Črevná baktéria je vysoko toxická, zdrojom nákazy nemusí byť zelenina

Smrtiaca baktéria, ktorá spôsobuje črevné ochorenia v Nemecku, je podľa lekárov zrejme najjedovatejším typom E.coli, aký sa u ľudí kedy objavil.

03.06.2011 17:01 , aktualizované: 22:01
vzorka, baktéria, EHEC, E.coli, laboratórium Foto:
Vedec skúma vzorky, či obsahujú kmeň baktérie E.coli v laboratóriu v Hamburgu.
debata (2)

Odborníci tvrdia, že baktéria produkuje veľmi jedovatý toxín spolu s nezvyčajným biologickým „lepidlom“, ktoré jej umožňuje dobre sa uchytiť v ľudských črevách. Nemecké úrady oznámili, že za posledné dva dni sa v krajine nakazilo ďalších 200 ľudí.

Podľa nemeckých úradov v krajine ochorelo vyše 1700 osôb. Lekári varujú, že 520 nakazených môže byť ohrozených na živote, pretože by im mohli kvôli chorobe zlyhať obličky.

Počet obetí v Nemecku stúpol na 19

V Nemecku zatiaľ nebezpečnej nákaze podľahlo 18 osôb, jednu obeť hlási aj Švédsko. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že choroba sa vyskytla v 12 štátoch a väčšina nakazených boli ľudia, ktorí nedávno navštívili severné Nemecko. To je aj prípad americkej turistky, u ktorej chorobu objavili lekári v Česku.

Vedcom z Referenčného laboratória pre výskum E. coli v talianskom Ríme sa nepodarilo potvrdiť hypotézu, že  nákaza sa starým kontinentom šíri prostredníctvom kontaminovanej zeleniny. Strach Európanov z konzumácie domácej zeleniny je tak podľa nich neopodstatnený. „Laboratórne analýzy nepodporujú hypotézu, že zdrojom infekcie bola kontaminovaná zelenina,“ uviedlo laboratórium v oficiálnom stanovisku.

Severonemecké regionálne noviny Lübecker Nachrichten s odvolaním sa na šlezvicko-holštajnské ministerstvo na ochranu spotrebiteľa informuje, že možným ohniskom infekcie by mohla byť jedna reštaurácia v prístavnom meste Lübeck.

Reštauráciu, v ktorej sa vraj nakazilo hneď 17 ľudí, údajne už navštívili mikrobiológovia z Kochovho inštitútu. „Dodávateľský reťazec by možno mohol podať rozhodujúci dôkaz, ako sa pôvodca dostal do obehu,“ citujú noviny mikrobiológa z Kieler univerzitnej kliniky Wernera Solbacha.

Spravodajský server jetzt.de informoval, že v Lübecku 12. až 14. mája bývalo 34 členiek odborového zväzu pracovníkov vo finančníctve, pričom najmenej osem žien z ​​tejto skupiny sa baktériou EHEC nakazilo a jedna uz zomrela.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva tiež zopakovalo, že sa stále nepodarilo objaviť zdroj baktérií. Úrad však naďalej odporúča, aby sa ľudia v severnom Nemecku vyhýbali surovej zelenine, najmä uhorkám, paradajkám a šalátu. Hovorca ministerstva tiež podotkol, že úrady stále predpokladajú, že zdrojom nákazy nebolo mäso ani mliečne výrobky.

Testy tento týždeň vyvrátili pôvodné podozrenie nemeckých úradov, že kontaminované boli uhorky z južného Španielska. Strach spotrebiteľov ale viedol k prepadu predaja španielskej zeleniny a tamojší poľnohospodári hrozia, že budú od Nemecka požadovať odškodné.Nemecko teraz podľa Madridu žiada Európsku úniu, aby zorganizovala pomoc španielskym farmárom.

Dovoz zeleniny zakázal aj Libanon

Libanon sa stal v piatok ďalšou krajinou, ktorá v reakcii na epidémiu zakázala dovoz zeleniny pochádzajúcej z Európskej únie. Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP libanonský minister pôdohospodárstva Husajn Hadždž Hassan, rozhodnutie sa týka „všetkých druhov zeleniny z Európy“, pričom podľa neho nehrozí nedostatok na trhu, keďže krajinu v dostatočnej miere zásobujú domáci pestovatelia a dovozcovia zo Sýrie a Jordánska. Embargo takmer okamžite odsúdila Európska komisia, ktorá ho označila za „neprimerané“.

Rusko vo štvrtok kvôli nákaze zaviedlo úplný zákaz dovozu čerstvej zeleniny z EÚ. Ruský premiér Vladimir Putin v piatok po­vedal, že Moskva bude o zrušenie zákazu uvažovať až potom, čo bude únie poznať zdroj nákazy.

WHO už skôr potvrdila, že kmeň baktérie E.coli, ktorý chorobu spôsobil, sa nikdy predtým neobjavil. Podľa organizácie má baktéria mimoriadnu kombináciu génov, kvôli ktorej má nákaza nebezpečnejšie následky.

„Kvôli kombinácii ‚lepidla‘ z iného druhu E.coli a shiga-toxínu je tento kmeň baktérie nezvyčajný,“ povedal Reuters americký lekár Robert Tauxe. Vďaka „lepidlu“ sa podľa neho baktéria dokáže uchytiť na stene čreva a pumpovať do tela nositeľa jedy, ktoré spôsobujú krvácajúce hnačky a zvracanie.

Tauxe ďalej podotkol, že súčasná epidémia má oveľa horšie následky ako doteraz najväčšie rozšírenie E.coli v Nemecku v roku 1993. Vtedy sa nebezpečná baktéria rozšírila z reťazcov rýchleho občerstvenia, nakazilo sa 700 ľudí a štyria z nich zomreli.

2 debata chyba