Čína vtrhne do Tichomoria, USA začínajú mať z jej sily obavy

Nasadenie prvej čínskej lietadlovej lode v Tichom oceáne výrazne zmení vnímanie rovnováhy síl v tomto regióne, vyhlásil v utorok veliteľ amerických síl v Tichomorí. Peking kúpil plavidlo asi pred desiatimi rokmi od Ukrajiny a podľa agentúry AP by ho mohol po rekonštrukcii vyslať na prvú skúšobnú plavbu už tento rok v lete.

13.04.2011 09:28
Lietadlová loď, Admirál Kuznecov. Foto:
Ilustračné foto
debata (53)

„Vzhľadom na reakcie našich partnerov a spojencov v Tichomorí sa domnievam, že zmena vnímania vojenskej rovnováhy bude významná,“ vyhlásil admirál Robert Willard. Spustenie čínskej lietadlovej lode na vodu ale podľa neho bude mať skôr symbolický než reálny dopad. Admirál sa domnieva, že výcvik posádky potrvá ešte dlho a za ten čas nebude plavidlo pripravené pre bojové nasadenie.

Willard však pripustil, že schopnosti čínskej armády sa „významne zvyšujú“. Peking podľa neho rozšíril svoju flotilu ponoriek s konvenčným i s jadrovým pohonom a renovoval lode. Tento rok tiež predstavil vlastný prototyp lietadla, ktorý nemožno zachytiť radarom. Čína taktiež urýchlila vývoj balistických rakiet a rozšírila svoje kapacity pre kybernetickú vojnu, ktorá by mohla ochromiť akcieschopnosť americkej armády.

Spojené štáty po desaťročia vojensky dominovali v tichomorskom regióne. V oblasti dlhodobo pôsobí päť amerických bojových skupín, súčasťou každej z nich je lietadlová loď.

Willard ale tiež uviedol, že americká armáda hodnotí tohtoročné čínske námorné operácie ako menej agresívne než v predchádzajúcom roku. Na upokojenie situácie podľa neho prispelo obnovenie vojenského dialógu medzi oboma krajinami, ktorý Peking vlani v januári zastavil kvôli americkým plánom dodať zbrane na Tchaj-wan.

53 debata chyba