Armáda chce modernizovať dožívajúce vrtuľníky, cenu tají

Ministerstvo obrany sa chystá modernizovať staré dopravné vrtuľníky Mi-17, ktorým sa v priebehu piatich rokov končí životnosť. Plánuje do nich namontovať drahé špeciálne zariadenia, ktoré by z nich spravili prakticky bojové stroje a chce ich nasadiť v Afganistane. Odborníci pochybujú, či je taká úprava potrebná, keďže vzhľadom na vysoký vek vynovené vrtuľníky bude možné využívať len pár rokov.

05.05.2010 10:33
vrtuľník, Mi 17 Foto:
Rezort obrany tají cenu za modernizáciu starých vrtuľníkov Mi 17. Podľa expertov sa môže vyšplhať na tri až štyri milióny eur za kus.
debata (20)

Ministerstvo obrany svoj zámer obhajuje tým, že na nové helikoptéry nie sú peniaze. „V rámci súčasných finančných možností je modernizácia jedinou dostupnou alternatívou,“ uviedol hovorca Vladimír Gemela. V končiacej sa životnosti vrtuľníkov nevidí problém, odvoláva sa na to, že majú málo nalietané. „Pohybujeme sa približne pod polovičnou hodnotou maximálneho počtu odlietaných hodín,“ dodal Gemela.

Armáda podľa neho očakáva, že sa jej podarí vyrokovať s ruským výrobcom predĺženie životnosti Mi-17 o pätnásť rokov. „Predĺženie životnosti je mimoriadne drahé a výrobcovi sa natvrdo platí. Rusi to môžu, ale nemusia urobiť. A keď, tak predĺžia životnosť na pár rokov, určite nie o ďalších 15 rokov,“ oponuje vojenský letecký inžinier, ktorý si vzhľadom na svoje pracovné zaradenie želal zostať v anonymite.

Koľko strojov by malo prejsť opravami, nie je ešte známe. Rezort obrany tají aj predpokladané finančné náklady. Tie sa podľa expertov môžu vyšplhať na tri až štyri milióny eur za kus.

Podľa pôvodného dokumentu ministerstva, ktorý má redakcia k dispozícii, by sa malo na dožívajúcich strojoch vymeniť takmer všetko. Od motorov cez vysielačky až po špeciálne zariadenie na nočné videnie z bojových vrtuľníkov. Podľa požiadaviek ministerstva by mali v Leteckých opravovniach Trenčín do strojov zabudovať laserový zameriavač, zavesiť nové rakety, kúpiť systém na ochranu proti laserom a radarom navádzaným strelám, hoci Taliban v Afganistane také strely nepoužíva.

Exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ) v modernizácii vrtuľníkov na sklonku ich životnosti nevidí zmysel. „Z dlhodobého hľadiska nie je výhodné investovať peniaze do starej techniky. Už dávno sa malo začať s obmenou leteckého parku,“ tvrdí s tým, že Slovensko si nemôže dovoliť mať všetky druhy letectva ako doteraz. „Mali by sme sa v rámci NATO konečne špecializovať,“ uzatvára Fedor.

Nákladnú modernizáciu kritizujú aj odborníci. Napríklad komplikovaný bojový systém na nočné videnie I-HUD sa používa iba v bojových vrtuľníkoch. Pri doprave by stačili okuliare na nočné videnie za desatinu ceny.

20 debata chyba