Čína chce spolupracovať v energetike

Predseda vlády Robert Fico rokoval s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Chu Ťin-tchaom. Hlavnou témou rokovania bol rozvoj hospodárskej spolupráce, ktorá by sa v súčasnosti mala stať aj nástrojom prekonávania globálnej hospodárskej krízy. Premiér Fico čínskemu prezidentovi predstavil viaceré možnosti pre investície na Slovensku.

19.06.2009 14:30 , aktualizované: 16:05
Chu Ťin-tchao, Fico Foto:
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao pred rokovaním so slovenským premiérom Ficom.
debata

Hovorilo sa o možnej účasti kapitálovo silných čínskych firiem pri výstavbe dopravnej infraštruktúry. „Mohol by to byť spôsob, akým vyriešime nedostatok finančných prostriedkov,“ povedal Fico. Ďalšiu príležitosť vidí v investícii do infraštruktúry cestovného ruchu. Premiér by radšej ako montážne haly uvítal investície čínskych podnikov, napríklad do oblasti nových technológií. Prioritné sú pre nás také zahraničné investície, ktoré prinášajú pracovné miesta pre ľudí zo Slovenska.

Prezident Chu Ťin-tchao ocenil postoj Slovenska k Číne a povedal, že sa tu cíti ako medzi priateľmi. Upozornil, že stále veľa čínskych podnikov nepozná hospodárske úspechy Slovenska a možnosti investovania na našom území. V tejto súvislosti Roberta Fica informoval, že Čína má veľký záujem o spoluprácu v energetickej oblasti. Prioritná nie je len jadrová energetika, ale aj technológie, ktoré šetria spotrebu energií a projekty čistých zdrojov energie.

Obaja politici sa zhodli, že Slovensko by mohlo viac vyvážať do Číny produkty a služby v oblasti energetiky, lesníctva, prípadne zelených technológií. Preto pozitívne hodnotili podpis memoranda, na základe ktorého vznikne spoločná podnikateľská aktivita zameraná na využívanie slnečnej energie.

Paška gratuloval Chu Ťin-tchaovi k výročiu komunistickej Číny

Slovensko má záujem na udržaní dialógu s Čínou na všetkých úrovniach vrátane posilnenia parlamentnej dimenzie, povedal čínskemu prezidentovi Chu Ťin-tchaovi predseda parlamentu Pavol Paška a odovzdal mu pozvanie pre predsedu čínskeho parlamentu. Zagratuloval tiež komunistickej Číne k 60. výročiu vzniku, ktoré oslávi 1. októbra, informoval jeho hovorca Jozef Plško.

Paška uviedol, že Čínu považujeme za významného ekonomického partnera, ako aj jedného z kľúčových hráčov pri riešení celosvetovej hospodárskej krízy. Dodal, že Slovensko má pri bilaterálnych vzťahoch prirodzený záujem o povýšenie hospodárskej spolupráce do oblastí investícií, pričom ponúka zahraničným firmám výhodné podmienky na investovanie.

„Partneri potvrdili obojstranný záujem na rozvoji našich hospodárskych vzťahov. Prezident Čínskej ľudovej republiky zdôraznil, že kľúčovou úlohou bilaterálnych i multilaterálnych vzťahov musí byť hľadanie východísk z hospodárskej krízy formou zintenzívnenia vzájomnej spolupráce. Dodal, že Slovensko považuje za čím ďalej významnejšieho hráča v európskom priestore. Prezident Čínskej ľudovej republiky poznamenal, že sa teší na expozíciu Slovenska na svetovej výstave EXPO, ktoré sa uskutoční v budúcom roku v Šanghaji,“ napísal Plško.

Vládne lietadlá Slovenska a Číny. Slováci...
... Vládne lietadlá Slovenska a Číny. Slováci lietajú na tom menšom.

Na stretnutí Pašku s čínskym prezidentom bol predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž, podpredseda parlamentu a predseda poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj a predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos.

debata chyba