Prezidentský kandidát rozdeľuje opozíciu

Prezidentské voľby môžu pre opozíciu dopadnúť rovnako ako pred tromi rokmi. Hoci všetky strany tvrdia, že chcú jedného kandidáta, návrh Ivana Mikloša, aby ním bola Iveta Radičová, ich rozdelil. Novú hlavu štátu budú občania voliť až v roku 2009, politici sa už teraz dohadujú, koho svojim voličom odporučia.

02.11.2007 07:15
Predsedovia opozičných strán Foto:
Predsedovia opozičných strán, zľava Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), Pavol Hrušovský (KDH) a Pál Csáky (SMK).
debata

SMK, ale aj KDH sa nepozdáva, že SDKÚ opäť vychádza s menami prv, ako sa na nich dohodnú. Stalo sa tak aj v roku 2004, keď únia oznámila, že chce za prezidenta Eduarda Kukana, partneri ho nepodporili a voľby nakoniec vyhral Ivan Gašparovič. „Nie je dobré, ak jedna strana tlačí ostatných do rozhodnutí,“ konštatoval podpredseda KDH Daniel Lipšic.

Podľa šéfa SMK Pála Csákyho SDKÚ prezidentskú otázku podcenila. „Mikuláš Dzurinda sa v poslednom čase viac venoval vnútorným problémom svojej strany, ako riešeniu tejto veci,“ kritizoval Csáky. Podľa neho by SMK mohla podporiť Radičovú, opozícia by však mala hľadať aj iné možnosti. „Neviem, či je slovenská spoločnosť pripravená zvoliť za hlavu štátu ženu,“ poznamenal Csáky.

S Radičovou vyšiel tento týždeň podpredseda SDKÚ Mikloš. Podľa neho je jediná, o kom sa v únii uvažuje. „Bola by skvelou prezidentkou a je veľmi silnou kandidátkou,“ uviedol Mikloš. Radičová však tvrdí, že ide len o osobný názor Mikloša. „SDKÚ bude o tom rokovať až začiatkom novembra a bude hľadať mená priechodné pre celú opozíciu,“ dodala.

Radičová je nepriechodná najmä pre časť KDH. Podľa Lipšica by v prípade kandidatúry musela na seba prijať niektoré záväzky. „Napríklad pokiaľ ide o menovanie ústavných sudcov prezidentom,“ zdôraznil. Kresťanským demokratom prekáža Radičovej názor na interrupcie, niektorí dokonca považujú postoje exministerky v sociálnej politike za príliš ľavicové.

Kresťanskí demokrati zvažujú, že SDKÚ a SMK navrhnú za prezidenta Pavla Hrušovského. Šéf SMK však naznačil, že by opozícia mala ísť inou cestou. „Kandidáta by sme mali hľadať viac v prostredí SDKÚ ako KDH,“ uviedol Csáky. Predseda KDH včera nechcel povedať, či by kandidoval aj v prípade, keď nebude mať podporu celej opozície. „Vyjadrovať sa k personálnym otázkam považujem za predčasné,“ reagoval.

Opozícia by sa do Vianoc mala dohodnúť na spoločnom kandidátovi na prezidenta. Csáky je však skeptický. „Mikuláš Dzurinda sa tomu venuje málo a KDH je zase príliš zahľadené do seba,“ povedal.

Ak sa opozícia nezhodne, väčšiu šancu bude mať koaličný kandidát. Ani vládne strany v otázke prezidentských volieb stále nemajú jasno. Smer podporuje zotrvanie Ivana Gašparoviča v prezidentskom kresle. „Moju podporu má,“ uviedol podpredseda vlády Dušan Čaplovič.

HZDS zatiaľ nenašlo lepšieho kandidáta ako Vladimíra Mečiara, ten však vyhlasuje, že o funkciu záujem nemá. „Je predčasné o tom hovoriť,“ povedala ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová. Jasno má však HZDS v tom, že nepodporí Gašparoviča.

Svojho favorita zatiaľ nepredstavila ani SNS. „Neviem o tom, že by sme ho už začali hľadať,“ konštatoval podpredseda strany Rudolf Pučík. Jeho stranícky šéf Ján Slota pred časom avizoval, že by to mala byť jazykovo zdatná osobnosť, ktorá už pre Slovensko niečo urobila. Či to bude samotný Slota, Pučík nepotvrdil. „V strane by však nemal problém s podporou,“ dodal.

debata chyba