Biele kamene vyrúbu aj časť bukového pralesa

Vybudovanie lyžiarskeho strediska Biele kamene s viacerými zjazdovkami v okolí Sniny dostalo zelenú. Ministerstvo životného prostredia odsúhlasilo miliardový projekt, ktorý bude zasahovať aj na územie zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

24.06.2008 23:00
Les. Foto:
Ilustračné foto
debata

Ochranári sú šokovaní a hovoria o medzinárodnom škandále. „Taliban v Afganistane bombardoval sochy Budhu, na Slovensku sa budú rúbať bukové pralesy tiež zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre lyžiarske trate,“ tvrdí Viliam Bartuš z občianskeho združenia Zelený kameň.

Starosta Zemplínskych Hámrov a predseda združenia Biele kamene Jozef Gajdoš (HZDS, SNS, Smer) oponuje tým, že vybudovanie veľkého strediska prispeje k zamestnanosti v sninskom regióne.

V piatich centrách má vzniknúť viac ako 20 kilometrov zjazdoviek, vleky, lanovky, aj parkoviská a ubytovacie kapacity. Do projektu zapadá aj zámer Sniny vybudovať na Sninských rybníkoch celoročné kúpalisko. „Ľudia tu nevyhnutne potrebujú prácu. Inak odchádzajú a obce sa vyľudňujú,“ zdôraznil hlavný prínos projektu Gajdoš.

Investície odhaduje združenie na miliardu korún. Projekt, do ktorého je okrem miestnych samospráv zapojený aj vyšší územný celok, naráža na problém s financovaním. Pred štyrmi rokmi sa pri jeho vzniku všetci spoliehali na eurofondy. Tie pre kategorizáciu regiónov projekt čerpať nemôže. „Spustíme rokovania s možnými investormi. Tak, aby sme využili povolenie ministerstva, ktoré má zatiaľ platnosť dva roky,“ dodal Gajdoš.

Samosprávy chcú tlačiť aj na vládu, ktorá sa so zámerom oboznámila na výjazdovom zasadnutí pred niekoľkými mesiacmi. Okrem výrubu lesov môže byť problémom aj zhoršenie dopravnej situácie. Pri predpokladanej dennej návštevnosti do desaťtisíc ľudí hrozí dopravný kolaps. Gajdoš predpokladá, že sa podarí presadiť projekt diaľničného privádzača na slovensko-ukrajinský priechod v Ubli, ktorý by mohol preťažené cesty odbremeniť.

Ochranári sú presvedčení, že projekt výrazne zasiahne do vzácneho prírodného prostredia. „Zatiaľ nemáme k dispozícii oficiálne dokumenty ministerstva. Predpokladáme že správa o hodnotení projektu z decembra minulého roku ostala nezmenená. Rovnako sa asi nezmenili hranice svetového prírodného dedičstva, ktoré bolo v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat slávnostne vyhlásené pred mesiacom,“ vysvetlil Bartuš obavy ochranárov. Podľa neho je celý projekt od začiatku pochybný a pre zachovanú prírodu horného Zemplína škodlivý.

debata chyba