Cestovanie reálne zdraželo o takmer polovicu

Zvýšené cestovné vo vlakoch od novembra pocítili ľudia až takmer o polovicu vyššími výdavkami, hoci železnice ohlasovali zdražovanie v priemere o desať percent. Podľa analytikov dali cestujúci za lístky na vlak v priemere viac až o 45,5 percenta.

22.12.2011 06:38
Železnice, vlak, trať Foto:
Ilustračné foto
debata (23)

„Tento rast je prekvapením, keďže v médiách sa predtým objavovali správy o raste cien na úrovni 10 percent. Rozdiel vyplýva z toho, že do cenového indexu vstupujú ceny za krátke železničné trate s najvyššou váhou. A práve na krátkych tratiach bol rast cien vyšší ako na dlhých,“ tvrdí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Do práce či do školy dochádzajú ľudia denne. Pre skokové zvýšenie cestovného na krátke vzdialenosti si preto museli siahnuť do vrecka omnoho hlbšie, ako napríklad študent, ktorý raz týždenne či mesačne cestuje z hlavného mesta do Košíc.

Na kratšie vzdialenosti do 60 kilometrov totiž vyjde bežný lístok o 50 až 80 percent viac ako pred zdražovaním.

Drahšie cestovné na malé vzdialenosti priznáva aj hovorkyňa železničného prepravcu. „Ceny od novembra vzrástli priemerne o 9,96 percenta. Na dlhšie vzdialenosti to bolo menej, na kratšie viac. Práve preto sme zaviedli množstvo zliav, ktoré kompenzujú nárast cestovného práve na kratších vzdialenostiach,“ tvrdí Jana Grešnerová.

Na mysli má 15–percentnú regionálnu zľavu Regional. Pravidelne dochádzajúci ľudia však používajú karty s výraznejšími zľavami a dosahy vyššieho cestovného sa im tak zmiernia.

Drahšie lístky na vlak však môžu za to, že ceny na Slovensku rástli v novembri rýchlejšie, ako sa predpokladalo. „Železnice prispeli k rastu medzimesačných cien o 0,34 percen­tuálneho bodu,“ dodáva Valachyová. Inflácia sa v novembri zastavila na hodnote 4,6 percenta.

23 debata chyba