Bez škrtania sociálnych dávok sa deficit výraznejšie nezníži, tvrdí Ďurana

Výraznejšie skresávanie deficitu verejných financií bez škrtov v transferoch obyvateľstvu, teda aj v rôznych dávkach, je takmer nemožné. Tvrdí to analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

14.12.2011 14:47
Peniaze, mince, euro Foto:
Ilustračné foto
debata

Jedným z dôvodov je podľa neho aj to, že Slovensko má najvyšší deficit v pomere k celkovým príjmom v rámci únie, čo znamená, že rovnaká úroveň konsolidácie je pre Slovensko v porovnaní s inými krajinami náročnejšia. Len v roku 2012 má deficit verejnej správy verejnej správy dosiahnuť podľa Ďuranu 18 % daňovo-odvodových príjmov, čo jednoznačne dokazuje, že Slovensko si žije nad pomery.

Skutočnosť, že čiastočné škrty v rozpočtoch nebudú stačiť na udržateľnú konsolidáciu, naznačil v utorok aj guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, podľa ktorého si slovenský rozpočet vyžaduje zásadné štrukturálne zmeny.

V súčasnosti totiž tvorí podstatnú časť slovenského hrubého domáceho produktu, ku ktorému sa hospodárenie štátu cez deficit verejných financií prirovnáva, export, z ktorého štát nezískava príjmy. Väčšinu príjmov slovenského rozpočtu tak tvoria jednotlivci svojou spotrebou.

Vláda Ivety Radičovej si pôvodne naplánovala postupné skresávanie schodku verejných financií z tohtoročných 4,9 % hrubého domáceho produktu, cez budúcoročných 3,8 % výkonu ekonomiky až po 3-percentný deficit v roku 2013. Tieto plány však zatiaľ len pre budúci rok vplyvom dopadu dlhovej krízy zrevidovala na 4,6 % hrubého domáceho produktu. Dôvodom boli aj stomiliónové výpadky očakávané v daňových a odvodových príjmoch, ktoré sa majú ešte navýšiť v roku 2013. Preto podľa Ďuranu na skresávanie schodku na plánované úrovne zrejme zvyšovanie daní a prípadné škrtanie prevádzkových výdavkov štátu postačovať nebude, nevyhnutné by bolo škrtať aj v transferoch obyvateľstvu.

Ministerstvo financií už v utorok v reakcii na vyjadrenia guvernéra centrálnej banky rovnako priznalo, že priestor na ďalšie plošné škrty v prevádzke štátu v súčasnej podobe nie je veľký. Preto ani ďalšia konsolidácia nemusí byť „taká jednoduchá“ ako doteraz, potrebné budú systémové opatrenia. Ministerstvo financií momentálne vidí priestor predovšetkým v zvyšovaní efektívnosti verejnej správy. Podľa Ďuranu sa však napríklad ani doterajšie znižovania počtu zamestnancov na úradoch neodzrkadlilo na poklese obchodných nákladov, ktoré naďalej mierne rastú.

debata chyba