Bielym mestečkom za 400 miliónov cvála biely kôň

Ani jediný múr zatiaľ nevyrástol z vedecko-technologického parku v bratislavských Vajnoroch, ktorého výstavbu za 400 miliónov eur v roku 2005 bombasticky ohlásila rakúsko-nemecká investorská spoločnosť CEPIT Holding. Stihla však už zaniknúť výkonná firma CEPIT Management, predĺžená ruka investora na Slovensku, ktorá mala projekt "bieleho mestečka" pripraviť aj zrealizovať.

21.09.2009 10:18
Vrakuňa, biele mestečko Foto:
Vedecko-technologický park mal stáť 400 miliónov eur. Firma, ktorá ho mala zrealizovať, však zanikla.
debata

Po útlme a predaji sa z nej stala firma Teepack (Čajové vrecko). S výhradným majiteľom a konateľom, akému sa v mafiánskych kruhoch hovorí „biely kôň“.

„Áno, CEPIT Management skončil. Jeho povinnosti však plne prevzala nová spoločnosť Cepit Infraštruktúra,“ potvrdila zástupkyňa oboch firiem a nezávislá mestská poslankyňa Tatiana Mikušová. Dôvod tohto postupu však neuviedla. Nevedela ani vysvetliť, prečo a za koľko si pôvodnú firmu kúpil istý Milan Rajniak z Kráľovej Lehoty. „Obchodnú stratégiu nijaká firma nevyzrádza. Pre mňa je dôležité, že je tu nová výkonná spoločnosť, ktorá nemá žiadne pohľadávky a v projekte CEPIT pokračuje ďalej,“ zdôraznila Mikušová.

Rajniak je v Kráľovej Lehote známy ako dlhodobo nezamestnaný asociál, má problémy s alkoholom aj s platbami za elektrinu. Potvrdil to aj starosta Kráľovej Lehoty Vladimír Kapríni. Pravde sľúbil sprostredkovať rozhovor s Rajniakom na budúci týždeň.

Pred štyrmi rokmi ešte ako viceprimátorka lobovala Mikušová za výstavbu „slovenského Silicon Valley“ vo vedení mesta. Mestský parlament vtedy na dôrazné naliehanie zahraničného investora urýchlil postup a pre CEPIT zmenil územný plán. Z pozemkov, ktoré predtým investor skúpil ako ornú pôdu, sa tak razom stali stavebné parcely a rádovo vzrástla ich cena. Vzápätí sa však ukázalo, že vlastník nemá výstavbu finančne krytú a spolieha sa na rôzne dotácie, eurofondy a súkromný kapitál tých, čo sa budú chcieť v parku usídliť. A že po právnej stránke ho vôbec nič nezaväzuje vybudovať v tesnej blízkosti vzácnej Šúrskej prírodnej rezervácie práve CEPIT. Pozemky môže zastavať aj inak, prípadne ich rozparcelované predať. Niektoré už aj boli zaťažené záložným právom v prospech banky.

Eseročka CEPIT Infraštruktúra sídli dnes v budove v centre Bratislavy spolu s radom ďalších firiem, ktoré sa majú podieľať na výstavbe parku. „Pozemky pre CEPIT sme rozčlenili na tematické celky. Podľa účelu využitia pre ne pripravujú projekty spoločnosti CPT Infra, CPT Technology, CPT Science…“ zdôvodnila Mikušová. Zo záznamov obchodného registra je zrejmé, že z prepojených firiem už poodchádzali spoločníci či štatutári ako Axel Albrecht, Peter Müller či Andrej Hrádocký, ktorí od počiatku reprezentovali značku CEPIT. „Všetci menovaní však zostali akcionármi CEPIT Holding,“ vysvetlila poslankyňa.

Podľa prvotných sľubov investora mali byť dnes už viaceré objekty CEPIT v prevádzke. Reálne však stále nie je isté nič. Podľa poslankyne sa naďalej priebežne zhotovujú projekty pre prvú etapu výstavby, vydané sú dve stavebné povolenia na inžinierske siete a podané ďalšie žiadosti na stavebný úrad. „Akurát nás trochu zabrzdila hospodárska kríza, rovnako ako iných developerov pôsobiacich v Bratislave,“ uzavrela Mikušová.

Vízia vedecko-technologického parku CEPIT

lokalita: Bratislava-Vajnory, Rybničná ul., rozloha 63 hektárov
investor:
rakúsko-nemecká spoločnosť CEPIT Holding, na Slovensku ju reprezentujú dcérske firmy CEPIT Infraštruktúra, Millennium Properties a ďalšie
investičné náklady:
400 mil. eur
prínos:
7 000 pracovných miest v čistých odvetviach

urbanistická štúdia: Bogár Králik Urban, ateliér architektúry a designu

čas výstavby: I. etapa 2008 – 2011 (biznispark s dátovým centrom, vzdelávacie a technologické centrum, budovy administratívy, obytné priestory, miestne zásobovanie, materská škola, škola a zariadenia služieb), II. etapa 2011 – 2014, III. etapa 2015 – 2019, IV. etapa 2020 – 2025

debata chyba