Bolo za tragédiou v handlovskej bani šetrenie?

Najväčšie banské nešťastie na Slovensku, pri ktorom zomrelo dvadsať baníkov, sprevádzajú nejasnosti. Zodpovední nedokázali ani 36 hodín po tragédii vysvetliť, čo sa vlastne stalo 330 metrov pod zemou.

12.08.2009 05:19
šachta, baňa Foto:
Až vyšetrovanie ukáže, čo bolo tajomnou príčinou smrtiaceho výbuchu v šachte handlovskej bane.
debata

Prečo baníci hasili tlejúce uhlie vo vetracej šachte priamo a neurobili to bezpečnejšie na diaľku – uzatvorením prístupu kyslíka? Bolo za tým šetrenie? Ťažba uhlia za každú cenu až na hranicu predpisov?

DISKUSIA: Mali by bane na Slovensku ďalej fungovať

Geológ Jozef Vozár z Geologického ústavu SAV tvrdí, že vedenie Hornonitrianskych baní by malo začať hovoriť k veci. Podľa neho je zarážajúce, prečo chlapi ručne hasili oheň vo vetracej šachte, ktorá odvádzala vzduch od ložiska. "Prečo to neurobili bezpečnejšie – hermetickým uzatvorením prívodu vzduchu a nenechali to vyhorieť?“ pýta sa Vozár.

Takéto riešenie však trvá dlhšie, a zároveň by sa potom nedalo v danom mieste ťažiť. „Doteraz hovorili hlúposti, čo odporovali základom chémie. Nech sa k tomu postavia slušne a chlapsky, ako sa na baníkov patrí a priznajú sa, že nemajú peniaze alebo čo je za tým,“ uzatvára Vozár.

Robert Lukačka a Milan Vajdiar, mali to... Foto: Reuters
Handlová, baňa, nešťastie Robert Lukačka a Milan Vajdiar, mali to šťastie, že sa v čase výbuchu nachádzali 500 od epicentra. Patria k tým šťastným deviatim, ktorí tragédiu v bani prežili.

Generálny riaditeľ baní Peter Čičmanec sa bráni tým, že pôvodné ohnisko bolo veľmi malé, čo by ručne uhasiť baníci zvládli. „Ukazovali to prístroje,“ dodal.

Dlhoročný baník Vladislav Horváth, ktorý v Bani Handlová robil 13 rokov, však tvrdí, že sa bežne klamali kontrolné snímače nebezpečných plynov – fúkaním čistého vzduchu. „Boli sme platení od metrov. Žiadna ťažba, žiadne peniaze. Tak sme odďaľovali poplach,“ tvrdí Horváth.

Ručné hasenie bráni aj šéf banských záchranárov Stanislav Pavlík. „V prvom rade sa hasí priamo. K uzatvoreniu celej chodby sa pristupuje, až keď je situácia nezvládnuteľná priamym zásahom,“ povedal Pavlík.

Vedenie podniku tiež odmieta, že by za nešťastím bol obávaný plyn metán a jeho podcenenie. Baníci, ktorí si neželali byť menovaní, lebo nemôžu s médiami hovoriť, však tvrdia, že Východnú šachtu, kde sa nešťastie stalo, zavreli v deväťdesiatych rokoch práve pre vysoké koncentrácie metánu. „Zatvorená bola v rokoch 1990 až 1996 nie pre metán, ale útlmový program federálnej vlády,“ odmietol Čičmanec. Faktom však zostáva, že Východná šachta je pre metán v kategórii „nebezpečná“.

Záchranári idú k šachte v areáli bane Handlová,... Foto: ČTK
Handlová, baňa, nešťastie Záchranári idú k šachte v areáli bane Handlová, kde zostalo pod zemou po výbuchu dvadsať ľudí. Nemali šancu prežiť.

Ďalším baníkom sa zdala Baňa Handlová nebezpečná a žiadali jej posilnenie asanáciou. „Požiadali o asanáciu a tú sme zabezpečili presunom pracovníkov z Novák,“ povedal Čičmanec. Ako konkrétne baňu asanovali, nespresnil. Zároveň nateraz odmietol osobnú zodpovednosť už za druhú tragédiu v jeho podniku. „K osobnej zodpovednosti… Počkám si na výsledky vyšetrovania,“ uzavrel Čičmanec. Pri prvom nešťastí v Novákoch v roku 2006, kde zomreli štyria baníci, Banský úrad konštatoval jedenásť porušení predpisov.

V bani sa podarilo nájsť už osemnásť tiel. Po zvyšných dvoch stále pátrajú. Všetci zomreli pri mohutnom výbuchu zatiaľ nejasného pôvodu v pondelok dopoludnia. Ďalších deviatich baníkov zranila tlaková vlna, ktorá vytrhávala kovové zariadenie v bani.

VŠETKO o banskom nešťastí v Handlovej

Čo sa stalo v Handlovej

Neistota, strach, smútok. To všetko vo výraze...
Hlavný vstup do areálu Bane Handlová akciovej...
+28Zvedavci pred hlavným vstupom do areálu Bane...
debata chyba