Csáky: Maďari majú na Slovensku vážne problémy

Maďari majú podľa predsedu SMK Pála Csákyho na Slovensku vážne problémy. "Ich pocit konformity sa podľa sociologických prieskumov zhoršil. Majú aj ekonomické a sociálne problémy. Regióny, kde žijú, sú zaostávajúce. Chýba infraštruktúra. Skôr by som podporil efektívne využite eurofondov pre infraštrukturálne projekty, a nie pre priateľov Jána Slotu," povedal Csáky.

26.12.2008 12:45
Csáky Foto:
Predseda SMK Pál Csáky
debata

V roku 2008 sa podľa Csákyho slovensko-maďarské vzťahy značne zhoršili „z dôvodu aplikovania moci zo strany slovenskej vlády“. „Minister Ján Mikolaj úplne zbytočne provokoval tu žijúcich Maďarov hlúpym nariadením pre učebnice. Nevhodné vyhlásenia verejných činiteľov len pridali oheň do tejto veci. Obávam sa, že aj niektoré ďalšie aktivity vlády, napríklad nedoriešenie prípadu Hedvigy Malinovej, necitlivosť pri policajnom zásahu v Dunajskej Strede. Tam sa stala vážna chyba,“ vyhlásil šéf SMK.

Zároveň dodal, že by bol nerád, keby to takto pokračovalo. „A také divadlá, že sem príde do Kráľovského Chlmca 28 nevhodne oblečených hercov. Odmietam pôsobenie akýchkoľvek gárd, extrémistov a nacionalistov a títo ľudia tu nemali čo hľadať, ale reakcia na to nebola vôbec adekvátna. Traja vládni predstavitelia tu vyvolávali ako reakciu dojem, že je tretia svetová vojna a vyvolávali mobilizáciu. Tieto veci neprispejú k zlepšeniu vzťahov,“ zdôraznil Csáky.

Podstata veci nie je podľa Csákyho medzi SR a MR. „To už je dôsledok. Prapríčina sú vnútroslovenské vzťahy. Spôsob vykonávania moci zo strany vlády v každej situácii bude znamenať určitý indikátor vzťahov najmä voči maďarskej menšine, ale nielen voči nej,“ tvrdí Csáky. Hovorí sa, že menšiny sú najviac citlivé na akékoľvek deformácie demokracie. Pretože sú každý deň v situácii, že cítia aj najmenšie deformácie. „Slovensko-maďarské vzťahy nie sú teda len o Slovákoch a Maďaroch, ale aj o stave demokracie, o spôsobe aplikovania moci na Slovensku,“ upozornil predseda SMK.

Podľa Csákyho politici na Slovensku tvrdili, že Maďarsko sa údajne fašizuje a príliš nacionalizuje a  Slováci chcú Maďarom pomôcť tým, aby sprísnili zákony, aby urobili poriadok doma. Po stretnutí troch najvyšších predstaviteľov oboch štátov však podľa Csákyho vyšlo najavo, že „je tu priateľské Maďarsko, ktoré ponúka riešenia, rokovania, pomocnú ruku, ktoré je pripravené rokovať o konkrétnostiach“. Zdôraznil, že na všetkých troch stretnutiach troch najvyšších predstaviteľov všetci mohli vidieť pripravených maďarských predstaviteľov a nepripravených slovenských, ktorí hovorili o bludoch a o všeobecnostiach, ale nemali konkrétne návrhy.

„Odmietnutie rokovať o čomkoľvek zo strany Slovenska bol veľmi nešťastný krok. Treba pokračovať v rokovaniach, ale myslím si, že slovenská strana by mala byť konštruktívnejšia. Povrchnosť na slovenskej politickej scéne a snaha použiť to ako zastierací manéver, aby občania sa nezaoberali kauzami a problémami koalície, problémami spoločnosti. Je veľmi nezodpovedné zneužiť vzťahy na takúto hru,“ uviedol.

Aj pre rok 2009 vidí Csáky nebezpečenstvo, že bude snaha odviesť pozornosť inými trikmi vrátane slovensko-maďarských vzťahov od sociálnych a ekonomických problémov, od káuz. „SMK sa toho nebude zúčastňovať, aby sme prispeli k zvyšovaniu slovensko-maďarského napätia. Chcem pokoj a mier. A chcem, aby slovenská moc nechala občanov vrátane maďarskej národnosti žiť ako oni chcú,“ dodal predseda SMK.

debata chyba