Cenu akcií Facebooku udržala len masívna podpora bánk, tvrdí Wall Street

Akcie americkej spoločnosti Facebook, ktorá prevádzkuje najväčšiu on-line sociálnu sieť sveta, počas prvého obchodného dňa na burze neklesli len vďaka masívnej podpore bánk. Tvrdia to makléri z Wall Street, ktorých cituje denník The New York Post.

20.05.2012 17:35
Wall Street Foto:
Wall Street
debata (2)

Objavujú sa experti, ktorí radia akcie Facebooku predávať, pretože sú podľa nich až príliš štedro ocenené.

Makléri tvrdia, že banky mohli na podporu akcií Facebooku počas piatkového obchodovania vynaložiť až 380 miliónov dolárov. Odovzdali tak celý zisk, ktorý zinkasovali za prípravu emisie pred vstupom Facebooku na burzu. Potom ale ešte museli vynaložiť vlastné peniaze, pretože odmena bola len zhruba 176 miliónov dolárov.

„Je to ďalší záchrana Wall Streetu – tentoraz ale museli peniaze vysoliť banky,“ píše denník. Odkazuje tak na finančnú krízu z roku 2008, keď po krachu investičnej banky Lehman Brothers musela americká vláda poskytnúť bankám obrovské sumy peňazí, aby sa vysporiadali so systémovým rizikom. Mnoho bánk vtedy bolo na pokraji bankrotu.

Facebook predal v primárnej emisii (IPO) asi 421 miliónov akcií. Pri cene 38 dolárov za kus tak získal zhruba 16 miliárd dolárov. Odmena pre banky predstavovala asi 1,1 percenta z objemu emisie, čo je menej, než je obvyklé. Banky spravidla inkasujú dve až tri percentá z objemu emisie, niekedy aj viac. Na nižšiu odmenu spravidla pristúpia, keď je to pre nich viac otázka prestíže, čo sa dá v prípade Facebooku predpokladať.

Akcie Facebooku v piatok krátko po začatí obchodovania vystúpili z 38 dolárov na viac ako 42 dolárov a prechodne sa dostali až na 45 dolárov. Graf cenového vývoja ale ukazuje, že pred koncom obchodovania už bola cena tesne nad 38 dolármi. Práve vtedy podľa maklérov intervenovali banky, ktoré prípravu emisie zabezpečili. Hlavným manažérom emisie je Morgan Stanley, v syndikáte ale bolo až 33 medzinárod­ných bánk.

Zo záznamov zverejnených po prvom obchodnom dni je zrejmé, že banka Morgan Stanley mala na konci piatkového obchodovania okolo 162 miliónov akcií Facebooku v trhovej cene 6,16 miliardy dolárov. Banka JP Morgan držala akcie za zhruba 3,2 miliardy dolárov, Goldman Sachs mala akcie v trhovej cene zhruba 2,4 miliardy dolárov. Nebyť ich intervencie, cena akcií Facebooku by asi klesla pod upisovaciu cenu 38 dolárov, domnievajú sa makléri.

Podľa Libora Knappka zo spoločnosti Venture Investors sa primárne ponuky Facebooku zrejme nezúčastnili žiadni záujemcovia z Česka. „Súkromní investori, pokiaľ nie sú medzi top klientmi investičných bánk, ktoré IPO upisujú, nemajú šancu akcie dostať,“ uviedol.

Analytik Brian Wieser z maklérskej spoločnosti Pivotal Research Group je presvedčený, že cena jednej akcie Facebooku nemala prekročiť 30 dolárov. Čokoľvek nad touto cenou by signalizovalo, že Facebook je dokonalý podnik. To ale zďaleka nie je pravda, upozorňuje Wieser. Investorom preto radí akcie Facebooku predať.

Iní experti navyše upozorňujú, že Facebook by mal v tomto roku vykázať zisk na akciu len asi 43 centov. Aktuálna cena mierne nad 38 dolármi je teda viac než 88-násobkom zisku na akciu. Akcie spoločnosti Google sú ocenené na približne 18-násobok zisku na akciu, akcie spoločnosti Apple približne na 13-násobok. Ak by sa použila rovnaká metodika, museli by akcie Facebooku stáť oveľa menej ako desať dolárov.

„Najvyššia IPO internetovej spoločnosti môže v prvých dvoch rokoch odštartovať skutočnú druhú bublinu a dokázať, že internetová ekonomika má svoje miesto aj na burze. V opačnom prípade môže vďaka neúspešnému obchodovaniu akcií Facebooku dôjsť k utlmeniu súčasného nadšenia z vlny sociálnej internetovej revolúcie,“ uviedol riaditeľ českej Asociácie pre elektronickú komerciu Jan Vetyška.

Zástancovia Facebooku tvrdia, že podnik má obrovský potenciál, pretože má viac ako 900 miliónov registrovaných používateľov. Iní oponujú, že Facebook z jedného používateľa nedokáže zarobiť veľa peňazí. Navyše, nie je isté, ako bude Facebook prosperovať v priestore mobilnej komunikácie.

2 debata chyba