Budeme viac pracovať, dva sviatky sa zrušia

Zamestnanci budú pracovať o dva dni v roku viac, ako boli doteraz zvyknutí. Aj to má byť podľa informácií Pravdy v novom programovom vyhlásení vlády, ktoré zajtra schváli kabinet premiéra Roberta Fica. S požiadavkou nižšieho počtu voľných dní prišli zamestnávatelia a vláda zvažuje, že dva dni pracovného pokoja naozaj ubudnú.

25.04.2012 20:00 , aktualizované: 26.04.2012 08:00
cirkev, kostol, viera Foto:
Nedá sa vylúčiť, že katolícka cirkev bude mať záujem zrušiť skôr taký deň voľna, ktorý nie je spojený s cirkevne prikázaným sviatkom.
debata (275)

„Veľa vecí, ktoré budú naznačené v programovom vyhlásení ohľadne počtu sviatkov, ale aj ďalšie, sa budú riešiť na fóre, ktoré chceme ihneď konštituovať s partnermi sociálneho dialógu, a to bude Rada pre solidaritu a rozvoj,“ povedal šéf zboru poradcov premiéra Vladimír Faič. Konkrétnejší však nechcel byť.

Podľa našich informácií je predpoklad, že by sa zrušili dva štátne sviatky, z toho jeden cirkevný. Nedá sa vylúčiť, že katolícka cirkev bude mať záujem zrušiť skôr taký deň voľna, ktorý nie je spojený s cirkevne prikázaným sviatkom. Takými sú z voľných dní Veľký piatok na veľkonočné sviatky a 15. september – deň, keď Slovensko oslavuje Sedembolestnú Pannu Máriu. Veľký piatok sa však vníma skôr ako sviatok určený pre evanjelikov a Sedembolestná pre katolíkov.

Zamestnávatelia zámer vlády oceňujú. „Ak to bude v programovom vyhlásení vlády, tak toto vítame,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Podľa neho má Slovensko najvyšší počet štátnych sviatkov z okolitých krajín a aj v rámci Európskej únie spolu so Španielskom a Gréckom patríme medzi krajiny, kde je ich najviac. „Je to niečo, čo znevýhodňuje ekonomiku aj slovenských zamestnávateľov vo vzťahu k výške nákladov a produktivite práce. Kým konkurencia pracuje, my oddychujeme,“ vraví Gregor. Pripomenul, že ministerstvo financií začiatkom roka vyčíslilo negatívny dosah jedného štátneho sviatku na štátny rozpočet vo výške 190 až 260 miliónov eur. „Ak by sme zrušili jeden sviatok, o toľko by vzrástol HDP Slovenska. Ak by to boli dva dni, tak by to bolo dvojnásobné číslo,“ dodal Gregor.

Kresťanský demokrat Július Brocka hovorí, že ide asi o úspech ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, keďže je to stará požiadavka zamestnávateľov. Aj keď Brocka pozná argument, čo znamená jeden deň voľna pre HDP, pripomína, že „merať kvalitu života len podľa rastu HDP je v Európe už dávno minulosťou“.

Brocka poukázal na to, že práve vďaka podpore Smeru vlani pri Zákonníku práce presadil obmedzenie nútenej práce počas sviatkov. Podľa neho by mal štát dbať na to, aby otcovia a matky boli viac s rodinami, „aby neboli ako novodobí otroci, ktorí ani nevedia, kedy je sviatok“. Poslancovi SDKÚ Ivanovi Štefancovi sa zdá, že ľudia dostanú ďalšiu istotu okrem zvyšovania daní. „Budú mať istotu, že musia viac pracovať,“ poznamenal.

Na Slovensku je len 5 dní štátny sviatok, keď je podľa zákona pracovný pokoj. Je to 1. január – Deň vzniku SR, 5. júl – Sviatok Cyrila a Metoda, 29. august – výročie SNP, 1. september – Deň Ústavy SR a 17. november – Deň boja za demokraciu. Máme však ešte ďalších 10 dní, keď je tiež zo zákona voľno.

Znenie vládneho programu aj s ďalšími podrobnosťami ešte nie je známe. Úrad vlády ho tají a chce ho zverejniť až v piatok po rozhodnutí kabinetu. Tvorba základného dokumentu vlády trvala takmer celý mesiac a pritom vládu ani netvorí komplikovaná koalícia.

Šéf zboru poradcov predsedu vlády Vladimír Faič povedal, že základom bol program Smeru, s ktorým vyhrali voľby. Na okrúhlom stole premiér vyzval sociálnych partnerov odbory, zamestnávateľov, ZMOS, cirkvi, Akadémiu vied, rektorskú konferenciu a Jednotu dôchodcov Slovenska, aby predložili svoje a námety. Potom nasledovali dvojstranné rokovania rezortných ministrov o návrhoch.

„Z toho vznikli kompromisy a dohoda na niektorých formuláciách. Ostatné sa dialo v poslednej fáze na úrovni tímu, ktorý je okolo mňa a na úrovni premiéra,“ vysvetlil Faič. Na otázku, čo je hlavným motívom programu a čo ho charakterizuje, odvetil, že takých postulátov je viac. „Podľa mňa by mal vládny program hovoriť o základnom zámere byť vládou riešiacou istoty ľudí,“ dodal Faič.

PIANO

 Prečítajte si aj komentár Mariána Repu Menej sviatkov?
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Opozícia sa zhoduje, že pri rokovaní programe vlády sa polemika bude viesť najmä o témach ako dane, dôchodky, Zákonník práce, spravodlivosť a zdravotníctvo. „V týchto oblastiach sme mali zásadne iný názor ako vláda jednej strany. Nechceme zvyšovať zaťaženie práce. Zdá sa, že Smer chce ísť touto cestou a v posledných dňoch počúvame, že Smer nechce šetriť na sebe, ale na ľuďoch. Myslím daň z dedičstva a z darovania, teda nabúranie fungujúceho systému, ktorý osem rokov dobre funguje,“ povedal Štefanec z SDKÚ.

Podpredseda KDH Brocka je presvedčený, že dane a dôchodkový systém budú určite na prvom mieste. „Tam máme asi najrozdielnejšie pohľady so Smerom na riešenie problémov či už sanovania verejných financií, alebo jednotlivých sektorových politík.“ Brocka vidí „zrážku“ aj pri debate, ako chce Smer riešiť druhý dôchodkový pilier.

Upozornil na slová premiéra, že sa majú zvyšovať dane len pre bohatých, ale v skutočnosti chce siahnuť aj na úspory ľudí v druhom pilieri. Ten podľa neho nie je žiaden luxus a aj ľudia, ktorí sú zamestnaní a sporia si na dôchodok, nie sú bohatí, ale zodpovední. „Fico sľuboval istoty a práve sporenie na dôchodok je snaha ľudí zabezpečiť si aké-také istoty na dôchodku,“ dodal Brocka.

Parlament začne o vládnom programe diskutovať na budúci týždeň v stredu. Jeho schválením vláda dostane podľa ústavy dôveru. Smer má v parlamente pohodlnú väčšinu 83 kresiel zo 150.

© Autorské práva vyhradené

275 debata chyba