Mladík vo Fínsku zastrelil starostku a dve novinárky, vybral si ich náhodne

Tri ženy zastrelil v noci na nedeľu mladý muž pred reštauráciou v mestečku na juhovýchode Fínska. Obeťami strelca sa stali starostka mesta Tiina Wilénová-Jäppinenová a dve miestne novinárky, oznámila v nedeľu na tlačovej konferencii polícia.

fínsko, streľba, polícia,
Polícia zatkla páchateľa, motív krvavého činu nie je známy.
Autor: ,

Wilénová-Jäppinenová bola členkou sociálnych demokratov. ďalšie dve obete, miestne novinárky, neboli identifikované.

Polícia potvrdila, že páchateľa zadržali a absolvoval policajný výsluch. Motív jeho činu zatiaľ stále nie je jasný. Podozrivý má záznamy v trestnom registri, vrátane násilných incidentov a krádeže. Je ešte známe, že puška bola registrovaná, ale nevlastnil ju podozrivý strelec. Zatknutý mladík nemal v krvi stopy alkoholu, ale treba urobiť aj testy na ostatné omamné látky.

Incident sa odohral okolo polnoci v mestečku Imatra pri hraniciach s Ruskom, ktoré má 28 000 obyvateľov. Pred reštauráciou na pešej zóne v centre, kde sa nachádzajú aj nočné kluby, strieľal 23-ročný miestny občan. Svoje tri obete zasiahol každú niekoľkými ranami z pušky do hlavy a trupu. Očití svedkovia obete identifikovali.

Motív zločinu zatiaľ úrady nepoznajú. „Nie sú žiadne náznaky, že išlo o politický motív. Zdá sa, že strelec a obete sa navzájom nepoznali. Všetko naznačuje, že obete si vybral náhodne,“ spresnil Tielinen. K miestu v tom čase prichádzalo hliadkové policajné auto. Strelec nekládol pri zadržaní policajtom odpor.

Miestne úrady otvorili po incidente krízové ​​centrum. „Boli tam ľudia, keď sa to stalo. V tak malom meste je to dosť veľký incident a mnoho ľudí zažilo šok,“ povedala hovorkyňa miestneho sociálneho a zdravotníckeho odboru. Šok a sústrasť vyjadrili premiér Juha Sipilä a ďalší členovia vlády. Na dnešný večer bola naplánovaná aj omša v kostole.

Fínsko s 5,4 miliónmi obyvateľov je krajinou so silnou loveckou tradíciou. Oficiálne registrovaných je v krajine 650 000 držiteľov zbraní, prípady zabitia človeka s ich použitím sú vzácne. Po dvoch prípadoch streľby v škole v minulých desiatich rokoch zbrojné zákony vo Fínsku sprísnili.

smrť, úmrtie, cintorín, odpočívaj v pokoji, kríž

Na železničnej zastávke v Bratislave našli mŕtvu ženu

16.01.2017 18:56

Na železničnej zastávke Bratislava - Železničná studnička našli v pondelok napoludnie mŕtvu ženu.

summit, bezpečnostné opatrenia, policia,

Bratislava: Pri Devínskom jazere našli mŕtveho muža

15.01.2017 15:37

Bratislavskí policajti vyšetrujú smrť 34-ročného muža zo Stupavy, ktorého telo našli v sobotu v blízkosti Devínskeho jazera.

pocasie, stanica, vlak, vlaky, kalamita, vyhybky, meskanie, frez

Muža ležiaceho na koľaji neďaleko Senca zrazil vlak

13.01.2017 10:17

Neznámeho muža ležiaceho na koľaji zrazil vo štvrtok večer vlak. Tragédia sa stala v úseku železničnej trate Senec - Sládkovičovo.

sýria, palmýra,

Radikáli znovu ničia historické pamiatky v sýrskej Palmýre

20.01.2017 10:31

Radikáli z takzvaného Islamského štátu (IS) v Sýrii opäť ničia historickú Palmýru.

Michael Fallon, EÚ, armáda

Britský minister obrany potvrdil, že jeho krajina podporuje Ukrajinu

20.01.2017 10:17

Minister obrany Veľkej Británie Michael Fallon ubezpečil, že v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, stojí Británia pevne za Ukrajinou.

Čína, juan, mena, peniaze

Čína vlani rástla najpomalšie za 26 rokov

20.01.2017 10:11

Čína ako druhá najväčšia ekonomika sveta vlani vzrástla o 6,7 percenta, čo bol najpomalší rast za 26 rokov.

Lucia Žitňanská, extrémizmus

Vznikol nový znalecký odbor na extrémizmus

20.01.2017 09:13

Na ministerstve spravodlivosti zriadili znalecký odbor, ktorý sa bude špecializovať na extrémizmus. Znalci budú spolupracovať s políciou a so súdmi.