Blanárik odstúpil z funkcie šéfa NBÚ

Šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) František Blanárik sa ráno vzdal svojej funkcie. Rezignáciu odovzdal do rúk predsedu NR SR Richarda Sulíka. Rozhodol sa tak ešte pred ukončením svojho funkčného obdobia v septembri 2013. Ako dôvod uvádza, že sa odmieta stať nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom je škandalizácia aj jeho osoby. Informovala o tom dnes hovorkyňa NBÚ Blažena Zimanová.

07.03.2011 11:45 , aktualizované: 11:47
František Blanárik, NBÚ Foto:
Šéf NBÚ František Blanárik.
debata (3)

„Vzhľadom na to, že odmietam stať sa nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom je škandalizácia niektorých ľudí, vrátane mojej osoby, namiesto toho, aby sa hodnotila dosiahnutá úroveň v činnosti NBÚ a jeho postavenie v medzinárodných štruktúrach, rozhodol som sa vzdať postu riaditeľa NBÚ,“ vyhlásil.

„Rešpektujem rozhodnutie pána Blanárika a čoskoro predstavíme nášho nominanta na post riaditeľa NBÚ,“ reagoval šéf parlamentu a líder SaS Sulík.

Otázkou Blanárikovho pôsobenia v úrade sa v pondelok mala zaoberať Koaličná rada. Sulík minulý týždeň vyhlásil, že požiada Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), aby skonštatoval, či je Blanárik vo svojej funkcii protizákonne alebo nie. Uviedol to v reakcii na článok denníka Sme, podľa ktorého SaS Blanárika drží vo funkcii aj napriek tomu, že v minulosti mal udávať vojenskej kontrarozviedke kamarátov.

Avizoval, že ak výbor dospeje k názoru, že Blanárik je vo funkcii protizákonne, bude konať. Na odvolanie Blanárika z pozície šéfa NBÚ vyzývala v minulom volebnom období vtedajšia opozícia. Sulík priznal, že Blanárikova minulosť mu prekáža, no nemyslí si, že je jediným takýmto funkcionárom. Líder SaS podľa vlastných slov za posledných osem mesiacov nezachytil, že by Blanárik niečo porušil. Ak by tak urobil, údajne by už konal.

Denník uviedol, že podľa koaličnej dohody patrí post riaditeľa NBÚ práve SaS. Strana má pravidlo, že jej členom nemôže byť bývalý komunista. Jej predseda tiež vyškrtol pred parlamentnými voľbami z kandidátky Branislava Hochela, ktorý bol kandidátom tajnej spolupráce ŠtB. Kandidát pritom nemusel o spolupráci vedieť, na rozdiel od Blanárika, ktorý mal udávať vedome. Podľa zákona stačí, aby odvolanie šéfa NBÚ parlamentu navrhla vláda alebo 30 poslancov.

Zimanová pripomenula, že Blanárik v roku 2005 a následne v apríli 2006 získal previerku s najvyšším stupňom – prísne tajné, akú vedomí spolupracovníci komunistických tajných služieb dostať nemôžu. Previerku mu udelil úrad vedený jeho predchodcom Aurelom Ugorom (nominant ANO). V roku 2006 získal aj certifikát NATO na prácu s utajovanými skutočnostiami Aliancie. Na základe tejto spôsobilosti ho vtedajší minister obrany Martin Fedor (SDKÚ) v roku 2006 vymenoval za vojenského pridelenca na Ukrajine. Po voľbách v roku 2006 bol ako nominat HZDS poslancami Národnej rady SR zvolený za riaditeľa NBÚ.

3 debata chyba