Castro po takmer polstoročí končí + VIDEO

Fidel Castro oznámil, že sa po takmer pol storočí vo funkcii už nebude uchádzať o úrad kubánskeho prezidenta. "Nebudem sa uchádzať, ani neprijmem, opakujem, nebudem sa uchádzať ani neprijmem funkciu predsedu štátnej rady a vrchného veliteľa ozbrojených síl," napísal kubánsky prezident, ktorý pre chorobu už skoro devätnásť mesiacov prakticky žiadnu mocenskú funkciu nevykonáva. V článku vizitka a fotogaléria kubánskeho vodcu.

19.02.2008 09:05 , aktualizované: 10:42
Fidel Castro Foto:
Kubánsky vodca Fidel Castro na najnovšom videozázname.
debata

Fidel Castro sa stal prezidentom Kuby pred 49 rokmi po ozbrojenom povstaní proti Američanmi podporovanej vláde diktátora Fulgencia Batistu.

FOTOGALÉRIA kubánskeho vodcu Fidela Castra

Začiatkom augusta 2006 odovzdal Fidel Castro všetky funkcie svojmu 75-ročnému bratovi Raúlovi. Takého rozhodnutie učinil po prvý raz počas svojej 47-ročnej vlády.

Donútili ho k tomu zdravotné ťažkosti. Národu vtedy v liste oznámil, že trpel gastrointestinálnym krvácaním, ktoré pravdepodobne zapríčinil stres spôsobený jeho častejšími verejnými vystúpeniami v Argentíne a na Kube.

VIZITKA kubánskeho vodcu Fidela Castra

Jeho zhoršujúci sa zdravotný stav sa prejavil už v roku 2001, keď počas prejavu stratil vedomie. V októbri 2004 si zasa pri páde rozbil ľavé koleno a zlomil pravú ruku. Jeho brat Raúl však v júni 2006 vyhlásil, že komunistická strana bude vládnuť Kube a rozvíjať socialistickú spoločnosť aj po Castrovej smrti.

Minulý mesiac sa na Kube konali voľby, v ktorých najmenej 95 percent voličov odovzdalo svoj hlas jednotným kandidátom. Kuba je jednou z posledných komunistických krajín sveta. Medzi 614 poslancami parlamentu rozhodne nemali šancu stúpenci alebo členovia opozičných zoskupení, pretože jedinou legálnou silou na ostrove je komunistická strana.

  Výber výrokov Fidela Castra

„Dejiny mi dajú za pravdu.“ (pri vlastnej obhajobe pred tým, ako bol odsúdený na pätnásť rokov za útok na kasárne Moncada v roku 1953)

„Vlasť alebo smrť! Socializmus alebo smrť! Zvíťazíme!“ (heslá kubánskej revolúcie, ktorými Castro zakončoval svoje prejavy)

„Je nevyhnutné prestať mýtizovať peniaze. Vlastne sa ich chystáme úplne zrušiť.“ (v roku 1967)

„Vyzývam všetkých, na prvom mieste toho klamárskeho prezidenta Busha, ďalej CIA, 33 orgánov americkej rozviedky i tisícky bánk po celom svete. Ak dokážu, že mám konto v cudzine, na ktorom by bol čo len jediný dolár, rezignujem na svoju funkciu.“ (v máji 2006 po tom, čo časopis Forbes odhadol jeho majetok na 900 miliónov dolárov)

„Internet je skutočne jedným z najlepších výtvorov USA.“ (v marci 2001 v rozhovre pre niekoľko amerických denníkov)

„Jedným z najväčších prínosov revolúcie je ten, že aj prostitútky majú vysokú školu.“ (v dokumente Comandante od Olivera Stonea z roku 2003)

Ustanovujúca schôdza zákonodarného zboru sa plánuje na 24. februára a členovia parlamentu zvolia štátnu radu s 31 členmi. Zároveň sa rozhodne aj o jej predsedovi, ktorým bol doposiaľ práve Fidel Castro. Predseda štátnej rady je súčasne hlavou štátu, predsedom vlády a vrchným veliteľom armády.

Vyjadrenia politikov ku Castrovmu odstúpeniu

Rozhodnutie kubánskeho vodcu Fidela Castra – neuchádzať sa o najvyššiu štátnu funkciu- nebolo pre svet veľkým prekvapením. Politici hovoria o novom začiatku na Kube.

Túto skutočnosť zdôrazňoval najmä americký prezident. Bush, ktorý je na návšteve v Rwande, na tlačovej konferencii povedal, že odstúpenie Fidela Castra znamená začiatok demokratických zmien na Kube. Vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby spoločne s kubánskym ľudom pracovalo na budovaní inštitúcií nutných pre demokratické fungovanie krajiny. Prechodné obdobie k novému vedeniu by podľa Busha malo viesť ku slobodným a čestným voľbám. Američania sú podľa neho pripravení Kubáncom pomôcť.

Odstúpenie Fidela Castra by malo posilniť možnosti jeho brata Raúla pri zavádzaní jeho „projektu reforiem,“ usúdila štátna tajomníčka španielskeho ministerstva zahraničia Trinidad Jiménezová, podľa ktorej je správa o Castrovom odstúpení mimoriadne dôležitá.

Francúzsko vyjadrilo nádej, že Castrovo rozhodnutie otvára „novú cestu,“ ktorá povedie k „väčšej demokracii.“ Štátny tajomník  pre európske záležitosti v úrade ministra zahraničných vecí Jean-Pierre Jouyet sa v rádiu Európa 1 vyjadril, že „castrizmus bol symbolom totalitarizmu.“ Podľa jeho slov Fidel Castro nepochopil vývoj na konci 70. a na začiatku 80. rokov a tiež vývoj, ktorý prišiel po páde berlínskeho múru a rozpade Sovietskeho zväzu.

„Rezignácia nutne znamená začiatok konca tejto komunistickej diktatúry, jednej z posledných na svete,“ uviedol šéf najsilnejšej konzervatívnej frakcie v Európskom parlamente Joseph Daul.

Odstúpenie Castra z funkcie prezidenta na Kube nič nemení na fakte, že sa tam komunizmus stále pevne drží, povedal niekdajší poľský prezident Lech Walesa. Podľa jeho slov „musí medzinárodné spoločenstvo pokračovať v nátlaku na režim v Havane, aby sa Kubánci mohli raz tešiť z naozajstnej slobody.“

Šéf ruských komunistov Gennadij Zjuganov povedal, že Fidel odstúpením z funkcie preukázal svoju „politickú genialitu,“ odvahu a konal „v záujme svojej krajiny a svojho ľudu.“
 

Možní kandidáti na prezidenta

V Kube sa uvažuje sa nad nasledujúcimi kandidátmi: Raúl Castro, Carlos Lage, Felipe Peréz Roque a Ricardo Alarcón.

Raúl Castro (76) brat Fidela Castra, je v súčasnosti poverený výkonom funkcie prezidenta. Je príslušník starej generácie revolucionárov z roku 1959. Zastáva aj funkciu ministra obrany. V posledných parlamentných voľbách získal najviac hlasov.

Carlos Lage (56) je súčasný kubánsky viceprezident. Lekár a politológ, člen mladšej generácie. Nad jeho menom sa uvažuje z dôvodu možného dlhodobého nástupníctva.

Felipe Peréz Roque (43) je síce členom mladšej generácie, ale pri výkone svojej funkcie ministra zahraničných vecí sa pochopiteľne prejavil ako tvrdý zástanca súčasného režimu.

Posledným menovaným možným kandidátom je Ricardo Alarcón (70). Príslušník staršej generácie je predsedom končiaceho kubánskeho parlamentu. Ako predseda Národného zhromaždenia sa pred nedávnom zúčastnil na debate s univerzitnými študentmi, kde musel čeliť nepríjemným otázkam spochybňujúcim kubánsku ekonomiku a režim.

  
debata chyba