Za 300-tisíc kúpite aj štvorkolku

Dilema, či kúpiť ojazdené, alebo nové auto už nie je takým tvrdým orieškom. Kedysi magickú hranicu 300-tisíc korún podliezlo až 28 modelov áut. A pod 250-tisíc sa ich zmestí desať!

16.06.2008 15:31
Lada Kalina Foto:
V ponuke Lady Kaliny nenájdema ani ABS.
debata

Nemusíte sa pritom nutne zmieriť s obmedzeným priestorom a sparťanskou výbavou. Silnejúca koruna a akciové zľavy urobili priam zázraky. Medzi „tristotisícovkami“ nájdete nielen mestské „nákupné tašky“ typu Chevrolet Spark, ale aj celkom renomované modely nižšej triedy, štyri sedany, dve kombi a najnovšie dokonca off-road. Nováčikmi sú Škoda Fabia II, Renault Clio, Hyundai i10 a Lada Niva. Vďaka mohutným zľavám sa do ponuky vrátil nielen Fiat Punto, ale dokonca aj  inovovaný Ford Fiesta, Citroën C3 či Peugeot 206. Nesplniteľným snom sa nemusí stať ani klimatizácia či navigačné zariadenie.

Ako ukazuje náš prehľad, medzi veľkosťou auta a jeho cenou nie je priama úmera. Tak napríklad Dacia Logan, ktorá ponúka priestor a úžitkové hodnoty takmer na úrovni nižšej strednej triedy, je o sedemtisíc korún lacnejšia ako miniatúrny Citroën C1 s trojdverovou karosériou či Chevrolet Aveo. Začína platiť, že na aute najnižšej triede príliš neušetríte. Ak aj áno, musíte rátať s tým, že ušetrené peniaze vás okradnú o auto, ktoré môže aspoň sčasti splniť úžitkovými vlastnosťami nároky na rodinné praktické vozidlo. Predstaviť si dovolenku s Hyundaiom Atos či spomínaným Sparkom nie je iste jednoduché. Navyše ho v budúcnosti len ťažko predáte za slušnú sumu.

S výbavou je to podobné ako s rozmermi. Lacnejšie auto môže byť vybavené oveľa lepšie ako auto s vyššou cenou. Renault Thalia vo verzii LS Alize vám dopraje kompletné vybavenie vrátane elektricky ovládaných predných okien, autorádia s CD či dokonca klimatizácie a šestnásťventilového motora, no pritom je lacnejší ako napríklad prakticky „holá“ Škoda Fabia v základnom vyhotovení Classic. Samozrejme, má to aj svoje tienisté stránky. Najlepšie vybavené autá sú totiž zväčša morálne zastarané. Ide prevažne o modely, ktoré sú vo výrobe už nejaký ten rôčik a často ich sprevádzajú ich drahší no novší súrodenci. Je to prípad Peugeotu 206, Renaultu Clio Storia či Fiatu Punto. Ak si zvolíte novú verziu, teda Peugeot 207, nový Renault Clio alebo Fiat Grande Punto, buď sa pod 300 000 korún vôbec nedostanete, alebo musíte urobiť veľký ústupok v komforte a vo výkone. Na druhej strane dostanete väčší priestor, modernejšiu konštrukciu, lepšie jazdné vlastnosti a v neposlednom rade bezpečnosť. Veď nové Clio či nová Fabia ponúkajú v sériovej výbave štandardne štyri airbagy.

Ak nechcete trpieť, že jazdíte v aute starej generácie, no nemáte na úplnú novinku, je tu ešte zopár bestsellerov s nejakým tým krížikom na chrbte, no zatiaľ bez nástupcov. Najlepším príkladom je neuveriteľne úspešný Citroën C3 a tiež nie práve „najčerstvejší“ Ford Fiesta. Oba modely pritom dostanete vo veľmi slušnej výbave.

Núdza nie je ani o imidžové autá. Suzuki Spalsh či Renault Twingo neohúria výbavou ani rozmermi, no patria do novej generácie praktických a šarmantných mestských áut.

A je tu aj niekoľko skutočných exotov. Tým prvým je nepochybne Dacia Logan MCV. S výbavou je to bieda, no v úžitkových vlastnostiach jej konkurenta nenájdete. Pod zadným vekom ukrýva toto kombi zázračných 510 litrov a po strechu až 700! Bez konkurencie je aj ruská legenda terénu – Lada Niva. Tento mohykán z osemdesiatych rokov disponuje nielen pohonom 4×4, ale dokonca aj redukčným prevodom. A cena? Ak ste poľovník alebo vlastník rybárskeho preukazu, dostanete ju za 299 900 korún. Len pre zaujímavosť. Najbližší model s jej schopnosťami Suzuki Jimny stojí o 209 000 korún vi­ac…

debata chyba
Články podľa značiek