Búranie Cvernovky má stopnúť Kaliňák

Bratislavčania z okolia historickej továrne Cvernovky sú v strehu. Obávajú sa, že z fabriky, ktorú začal jej majiteľ búrať, uniká do vzduchu azbestový prach. Ten po vdýchnutí končí v pľúcach a neskôr spôsobuje vážne ochorenia. Firma začala búrať Cvernovku ešte v sobotu, úrady však tieto práce zastavili. Búranie od utorkového večera aj napriek zákazu pokračuje. Likvidáciu azbestu už prešetruje polícia.

21.06.2012 06:00
Cvernovka Foto: ,
debata (7)

Spoločnosť Hamilton Group dokončila búranie kotolne a načala aj budovu farbiarne. Obe budovy mali na strechách krytinu s obsahom azbestu, ktorého použitie je dnes už prísne zakázané. Úrady búracie práce v areáli stopli práve pre problémy vzniknuté pri odstraňovaní nebezpečného azbestu.

„Toto je nenormálna situácia, aby boli obyvatelia tejto časti mesta už štvrtý deň vystavení riziku vdychovania azbestu len preto, že developera nedokážu zastaviť ani starosta so stavebným úradom, ani úrad verejného zdravotníctva či životného prostredia a dokonca ani polícia,“ rozhorčuje sa ochranárka a predsedníčka mestského výboru ochrancov prírody a krajiny Katarína Šimončičová.

Mestská časť Ružinov zostala konaním firmy zaskočená, keďže jej starosta Dušan Pekár (KDH) aj s miestnym stavebným úradom dali práce zastaviť. Ako sa môže zachovať, zatiaľ nevie povedať, aj preto starosta zvolal spoločnú poradu so štátnymi aj mestskými policajtmi a s prednostom obvodného úradu životného prostredia. Pomôcť má tiež minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). „Starosta Ružinova požiadal o stretnutie s ministrom vnútra, aby pomohol riešiť vzniknutú situáciu, keď stavebník nerešpektuje nariadenie štátneho stavebného dohľadu o zastavení búracích prác a nie je vhodné čakať na to, čo urobí,“ vysvetľuje hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.

Riaditeľ spoločnosti Hamilton Group Jeremy Cristau ešte v pondelok tvrdil, že s prácami počká, kým úrady záležitosť preveria. V stredu Pravde spoločnosť odkázala, že v pokračujúcich prácach nevidí problém. „Hamilton Group disponuje dokumentáciou a povoleniami, ktoré ju oprávňujú búrať tie objekty, na ktoré má povolenie. Spoločnosť postupuje zákonne a na základe dôsledných interných analýz,“ uviedla firma v stanovisku. Prečo zákaz pokračovania prác napriek prísľubom nerešpektovala, nevysvetlila.

Ľudia bývajúci v okolí Cvernovky sa sťažovali na vzniknutý prach z búrania, hygienici začali preto preverovať, či nedošlo k úniku azbestu do ovzdušia. „Regionálny hygienik vydal predbežné opatrenie na zamedzenie šírenia azbestocementových vlákien do životného prostredia,“ uviedla Katarína Nosálová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave s tým, že celý prípad je v štádiu vyšetrovania.

Hygienici podľa Nosálovej zistili, že nie všetok azbestovocementový materiál je uložený podľa predpisov v polyetylénových vreciach. Časť z neho sa nachádzala voľne v okolí zbúranej časti továrne. Spoločnosti Hamilton Group preto nariadili, aby zabezpečila odstránenie odpadu a okolie areálu označila výstražnými páskami a zákazovými značkami.

Firma mala tiež zabezpečiť kropenie stavebného odpadu s obsahom azbestu, aby sa znížila prašnosť. Hygienici teraz preverujú, či investor tieto nariadenia dodržal. Hamilton Group tvrdí, že s azbestom narába na stavbe podľa predpisov. Jeho likvidáciu zabezpečuje spoločnosť I.Z.K.-plus, pričom azbest zo zbúraných častí je vraj uložený riadne vo vakoch.

Likvidovať azbest môže podľa predpisov len firma, ktorá je na to oprávnená. Martin Chmelár zo spoločnosti Krovmont, ktorá sa týmto zaoberá, hovorí, že pre ľudí je nebezpečný najmä pre malé rozmery jeho vláknitých štruktúr. „Tie sú schopné sa dostať do vzduchu a odtiaľ hrozí vdýchnutie do pľúc. Tam sa azbest zabodáva do pľúcnych komôr a postupom času okolo nich môže vzniknúť rakovinový nádor,“ hovorí s tým, že ďalšími nepríjemnými následkami môže byť aj fibróza a mesotheliom, ale aj zaprášenie pľúc nazývané azbestióza.

V súvislosti s azbestom v Cvernovke prijala polícia dve trestné oznámenia pre podozrenia zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a zo spáchania priestupku. Hovorkyňa Petra Hrášková tvrdí, že obe už preverili, pričom nebezpečný materiál v objekte už nenašli.

Cvernovka má viac ako storočnú tradíciu, pričom dnes je už najstaršou pôvodnou fabrikou na Slovensku. Aj keď ministerstvu kultúry navrhovali pamiatkari vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku štyri objekty z komplexu budov, napokon sa pamiatkou stala len pradiareň na Svätoplukovej u­lici.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba