Brusel zastavil Slovensku fondy za 101 miliónov

Na základe kontroly, ktorá preverila operačné programy ministerstiev dopravy, životného prostredia a financií sa Európska únia rozhodla pozastaviť platby na niektoré projekty. Peniaze z únie tak zrejme zatiaľ nepôjdu do operačných programov informatizácia spoločnosti a životné prostredie. Ohrozené sú aj platby pre dopravu.

09.11.2011 06:01
Euro, peniaze, kríza, nožnice Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

„V prípade dvoch osí z programu životné prostredie a jednej z programu informatizácia spoločnosti sú dočasne prerušené platby. Ide o sumu 101 miliónov eur,“ potvrdila Ingrid Ludviková, hovorkyňa zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Operačný program informatizácia spoločnosti, ktorý si dáva za úlohu vybudovať modernú, na občana orientovanú verejnú správu, má tri prioritné osi. Prvou a zároveň najdrahšou prioritou je elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb na centrálnej úrovni. Na túto os je vyčlenených takmer 880 miliónov eur. Celkovo zaplatí štát za program informatizácie vyše 1,1 miliardy eur.

Cieľom operačného programu životné prostredie je zlepšenie stavu životného prostredia. Program má päť priorít, medzi nimi ochranu pred povodňami, ochranu ovzdušia, odpadové hospodárstvo či regeneráciu prírodného prostredia. Ktoré z oblastí môžu zostať bez peňazí, v prípade, že Brusel bude trvať na pochybeniach, nie je jasné. Podrobnosti výsledkov kontroly včera rezort životného prostredia ani ministerstvo financií nekomentovali. Mali by tak urobiť dnes.

Napriek tomu, že upozornenie o pozastavení európskych platieb dostal aj rezort dopravy, ministerstvo ubezpečuje, že výstavba diaľnic ohrozená nie je. „Ide o prioritnú os sedem, čo je technická pomoc. Súčasné vedenie ministerstva už spomínané nedostatky odstránilo a o tomto upovedomíme do konca týždňa aj Európsku komisiu,“ odkázal hovorca ministra dopravy Martin Krajčovič.

Podľa exministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer) však o eurofondy na diaľnice môže Slovensko prísť. „Obávam sa, že štát nebude mať z akých prostriedkov preplácať zazmluvnenie. Takže stavbári, paradoxne hladní po robote, môžu očakávať, že sľubované plynulé financovanie lacných grantov z fondov je fikcia,“ tvrdí Vážny.

Miliardové straty pri eurofondoch

Na to, že sú ohrozené peniaze z eurofondov, upozorňuje aj združenie Dunajský vedomostný klaster. „Treba sa zmieriť s nevyčerpaním finančnej alokácie. Podľa optimistického scenára dosiahneme stratu vo výške 2,64 miliardy eur. V prípade, že sa neodstránia problémy pri verejnom obstarávaní, bude strata 5,1 miliardy eur,“ píše sa v stanovisku združenia. Podľa združenia, ak chce Slovensko zvýšiť čerpanie, musia sa projekty zazmluvniť do 30. júna 2013, tak aby sa implementácia začala v druhom polroku 2013. Európskej komisii tak treba najneskôr do konca januára budúceho roku predložiť revízie operačných programov. Súčasne musí štát pripraviť žiadosti o nenávratné finančné príspevky a tie predložiť do konca mája 2012.

8 debata chyba