Čo bude riešiť nová vláda? Rozpočet, korupciu a vzťahy

Na novú slovenskú vládu, ktorá vzíde z júnových volieb, čaká predovšetkým riešenie ekonomických otázok a slovensko-maďarských vzťahov. Aj preto, že od januára bude Maďarsko predsedať Európskej únii.

31.05.2010 12:27
diaľnica, cesta, most, rýchlostná cesta Foto:
Analytici sa zhodujú, že nová vláda bude musieť začať bojovať s rastúcou zadĺženosťou. Rozhodovať sa zrejme bude aj o dostavbe diaľnic.
debata

V únii Slovensko čakajú diskusie o zdanení bánk a posilnení hospodárskej regulácie. Nová vláda ho bude zastupovať aj pri rozhodovaní o budúcnosti poľnohospodárskych dotácií, štrukturálnych fondov a celkovej tvorbe nového rozpočtu Európskej únie. Vláda bude musieť nájsť stanovisko k návrhom členských krajín únie, ako zachrániť eurozónu a vytvoriť dostatočné poistky pred návratom menovej krízy.

Analytici sa zhodujú, že nová vláda bude musieť jasne zhodnotiť stav verejných financií a začať bojovať s rastúcou zadlženosťou. Rozhodovať sa zrejme bude aj o dostavbe diaľnic vrátane úseku prechádzajúceho chránenými územiami Veľkej a Malej Fatry. Ochranári stále veria, že im ju pomôže zastaviť Európska komisia. Ak bude Brusel váhať do volieb, nový kabinet môže trasu zmeniť.

Prvý treba riešiť rozpočet

Odvrátiť hrozbu gréckej cesty si podľa Gabriela Šípoša z Transparency International vyžiada prehodnotenie tohtoročného štátneho rozpočtu. Mohlo by ísť o kombináciu škrtov vo výdavkoch a zvýšenia daní. Peter Goliaš z inštitútu INEKO však upozorňuje, že zdraženie práce zvýšením daní z príjmu a vyššie zdanenie zisku by zhoršilo konkurencieschop­nosť Slovenska. To by sa mohlo odraziť na nižšom raste ekonomiky s negatívnym dosahom na zamestnanosť a stabilitu verejných financií.

Radovan Ďurana z Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie INESS varuje pred rastom verejného dlhu, ktorý je už takmer 4 900 eur na občana. „Je málo pravdepodobné, že taký vysoký deficit by dokázal v priebehu dvoch-troch rokov zalátať hospodársky rast.“ Šetrenie na výdavkoch vlády a štátnej správy, aké avizuje predseda Smeru Robert Fico, už podľa Ďuranu stačiť nebude.

„Nová vláda by mala razantne znížiť verejné výdavky, reformovať odvody a dôchodkový systém, tvrdo zasiahnuť proti korupcii a pokračovať v privatizácii. V prípade nečinnosti strán, ktorá vyplýva z ich programov, nás čaká buď ďalší rast štátneho dlhu, alebo zvyšovanie daní,“ upozornil Ďurana v prieskume Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO

Nastúpiť musí boj s korupciou

Vláda by sa mala vrátiť na cestu otvorenosti voči tretiemu sektoru, verejnej kontrole a k systematickému boju proti korupcii. Po voľbách ju čaká vymenovanie šéfa Úradu pre verejné obstarávanie.

„Kľúčovým krokom je znovuvytvorenie, respektíve posilnenie všetkých nezávislých kontrolných mechanizmov, ako sú Úrad pre verejné obstarávanie a Protimonopolný úrad. Zároveň je nevyhnutné stransparentniť proces verejného obstarávania, otvoriť štát verejnosti v zmysle zverejňovania informácií, zmlúv,“ hovorí Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Transparency navrhuje zrušiť právo na odpoveď v tlačovom zákone alebo ju aspoň obmedziť. Médiá by mala vláda považovať za partnerov a akceptovať ich ako významný prvok kontroly moci.

Dôležité bude aj obnovenie dôvery v súdy a zníženie politického vplyvu na ich rozhodovanie.

Na Maďarsko cez Brusel

Nová vláda bude musieť riešiť aj vzťahy s Maďarskom. Podľa Šípoša pre zmiernenie napätia by bolo dobré začať s ústretovými krokmi – verbálnymi aj legislatívnymi. „Napríklad zrušením alebo zmäkčením jazykového či vlasteneckého zákona. Nasledovať by mala diskusia a tlak cez EÚ.“

Politológ László Öllös zdôrazňuje, že predovšetkým treba rokovať – formálne aj neformálne. „Treba sa vzdať komunikácie, ktorá obviňuje Maďarsko z revizionizmu. To nie je pravdivé a Maďarsko to vníma ako provokáciu. Ak sa slovenská strana skutočne cíti ohrozená, Maďarsko musí zareagovať pozitívne – s pochopením.“ Zlepšenie vzťahov si aj podľa neho vyžiada aj legislatívne kroky. Problémom je jazykový zákon. Už súčasná vláda sa zaviazala komisárovi OBSE pre menšiny, že čo najskôr pripraví menšinový zákon, ktorý by spornú normu dopĺňal.

debata chyba