Analýza: Cena smutnej istoty SND

Slovenské národné divadlo je v pluse. To je záver výročnej správy za rok 2011, ktorú verejne predložilo súčasné vedenie divadla a ktorá je dostupná na stránkach SND aj ministerstva kultúry. Správa, ako už býva zvykom, zakrýva prešľapy a konštatuje uspokojivý, ba až brilantný výkon.

20.05.2012 19:02
nová budova SND, Slovenské národné divadlo Foto:
Nová budova SND.
debata (4)

Divadlo údajne dosiahlo kladný výsledok hospodárenia v sume 20 581 eur. Podľa slov Milana Vajdičku, povereného vedením SND, sa táto suma presunula do rezervného fondu, ktorý by tak malo tvoriť okolo 400-tisíc eur.

Ako sa vedeniu Slovenského národného divadla podarilo docieliť taký na prvý pohľad priaznivý záver roka – aj napriek negatívnym výsledkom vlaňajšej kontroly z ministerstva kultúry a vládnemu finančnému auditu – je na slovenský spôsob pochopený princíp o dodržiavaní „hospodárneho, efektívneho, účelného a účinného hospodárenia s verejnými prostriedkami“. Veď ešte pred Vianocami nemali v učtárni ani na výplaty.

Naše Národné žije z kombinácie výnosov z vlastnej činnosti a z príspevkov zo štátneho rozpočtu. A okrem iných prostriedkov má ministerstvo kultúry odložené kapitálové fondy, ktoré sú viazané vyslovene na SND a majú zaistiť jeho hmotnú ochranu a budovanie. To sú v skratke premenné, ktoré šikovnou kalkuláciou zakryjú viac, ako sa dalo vôbec predpokladať.

Prejedená budúcnosť

Prvým výsledkom vlaňajšej kontroly ministerstva kultúry bola nehospodárna strata SND v sume 436-tisíc eur. Po zverejnení jej výsledku generálny riaditeľ divadla Ondrej Šoth koncom septembra položil funkciu. Vtedajší minister Daniel Krajcer poveril vedením Milana Vajdičku, riaditeľa technicko-prevádzkového úseku, ktorý výsledok kontroly spochybnil. Postupne sa mu podarilo znížiť výšku pokút zo strany ministerstva a inú pokutu 10-tisíc eur, ktorú divadlu vyrubil vládny finančný audit, presunul na rok 2012 u nás obľúbeným spôsobom – podaním podnetu na súd.

Ku koncu roka vedenie SND ohlásilo ministerstvu kultúry, že má finančné problémy s úhradou výplat. V decembri 2011 vláda Ivety Radičovej schválila presun prostriedkov z kapitálového fondu, určeného na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy SND v sume viac ako 360-tisíc eur a prostriedkov, určených na paletizáciu divadelných dekorácií v sume 120-tisíc eur, na mzdy, platy, služobné príjmy a poistné.

Vedenie mohlo ľuďom dať výplaty a ekonomickému úseku, ktorý nenesie žiadnu zodpovednosť, aj vysoké odmeny.
A tak sa ukazuje, že na jednej strane štát nevie dokázať povereným manažérom národnej inštitúcie ich prešľapy, následne si nedokáže vymôcť nápravu situácie s potrestaním vinníkov a na druhej strane im poskytne veľkorysé východisko z veľkého problému. Tým východiskom sú obetované prostriedky na začiatok rekonštrukcie historickej budovy Národného divadla, ktorá na ňu čaká už niekoľko rokov.

Ako priznal Milan Vajdička, tých 360-tisíc na prípravu dokumentácie bolo pre divadlo schválené už v roku 2006. Podľa jeho slov, keď sa vrátil v júni 2010 do SND na post technicko-prevádzkového riaditeľa, veľmi sa čudoval, že sa s dokumentáciou nič neurobilo. No ako nový zodpovedný za to, aby sa spustil proces návrhu rekonštrukcie, už radšej nič nepodnikol, prezradil novinárom. Musel by to vraj stihnúť do konca roka 2011, inak by peniaze „prepadli štátu“. Za rok a pol sa to podľa tohto vysokého manažéra stihnúť vôbec nedalo.

A tak, zopakujúc slová samotného Vajdičku, suma určená na dokumentáciu obnovy historickej budovy SND minulý rok prešla na platy zamestnancov SND nie preto, že nebolo na výplaty, ale aby sa nemusela vrátiť do štátnej pokladnice.
Ľudia, ktorí pracujú v SND, sa tak ocitli v situácii, že vďaka svojmu vedeniu si prejedajú vlastnú budúcnosť. A s požehnaním vlády hodili cez palubu aj svoju pýchu – historickú stavbu divadla.

Pointa istôt

Pointou tohto slovenského príbehu je hra o čas. V tejto hre postavenej na prieťahoch, ktoré umožňuje správne právo, rezortné predpisy a byrokracia verejných obstarávaní, sa skrýva najväčší kapitál tých, čo sú v SND poverení „hospodárne, efektívne, účelne a účinne hospodáriť s verejnými prostriedkami“.

Milan Vajdička sa prihlásil do konkurzu na nového riaditeľa SND. Ak vyhrá, ministerstvo kultúry bude jeho výročné správy publikovať ešte ďalších 5 rokov, ak sa dovtedy nepremení divadlo na akciovku.

Bolo by na zamyslenie, ak sa volebný slogan Smeru „Ľudia potrebujú (si zaslúžia?) istoty“ premení na smutnú istotu občanov, že podobní „hospodári“ v Národnom si budú aj v čase krízy žiť ako v božom koši na úkor zvyšku bezbrannej slovenskej kultúry.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba