Mladík vo Fínsku zastrelil starostku a dve novinárky, vybral si ich náhodne

Tri ženy zastrelil v noci na nedeľu mladý muž pred reštauráciou v mestečku na juhovýchode Fínska. Obeťami strelca sa stali starostka mesta Tiina Wilénová-Jäppinenová a dve miestne novinárky, oznámila v nedeľu na tlačovej konferencii polícia.

fínsko, streľba, polícia,
Polícia zatkla páchateľa, motív krvavého činu nie je známy.
Autor: ,

Wilénová-Jäppinenová bola členkou sociálnych demokratov. ďalšie dve obete, miestne novinárky, neboli identifikované.

Polícia potvrdila, že páchateľa zadržali a absolvoval policajný výsluch. Motív jeho činu zatiaľ stále nie je jasný. Podozrivý má záznamy v trestnom registri, vrátane násilných incidentov a krádeže. Je ešte známe, že puška bola registrovaná, ale nevlastnil ju podozrivý strelec. Zatknutý mladík nemal v krvi stopy alkoholu, ale treba urobiť aj testy na ostatné omamné látky.

Incident sa odohral okolo polnoci v mestečku Imatra pri hraniciach s Ruskom, ktoré má 28 000 obyvateľov. Pred reštauráciou na pešej zóne v centre, kde sa nachádzajú aj nočné kluby, strieľal 23-ročný miestny občan. Svoje tri obete zasiahol každú niekoľkými ranami z pušky do hlavy a trupu. Očití svedkovia obete identifikovali.

Motív zločinu zatiaľ úrady nepoznajú. „Nie sú žiadne náznaky, že išlo o politický motív. Zdá sa, že strelec a obete sa navzájom nepoznali. Všetko naznačuje, že obete si vybral náhodne,“ spresnil Tielinen. K miestu v tom čase prichádzalo hliadkové policajné auto. Strelec nekládol pri zadržaní policajtom odpor.

Miestne úrady otvorili po incidente krízové ​​centrum. „Boli tam ľudia, keď sa to stalo. V tak malom meste je to dosť veľký incident a mnoho ľudí zažilo šok,“ povedala hovorkyňa miestneho sociálneho a zdravotníckeho odboru. Šok a sústrasť vyjadrili premiér Juha Sipilä a ďalší členovia vlády. Na dnešný večer bola naplánovaná aj omša v kostole.

Fínsko s 5,4 miliónmi obyvateľov je krajinou so silnou loveckou tradíciou. Oficiálne registrovaných je v krajine 650 000 držiteľov zbraní, prípady zabitia človeka s ich použitím sú vzácne. Po dvoch prípadoch streľby v škole v minulých desiatich rokoch zbrojné zákony vo Fínsku sprísnili.

zbraň, pištol

Na poľnej ceste v Bratislave našli mŕtveho dôchodcu aj zbraň

27.03.2017 11:28

Mŕtveho 74-ročného muža našli ráno na poľnej ceste v blízkosti ulice Nové záhrady v druhom bratislavskom okrese.

tatry, hory, turisti, túra, kopce, štíty,

Tragédia v Tatrách si vyžiadala dva mladé ľudské životy

27.03.2017 07:24

Vysoké Tatry boli v nedeľu dejiskom tragédia, ktorá si vyžiadala životy dvoch mladých mužov.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Vo vlaku z Bratislavy do Viedne našli mŕtveho Slováka

23.03.2017 13:31

Vo vlaku z Bratislavy do Viedne našli v stredu vo východorakúskej spolkovej krajine Burgenland mŕtveho dvadsaťosemročného Slováka

Hasan Rúhání

Medvedev po rokovaní s Rúháním: ‘Otvárame novú kapitolu‘

27.03.2017 22:00

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyjadril v pondelok presvedčenie, že prebiehajúca návšteva iránskeho prezidenta Hasana Rúháního v Rusku otvorí novú kapitolu vo vzťahoch medzi oboma krajinami.

James Brokenshire

Severní Íri nezostavili vládu, Londýn poskytol ďalšiu lehotu

27.03.2017 21:52

V Severnom Írsku sa nepodarilo zostaviť novú vládu, potvrdili v pondelok popoludní obe strany snažiace sa o koalíciu.

Putin, Vučič

Putin zaželal Vučičovi úspech v srbských voľbách

27.03.2017 20:26

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v Moskve prijal srbského premiéra Aleksandara Vučiča.

parte, Gaulieder, galanta

V prípade smrti Gauliedera zvažuje polícia aj samovraždu

27.03.2017 20:00

Celé Slovensko čaká na závery vyšetrovania tragickej smrti exposlanca Národnej rady Františka Gauliedera za HZDS. Mnohí neveria, že by si vzal život.