Blíži sa euroval, SaS opakuje starú pesničku

Ako sa blíži hlasovanie o trvalom eurovale v parlamente, SaS sa opäť vracia k svojej obľúbenej téme, pre ktorú položila vládu Ivety Radičovej. Najnovšie by chcela obmedziť mandát vlády pri schvaľovaní finančnej pomoci z trvalého eurovalu. Na to je však potrebná zmena ústavného zákona o vzťahoch vlády a parlamentu v záležitostiach Európskej únie. Bez súhlasu vládneho Smeru nebude možné takýto návrh presadiť.

01.06.2012 12:00
Fico, Šefčovič Foto:
Premiér Robert Fico (vľavo) s podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Marošom Šefčovičom.
debata (55)

„Tvrdíme, že je to dokonca na ochranu našich zástupcov v eurovale, aby išli na rokovania a hlasovanie o pôžičke konkrétnej krajine so silným mandátom Národnej rady. To znamená, že nech sa o každej individuálnej pomoci z eurovalu hlasuje v pléne parlamentu,“ hovorí poslanec SaS Jozef Kollár.

Premiér Robert Fico vidí v návrhu snahu SaS zviditeľniť sa. „Vláda má veľmi silný mandát, má mandát veľmi stabilného poslaneckého klubu, má mandát na to, aby prijímala rozhodnutia v európskych otázkach. Preto nevidím žiadny dôvod na to, aby sme pánom z SaS naleteli na lep,“ vyhlásil premiér.

Minister financií Peter Kažimír ešte na májovej schôdzi parlamentu hovoril, že mechanizmus schvaľovania pomoci by mal byť pružný, aby „nebolo zvolávané plénum alebo výbory o štvrtej ráno“. Kollár namieta, že o takejto pôžičke sa nikdy nerozhoduje v priebehu minút či hodín. Poslanec KDH Martin Fronc s ním úplne nesúhlasí a je skôr za to, aby sa kompetencia, ktorú chce SaS zveriť plénu parlamentu, presunula na výbor pre európske záležitosti. „Zdá sa mi, že keby to bolo v pléne, tak niekedy, keď bude treba operatívne rozhodovať, mohol by vzniknúť problém,“ povedal Fronc. Podľa neho sa môže stať, že bude treba rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní, ale schôdza parlamentu bude naplánovaná až o niekoľko týždňov. Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník povedal, že poslanci strany návrh podporia.

Zmena ústavného zákona bez súhlasu Smeru nemá šancu.

Ratifikácia trvalého eurovalu by mala na júnovej schôdzi parlamentu prejsť hladko. Na jeho schválenie stačí kvalifikovaná väčšina 76 hlasov, Smer ich má 83. A výhrady nemajú ani SDKÚ, KDH a Most – Híd. SaS žiada odložiť ratifikáciu na neskorší termín.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák hovorí, že Slovensko ma vlastnú autonómnu pozíciu a nevidí dôvod prehodnocovať naplánovaný kalendár.

Euroval má poskytovať pomoc členským krajinám eurozóny, ktoré sa ocitnú v ťažkej finančnej situácii, s cieľom udržať stabilitu eurozóny. Európsky mechanizmus pre stabilitu, teda tzv. trvalý euroval, sa vytvorí formou medzivládnej organizácie založenej členskými krajinami eurozóny.

55 debata chyba