Cheney odštartoval novú studenú vojnu

Štvrtkový prejav amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, v ktorom ostro kritizoval Rusko, predstavuje začiatok novej studenej vojny, v ktorej by Moskva mohla prísť o svojich novozískaných západných spojencov. Konštatuje to ruská tlač.

05.05.2006 14:27
debata

Komentátori, šokovaní najostrejšou kritikou Ruska zo strany Washingtonu za ostatné roky, uvádzajú, že Spojené štáty vytvorili protiruský kordón prozápadných štátov, tiahnuci sa od Baltského až takmer po Kaspické more.

Cheney vo štvrtok v prejave na schôdzke lídrov Baltského a Čierneho mora v litovskom Vilniuse obvinil Rusko z odchyľovania sa od cesty k demokracii a vyzval ho, aby prestalo zneužívať svoje energetické zásoby na „vydieranie“.

Podľa jeho slov sa oponenti reforiem v Rusku „pokúšajú zničiť pokrok dosiahnutý za ostatné desaťročie“, keď prijímajú kroky na obmedzovanie ľudských práv. Zároveň varoval prezidenta Vladimira Putina, že niektoré kroky zo strany Moskvy by mohli poškodiť jej vzťahy s inými krajinami.

„Prejav pána Cheneyho je podľa nášho názoru plný subjektívneho hodnotenia Ruska i procesov, ktoré u nás prebiehajú. Tieto poznámky sú pre nás úplne nepochopiteľné,“ vyhlásil vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peškov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes odmietol priamo komentovať Cheneyho slová. Konštatoval však, že zástupcovia štátov, ktoré boli v minulosti satelitmi niekdajšieho ZSSR, sú zjavne „zjednotení proti niekomu“.

S týmto vyjadrením súhlasí aj ruská tlač. Tá prirovnáva Cheneyho prejav k prejavu britského štátnika Winstona Churchilla, ktorý predniesol v roku 1946 vo Fultone, v americkom štáte Missouri, a v ktorom vyhlásil, že Európa je predelená „železnou oponou“.

„Nepriateľ pred bránami. Cheney predniesol vo Vilniuse prejav z Fultonu,“ píše na titulnej strane denník Kommersant. Ako uvádza, Cheney „prakticky odštartoval druhú studenú vojnu… iba s tým rozdielom, že sa presunula frontová línia“.

Jeden z najpredávanejších ruských denníkov, Komsomoľskaja Pravda (KP), prirovnal schôdzku vo Vilniuse k stretnutiu protifašistických spojencov Churchilla, Franklina D. Roosevelta a Josifa Stalina na Jalte v roku 1945, kde sa táto trojica dohodla na rozdelení mapy Európy.

„Čo môže urobiť Rusko? Mohlo by sa zdať, že bude musieť posilniť vzťahy s Bieloruskom a strednou Áziou. A zblížiť sa s Čínou, aby vyrovnali vplyv Západu,“ píše KP.

debata chyba