Časť maturantov sa vyhne skúške z cudzieho jazyka

Maturanti si môžu vybaviť jednoduchšiu skúšku dospelosti. Ministerstvo školstva od septembra povolilo riaditeľom stredných škôl odpúšťať maturitu zo všetkých šiestich cudzích jazykov, ktoré sa v školách vyučujú. Jedinou podmienkou je, že majú medzinárodný certifikát.

05.09.2009 18:14
debata

Tento rok končí strednú školu zhruba 60-tisíc študentov. Koľkí si maturitu uľahčia, ešte nie je známe. Do konca septembra musia nahlásiť, z ktorých predmetov budú maturovať. Spomedzi cudzích jazykov majú na výber angličtinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu, taliančinu a španielčinu.

O odpustenie maturity z cudzieho jazyka môžu žiadať už teraz, najneskôr však do 1. marca. Ministerstvo vo vyhláške zverejnilo, ktoré certifikáty musia riaditelia uznávať. „Certifikát nesmie byť starší ako dva roky pred termínom konania maturitnej skúšky,“ uviedol masmediálny odbor rezortu.

Riaditeľka Gymnázia na Ulici Ivana Horvátha v Bratislave Marta Jankovičová nepovažuje za najšťastnejšie riešenie, že nemajú preverovať, čo študentov počas celých štyroch rokov naučili. „Nejde o úplne rovnaké skúšky, tak prečo by sme ich nemohli skúšať?“ pýta sa Jankovičová. V škole má maturitnú triedu s rozšíreným vyučovaním angličtiny. „Okolo 30 z 35 žiakov čaká štátnica z jazyka,“ dodala riaditeľka školy. Štátnicu musí uznať, študentom však odporučí, aby z angličtiny aj maturovali. „Ide o prestíž školy,“ zdôvodňuje Jankovičová.

V uznávaní certifikátov nevidí problém riaditeľ Obchodnej akadémie na Jesenského ulici v Považskej Bystrici Peter Bologa. „Medzinárodné certifikáty majú cveng, sú na požadovanej úrovni,“ uviedol Bologa.

Mnohí maturanti zrejme využijú možnosť a maturitu z cudzej reči obídu. „Láka ma, že by som takto mohla mať menej učiva k maturite,“ priznáva maturantka Klaudia Kocanová z Gymnázia na Komenského ulici v Trebišove, ktorá chce získať certifikát.

Najviac maturantov vlani skladalo skúšku z angličtiny. Na druhom mieste skončila nemčina. Medzinárodné certifikáty z týchto jazykov najčastejšie poskytuje British Council a Goethe Institut, ktoré majú na Slovensku pobočky. Napríklad skúška z nemčiny Zentrale Oberstufenprüfung bude začiatkom budúceho roka.

„Prihlásiť sa na skúšku možno najneskôr 10 dní pred termínom písomnej skúšky, ktorá je 5. februára,“ povedala Katarína Španková z Goethe Institut. Poplatky za medzinárodné certifikáty sa pohybujú od 110 do 146 eur.

debata chyba