Od jesene pokuty až 40 000 korún!

Vodiči, pozor! Ide do tuhého. Po takmer trojročných diskusiách o podobe nového cestného zákona sa nový bič na cestných pirátov dostáva do finálnej podoby.

29.04.2008 02:51
Policajné auto Foto: ,
Policajné auto.
debata

Ak prejde v máji parlamentom, v blokovom konaní budú môcť policajti od jesene ukladať pokuty do výšky až 20 000 korún. No realitou sa stanú aj pokuty do výšky  až 40 000 korún!

„Ťažko odhadnúť, ako sa zachovajú poslanci pri schvaľovaní nášho návrhu a či je vhodná politická klíma na prijatie zákona, ktorý zavádza sčasti aj nie práve populárne pravidlá,“ hovorí policajný viceprezident Stanislav Jankovič. „Isté však je, že Slovenská republika sa zaviazala plniť niektoré európske dohody, medzi inými aj záväzok o radikálnom znížení počtu mŕtvych na našich cestách, a tento zákon môže byť jedným z účinných nástrojov, ako to dosiahnuť.“

Nemáte na pokutu? Prídete o vodičský preukaz!

Polícia chce priostriť najmä boj s alkoholom a omamnými látkami. Ak vodič odmietne fúkať, môže dostať pokutu od desaťtisíc do štyridsaťtisíc korún. Pri odopretí dychovej skúšky policajti rátajú aj so zadržaním vodičského preukazu na päť rokov. To isté sa vám stane, ak utečiete z miesta nehody. Minimálne rok si nesadnete za volant, ak nafúkate. O vodičský preukaz by popri pokute automaticky prišli aj šoféri za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, napríklad za jazdu na červenú, nedanie prednosti v jazde či neuposlúchnutie pokynov policajta. A nielen to, policajti vám budú môcť  zadržať vodičský preukaz aj v prípade, ak nezaplatíte pokutu na mieste. Neuvidíte ho dovtedy, kým si svoju podlžnosť nevyrovnáte alebo neodpracujete. Ak by ste sa však pokute tak či tak vyhýbali, novela priestupkového zákona umožní polícii vymáhanie dlhov cez organizácie so 100-percentnou účasťou štátu, ktoré sa týmto zaoberajú.

Opakovať priestupky sa neoplatí

Aj naďalej bude platiť, že výšku pokuty bude na ceste určovať policajt. Pri posudzovaní výšky pokuty však bude môcť využívať novú zbraň – lustráciu vodičov v databáze dopravných priestupkov. Tá bude  pre policajtov dostupná online od začiatku budúceho roka. Ak máte teda na rováši viacero nehôd, trest bude vyšší. Uveďme príklad. Ak napríklad policajt pri dopravnej nehode zistí, že vodič už v tom roku jednu dopravnú nehodu zavinil, vezme mu vodičský preukaz. Ak zavinil predtým dve nehody, o vodičský preukaz príde na päť rokov a z peňaženky mu ubudne aj štyridsaťtisíc ko­rún.

Polícia sa tak chce účinne vyrovnať s notorickými ignorantmi dopravných predpisov, najmä porušovaním maximálnej povolenej rýchlosti či nerešpektovaním svetelného dopravného značenia. To by malo byť účinnejšie ako bodový systém v susednej Českej republike.

Jazdiť budeme až 160 km/h

Zákon by mal priniesť aj celý súbor nových predpisov zvyšujúcich bezpečnosť. V obciach budeme jazdiť, tak ako inde v Európe,  maximálne päťdesiatkou, na vyznačených úsekoch diaľnic by však mohla byť maximálna rýchlosť zvýšená zo súčasných 130 až na 160 km za hodinu.  Takéto zvýšenie rýchlosti sa však nebude týkať osobných vozidiel s prívesom.

Zákon ráta aj so zvýšením minimálnej rýchlosti na diaľnici z doterajších 50 na 80 kilometrov za hodinu, čo by mohlo zamedziť brzdeniu plynulosti premávky vplyvom extrémne pomalých vozidiel, napríklad Avií.  Na vnútromestských diaľniciach je však zákon tolerantnejší a minimálnu rýchlosť stanovuje  na 65 km/h.

Zákaz predbiehania sa kamiónov na diaľniciach sa síce exaktne do zákona nedostal, no zakazuje aspoň predchádzanie, ak je tým obmedzovaná plynulosť jazdy rýchlejších vozidiel v ľavom jazdnom pruhu.

Antiradar na čiernej listine

Polícia chce nadobro skoncovať s antiradarmi, ktoré umožňujú včas detekovať hliadku merajúcu rýchlosť vozidiel a vodičovi tak umožnia znížiť rýchlosť jazdy. Ak polícia zistí, že antiradar je súčasťou výbavy auta, šofér môže prísť o technický preukaz, uložiť pokutu a dokonca odobrať evidenčné čísla vozidla!
Zákazov však bude oveľa viac. Zakázané bude nielen telefonovanie bez „hands free“ sady, ale aj vykonávanie všetkých ostatných činností, ktoré nesúvisia s vedením motorového vozidla. To dáva policajtom väčší priestor, ako keby zákon exaktne zakazoval napríklad fajčenie alebo jedenie počas šoférovania. Zakázané bude tiež používať autá inde, ako na miestach určených na cestnú premávku. Napríklad v parkoch, lesoch, na lúkach či vo vinohradoch.

Bez pokuty už nezastavíte na chodníku, pokiaľ dopravná značka parkovanie alebo státie  nepovolí.

Zimné pneumatiky povinné

Z vyhlášky do zákona sa dostalo aj povinné používanie reflexných viest. Zákon sa tiež bude snažiť presadiť povinné celodenné svietenie a kontroverzné používanie zimných pneumatík, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu alebo ľadu.

debata chyba
Články podľa značiek