Boj o lieky sa vyostruje

Kto bude zodpovedný za zdravotný stav pacienta, nie je isté. Opäť sa totiž dostáva na pretras otázka, či budú lieky ľuďom predpisovať lekári, alebo lekárnici. Ministerstvo zdravotníctva návrh zákona, podľa ktorého by mal lekár predpísať iba účinnú látku a zamestnanec lekárne vybrať konkrétny liek, čoskoro predloží na pripomienkovanie. Očakáva širokú odbornú diskusiu.

28.10.2010 07:46
lieky, lekáreň, lekárnička Foto:
Ilustračné foto.
debata (23)

Lekári upozorňujú na riziká ohrozenia pacientov, ak by výber liekov bol v kompetencii lekárnikov. Tí, naopak, zmenu, ktorú presadzuje ministerstvo zdravotníctva, vítajú. Podľa Asociácie lekárnikov Slovenska sa tak zvýši bezpečnosť pacienta a zamedzí sa omylom pri predpisovaní alebo vydávaní liekov s podobne znejúcim názvom.

Lekári sú však dôrazne proti. Tvrdia, že predpisovanie účinných látok namiesto liekov môže ľudí len ohroziť. Pacient totiž môže byť na nejakú látku alergický, o čom lekárnik nemusí vedieť. Navyše podľa nich lekár nemôže byť zodpovedný za liečbu, ak ani nevie, aký liek bol pacientovi vydaný.

„Pre mňa je dôležité, aby som ako lekár vedel, čo môj pacient dostal. Nechcem, aby došlo k tomu, že sa uňho na druhý deň objavia problémy a ja ani nebudem vedieť, aký konkrétny liek mu bol vydaný,“ povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Ako to s predpisovaním liekov napokon dopadne, rozhodnú až politici. Koaliční poslanci zmenu zatiaľ podporujú. „Nevidím dôvod na obavy lekárov. Lekárnici predsa musia vedieť o vedľajších účinkoch každého lieku. Ak na ne upozornia, pacient sa dostane pod dvojaký dozor. Lekárov aj pracovníkov lekární,“ povedal podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most).

Lekári a lekárnici sa nezhodujú ani v názoroch na generické lieky. Tvrdenia lekárnikov, že sú účinnosťou porovnateľné s originálnymi liekmi, Andrej Janco zo Slovenskej lekárskej únie špecialistov vyvracia. „Generiká nemusia vždy obsahovať tie isté prídavné látky ako originál. S lacnejším liekom sa tak pacientovi nemusí dostať tá najkvalitnejšia liečba,“ povedal.

Lekári chcú, aby si ľudia uvedomili, že aj oni sú zodpovední za svoj zdravotný stav. Ak sa pacient rozhodne napriek odporúčaniu lekára uprednostniť iný liek len pre nižšiu cenu, nemôže očakávať, že sa jeho problémy zlepšia.

Generiká sú oproti originálnym liekom lacnejšie, pretože výrobcovia do ich ceny nemusia zarátavať náklady na výskum a vývoj. Takto ušetrené peniaze môžu farmaceutické firmy použiť na vývoj nových liekov.

O úspore vďaka generikám hovorí aj ministerstvo zdravotníctva. Predpisovaním náhradných liečiv namiesto originálov by sa malo podľa nedávnych vyhlásení ministra ušetriť ročne až 50 miliónov eur.

Lekári s takým prístupom nesúhlasia. „Ak sa má stať jedinou motiváciou liečby pacienta čo najnižšia cena, odmietame zodpovednosť,“ povedal Janco.

23 debata chyba