Čierne na bielom: USA postavia v Česku radar

Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a jej český kolega Karel Schwarzenberg podpísal zmluvu o umiestnení radaru protiraketovej obrany na českom území. Aby dohoda vstúpila do platnosti, musí ju ešte schváliť český parlament a podpísať prezident.

08.07.2008 15:11 , aktualizované: 17:03
Riceová, Schwarzenberg Foto:
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a jej český kolega Karel Schwarzenberg podpísali zmluvu o umiestnení radaru protiraketovej obrany v Česku.
debata

„Je pre mňa veľká česť, radosť a potešenie, že smiem podpísať túto zmluvu s USa. Prvou úlohou zahraničnej politiky každého štátu je zaistiť bezpečnosť. Táto zmluva zaistí bezpečnosť nielen Česka, ale aj Európy a celého euroatlantického priestoru,“ povedal bezprostredne po podpise český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. „Prehĺbenie transatlantických vzťahov je prvý cieľ našej zahraničnej politiky,“ dodal minister.

„Sústreďme sa dnes na tých, ktorí nás skutočne ohrozujú. Nie je to ako za studenej vojny, všetci čelíme štátom, ktoré vyvíjajú rakety s čoraz dlhším doletom, ako je napríklad Irán. Rusku sme to vysvetlili. Musíme reagovať a s našimi českými spojencami sa nám to darí,“ doplnila ho po podpise zmluvy Riceová.

Američania tvrdia, že systém protiraketového štítu, ktorého súčasťou má byť radar v Česku, má v budúcnosti chrániť pred útokom z takých krajín, ako je Irán alebo Severná Kórea. Ďalšia časť protiraketového dáždnika má stáť v Poľsku, vyjednávania tam sa však zatiaľ neskončili. Riceová povedala, že termín podpisu dohody s Poliakmi nepozná.

V českom parlamente nemá dohoda istú podporu

Proti plánom na vznik protiraketového systému v strednej Európe sa výrazne stavia Rusko a podľa posledných prieskumov aj zhruba tri pätiny českej verejnosti.

V parlamente zatiaľ koaličná vláda Mirka Topolánka nemá pre projekt vôbec istú podporu. Proti zmluve budú hlasovať komunisti. Odmietavo sa vyslovia aj poslanci za ČSSD a to aj napriek tomu, že konzultácie o vzniku európskej časti protiraketového dáždnika v Česku sa začali medzi Washingtonom a Pravou práve v dobe, keď bola sociálna demokracia najsilnejšou vládnou stranou.

Výhrady proti radaru majú aj niektorí členovia vládnej Strany zelených, ktorí by chceli s prijímaním nezvratných krokov počkať až na novú americkú administratívu. Zelení tak žiadajú plné začlenenie systému do štruktúr NATO. Váhajú zrejme aj niektorí ďalší koaliční poslanci, kabinet naopak môže počítať s podporou niektorých „prebehlíkov“ zvolených za ČSSD.

Moskva: Dohoda komplikuje globálnu bezpečnosť

Podpísanie dohody o zriadení radarovej stanice protiraketovej obrany USA na českom území komplikuje globálnu bezpečnosť a ruší rusko-americké konzulácie o protiraketovom štíte. Podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax to uviedol vysoko postavený zdroj v ruskej diplomácie.

„Uskutočnil sa dlho ohlasovaný krok, ktorý podľa nášho názoru nezvýšil bezpečnosť na európskom kontinente. Naopak, komplikuje problémy bezpečnosti v globálnom meradle,“ vyhlásil nemenovaný diplomat.

Podľa neho podpis dohody o radare vo svojom dôsledku ruší dohodu medzi Moskvou a Washingtonom o konzultáciách o protiraketovom systéme.

debata chyba