Chorí cestujú, lekári a prístroje stoja

Pacienti z Hlohovca a okolia musia cestovať za lekármi desiatky kilometrov a na vyšetrenia čakajú aj niekoľko mesiacov. Doma v hlohovskej nemocnici majú pritom jedno z najmodernejších diagnostických centier na Slovensku. To však nepracuje naplno, pretože poisťovne neplatia.

14.06.2011 09:00
Štefan Masaryk Koóš Foto:
Používanie najmodernejších prístrojov poisťovne nezaplatia. Pacienti zbytočne cestujú a čakajú. Tu by sme ich vyšetrili hneď, tvrdí riaditeľ Štefan Masaryk Koóš.
debata (15)

Neúspešné bolo aj minulotýždňové rokovanie so zástupcami Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Nedohodli sme sa. Poisťovňa nám prepláca len malú časť nákladov. Z pôvodných limitov môžeme napríklad robiť röntgenové vyšetrenia len jeden týždeň v mesiaci. CT prístroj môže pracovať dokonca len dva dni,“ povedal riaditeľ nemocnice Štefan Masaryk Koóš.

Nemocnica s poliklinikou v Hlohovci zabezpečuje služby pre približne 50-tisíc obyvateľov v regióne. Röntgenové snímky a sonografiu robia naplno na vlastné náklady. Na zvyšných prístrojoch, ako sú mamograf či počítačová tomografia, však pre problémy s platbami vyšetrujú len najakútnejšie prípady, opäť na vlastné náklady. Väčšinu pacientov teda musia lekári posielať do okolitých miest.

Do Trnavy je to asi 20 kilometrov, do nemocníc v Nitre a Piešťanoch asi 26. Čakacie lehoty na vyšetrenia sú aj štyri mesiace. Niektoré ženy sa dokonca pre vyšetrenie prsníka vydajú až do hlavného mesta, čo je vyše 70 kilometrov. „V Bratislave sa čaká na mamografické vyšetrenie pol roka až rok. U nás by sme ich vyšetrili do dvoch týždňov,“ upozornil primár centra Róbert Kolenič. Prípadov rakoviny prsníka podľa neho pribúda. „Štát tlačí na ženy, aby chodili na vyšetrenia, a tie pritom nie sú dostupné,“ dodal.

Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že pacienti v Hlohovci majú dostatok možností. „Rozsah výkonov počítačovej tomografie a mamografie je pre našich poistencov zabezpečovaný v rámci zmluvnej siete v Trnavskom kraji v dostatočnej miere,“ uviedla hovorkyňa Petra Balážová.

Koóš však upozorňuje, že tento postoj poisťovne môže byť tŕňom v oku prípadnej kontrole z Európskej únie. Výstavba moderného centra za približne 2,5 milióna eur sa totiž hradila prevažne z eurofondov. Spustilo sa v januári 2011. Jednou z podmienok poskytnutia dotácie bolo, aby sa zdravotnícke úkony hradili zo systému verejného zdravotného poistenia.

Hoci ministerstvo zdravotníctva dalo nemocnici spočiatku prísľub, že problém pomôže vyriešiť, nakoniec dalo ruky preč. „Všeobecná zdravotná poisťovňa je samostatný právny subjekt, do ktorého rozhodnutí nevstupujeme,“ odpovedala hovorkyňa Katarína Zollerová.

Koóš prezradil, že nemocnica je takto prinútená zaviesť v júli ďalšie nové poplatky, odmietol však bližšie uviesť, čoho by sa týkali.

15 debata chyba