Cesta k voľnej marihuane povedie do Česka

S cigaretou marihuany vo vrecku si budú môcť fajčiari odvážnejšie vykračovať len o pár kilometrov ďalej v susednom Česku. Na Slovensku im stále hrozí väzenie, prinajlepšom podmienečný trest. Pre slovenskú políciu je stále jedno, či u niekoho nájde len jednu cigaretu takzvanej trávy, alebo skladačky s heroínom. V oboch prípadoch ide o trestný čin, rozdielna je len výška trestu. Politici v Českej republike sa pri schvaľovaní nového Trestného zákona vydali inou cestou.

21.11.2008 09:45
drogy, marihuana
Ilustračné foto
debata

„Mení sa pohľad na drogy tým, že ich zákon rozdeľuje na mäkké a tvrdé. Za mäkkú drogu sa považuje konope. Ak bude niekto túto drogu pestovať pre vlastnú potrebu v malom množstve, nebude to trestné,“ uviedol český minister spravodlivosti Jiří Pospíšil pri obhajobe zákona v parlamente. Dodal, že politici sa v tomto dohodli na kompromise.

V snemovni za zákon zdvihla ruky ústavná väčšina poslancov. Zmena by mala začať platiť od roku 2010. Na Slovensku platí nový zákon od roku 2006. Držanie mäkkej drogy pre vlastnú potrebu nepovoľuje.

Úplné povolenie fajčenia marihuany navrhovala v Českej republike Strana zelených. Tamojší parlament to povoliť odmietol. Rozhodol však o tom, že mať pri sebe vymedzené množstvo drogy pre vlastnú potrebu trestné nebude. Ak polícia prichytí niekoho s menej ako 20 marihuanovými cigaretami, či mu v črepníku na parapete objaví len dve rastliny konope, bude to hodnotiť ako priestupok. Na Slovensku súd za to pošle páchateľa do väzenia od troch do piatich rokov. 

Marihuana je najrozšírenejšou drogou v Európe. Trávu, ako sa konope hovorí ľudovo, fajčilo už najmenej 71 miliónov Európanov, čo je asi 22 percent dospelých obyvateľov starého kontinentu. Jej užívanie z európskych štátov povoľuje Holandsko a Španielsko.

Odborníci upozorňujú, že dôležité je závislých, ktorí majú malé množstvo drogy pri sebe, liečiť a nie trestať. ,,Závislí od drogy by mali byť daní do liečenia a nie do väzenia. Prísne trestať treba tých, čo drogy vyrábajú a obchodujú s nimi," hovorí Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre liečbu drogových závislostí. Podobne je to podľa neho aj v iných krajinách. 

Na Slovensku je za drogy najviac stíhaných ľudí, ktorí mali pri sebe marihuanu, pervitín a heroín. Trestný zákon ani žiadne policajné nariadenie nestanovujú, aká je presná dávka drogy určená len pre vlastnú potrebu a pri akej dávke sú páchatelia stíhaní za výrobu a predaj drog. V takomto prípade im už hrozí až trojnásobne vyšší trest, až 15 rokov väzenia.

debata chyba