Newarku do San Francisca premohlo únoscov. Tí tak nemohli dokonať svoj čin, lietadlo sa však už nepodarilo zachrániť.

Kým na rannej spomienkovej slávnosti, kde sa čítali mená všetkých newyorských obetí, panoval pocit jednoty, o pár hodín neskôr musela ľudí s rôznym názorom rozdeľovať polícia. Proti táboru zástancov práva moslimov na vlastnú svätyňu i v blízkosti dvojičiek stáli tí, podľa ktorých ide o cielenú provokáciu a moslimami hodenú rukavicu.

Odporcov výstavby bolo približne dvetisíc, asi o päťsto viac ako protivníkov, a dostali i podporu z Európy. Na zhromaždení prehovoril holandský politik Geert Wilders, ktorý sa angažuje v boji proti islamizácii Západu.

„Na tomto mieste už musíme povedať dosť,“ prehovoril k Newyorčanom Wilders, známy svojou hustou hrivou plavých vlasov. „Nesmieme ustupovať tým, ktorí si nás chcú podmaniť. Povedzme im dosť, aby sa z New Yorku nestala Nová Mekka,“ tvrdí holandský politik, ktorého Strana slobody v posledných holandských voľbách získala tretí najvyšší počet hlasov.

Pred moslimami v USA varovali aj bývalí členovia komisie, ktorá útoky z 11. septembra vyšetrovala. „Spojené štáty už podobne ako Európa majú problém s teroristami z radov prisťahovaných i domácich moslimov, či tých, ktorí prestúpia na islam,“ napísali v správe o meniacej sa taktike teroristov.

debata chyba