Čo treba vedieť o parlamentných voľbách

Voľby sú jednodňové a konajú sa v sobotu 12. júna od 7. do 22.hodiny. Volebné miestnosti môžu byť otvorené aj skôr, v nijakom prípade sa však nesmú zavrieť pred 22.hodinou.

03.06.2010 17:20
debata (2)
  • Právo voliť do Národnej rady má každý občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov.
  • Volieb sa môžu zúčastniť aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí. Tí volia poštou.
  • Voliť môžu po novom aj odsúdení. Nie však všetci, volebné právo nemajú ľudia, ktorí si odpykávajú trest za spáchanie obzvlášť závažného zločinu, teda na 10 a viac rokov.
  • ľudia, ktorí sú vo vyšetrovacej väzbe, môžu voliť všetci

10 otázok a odpovedí

1. Kde presne mám voliť ? Čo keď som sa presťahoval?
V zásade človek volí v mieste svojho úradne registrovaného trvalého bydliska. Ak sa odsťahoval a úradom zmenu nenahlásil, volí tam, kde má zapísané trvalé bydlisko. Ak zmenu bydliska nahlásil, mal by byť zapísaný v zozname voličov tam, kde aktuálne býva. To, či tam je, si môže overiť na mestskom alebo obecnom úrade.

2. Cez víkend keď budú voľby chcem ísť preč. Môžem voliť inde, než kde bývam?
Áno. V takom prípade je však potrebný voličský preukaz. O ten môže občan požiadať obec osobne, alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby do 10. júna. Obec voličský preukaz vydá v deň podania žiadosti. Stačí k tomu doklad o totožnosti – občiansky preukaz.

3. V čase volieb budem v zahraničí. Môžem voliť tam?
Nie. Zo zahraničia sa môže voliť iba poštou. Na to, aby mohol občan voliť poštou, musel úrady požiadať do 23. apríla. Ak tak nespravil, a úrad mu nevydal obálku a hlasovacie lístky, voliť nemôže.

4. Môžem voliť v nemocnici?
Voliči v zdravotníckych zariadeniach, sociálnych ústavoch, v ktorých je vytvorený osobitný volebný okrsok, hlasujú v miestnosti na to určenej. Ak nie je v nemocnici alebo ústave vytvorený okrsok, príde do zariadenia komisia s urnou. Chorý, ktorý nemá v mieste zdravotníckeho zariadenia trvalý pobyt, musí mať voličský preukaz.

5. Aké dokumenty k voľbám potrebujem?
Volič sa musí preukázať platným občianským preukazom, ak je zapísaný v zozname voličov. Ak nie je zapísaný v zozname, potrebuje aj voličský preukaz. Inak nemôže voliť.

6. Čo mám robiť, ak obecný úrad nevykonal doplnenie, či zmenu mojích údajov?
Ak sama obec neodstráni chyby či nedostatky v stálom zozname voličov, môže sa dotknutý volič obrátiť na okresný súd príslušný podľa volebného okrsku s návrhom na vydanie rozhodnutia o vykonaní opravy alebo doplnení do stáleho zoznamu. Súd musí rozhodnúť do troch dní od podania návrhu, pričom proti takému rozhodnutiu už nie je možný opravný prostriedok. Na základe rozhodnutia súdu vykoná zmenu v stálom zozname obec, v deň volieb vykoná zmenu v zozname voličov okrsková volebná komisia.

8. Čo robiť v prípade, že vo volebnej miestnosti pri sebe nemám občiansky preukaz?
Ak niekto pri sebe vo volebnej miestnosti nemá občiansky preukaz, už neplatí možnosť, aby mu boli vydané hlasovacie lístky, ak ho spoznal aspoň jeden z členov volebnej komisie, alebo ak preukázal svoju totožnosť svedectvom dvoch osôb, ktoré sú známe komisii. Tieto možnosti poskytoval starý zákon o voľbách, nový však už nie. Preto v prípade, že si volič svoj občiansky preukaz nepriniesol, jedinou možnosťou je vrátiť sa poň a prísť ešte raz.

7. Čo mám presne robiť vo volebnej miestnosti?
V prvom rade občan preukáže svoju totožnosť a po zázname v zozname voličov dostane prázdnu obálku a hlasovacie lístky. Pre každú kandidujúcu stranu je jeden lístok, teda dostane celkovo 18 hlasovacích lístkov. Ak sa volič dostavil s voličským preukazom, volebná komisia ho zapíše do zoznamu voličov a nechá si jeho voličský preukaz, ktorý pripojí k zoznamu voličov. Voliča, ktorý sa dostavil s preukazom totožnosti, no nie je zapísaný v zozname voličov, dopíše volebná komisia do zoznamu voličov na základe jeho občianskeho preukazu. Zoberie lístky a obálku a odoberie sa za plentu, ktorá je voľná. Za plentou vloží do obálky iba jeden hlasovací lístok. Potom vhodí zalepenú obálku do volebnej urny.

9. Môžem si vyberať medzi jednotlivými kandidátmi?
Na hlasovacom lístku je možné zakrúžkovať štyroch konkrétnych kandidátov, ktorým volič dáva prednosť. Ide o takzvaný prednostný hlas alebo krúžkovanie.

10. Čo sa stane ak zakrúžkujem viacej ako štyroch kandidátov?
Bude platiť iba hlas pre konkrétnu politickú stranu, preferenčné hlasy pre kandidátov však nie.

2 debata chyba