Dane dali knokaut ovocnému vínu

Najväčší výrobca ovocných vín na Slovensku Vinárske závody v Krupine zatvoril výrobu a prepustil všetkých zamestnancov. O prácu prišlo dvadsať ľudí, pretože ovocné víno sa od januára po prijatí nového zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov stalo nepredajné.

01.02.2012 06:40
biele víno - alkohol - pohár - problém Foto:
Ilustračné foto
debata (26)

Zákon posiela ku dnu aj malé rodinné vinárstva. Štát od prvého januára zdaňuje každý liter ovocného vína sumou 1,35 eura. Najlacnejšie jablčné vína, ktoré sa v obchodoch predávali zhruba za jedno euro, sa prehupli cez hranicu dvoch eur a ľudia o ne stratili záujem. Vysoká daň má však ničivý účinok aj na producentov vín z čiernych či červených ríbezlí a čiernej arónie. Tieto vína po zdanení prekročili psychologickú hranicu troch eur a stali sa takisto nekonkurenčné.

„Skokové zavedenie spotrebnej dane, ktorá viac ako strojnásobí cenu ovocného vína, je ekonomický nezmysel,“ vyhlásil riaditeľ Vinárskych závodov v Krupine Štefan Trnka. Krupinský vinársky závod, ktorý mesačne expedoval do obchodov od 250–tisíc do pol milióna litrov vína, stratil po zdražení vína objednávky.

„V Krupinskom okrese, kde je 20–percentná nezamestnanosť, sme museli prepustiť dvadsať ľudí. Teraz ich bude mať na krku štát, ktorý prišiel o dane z príjmu, DPH a odvody zamestnancov,“ hovorí Trnka. Argumenty ministerstva, že tento zákon neprinesie štátu žiadne výdavky, sú podľa neho na smiech.

Nový zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov považujú vinári za diskriminačný, pretože zavádza selektívnu daň na ovocné víno. Prekáža im, že ministerstvo financií zaťažilo ovocné víno spotrebnou daňou, zatiaľ čo na révové víno zostala nulová spotrebná daň. Nechápu ani postoj prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý podpísal zákon s výhradou, že v budúcej novele zákona bude k révovým vínam s nulovou daňovou sadzbou zaradená aj medovina.

Výrobcovia ovocného poukazujú na to, že nulová sadzba dane je vo všetkých štátoch EÚ, kde je rozšírené pestovanie vínnej révy a ovocia. „Máme rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, ktorý v podobnom spore v Dánsku rozhodol o neprípustnosti rôznych daní u révového a ovocného vína,“ hovorí Gabriel Slanicay, konateľ spoločnosti Linea SK.

Na Slovensku sa ročne vypije okolo 25 miliónov litrov ovocného vína. Jeho producenti odmietajú názor, že zdanenie tohto vína prispeje k zníženiu alkoholizmu. Za jedno euro sa predávajú aj veľmi lacné hroznové vína a za tri až tri a pol eura fľašky tvrdého alkoholu. „Treba si poopraviť názor na ovocné vína, že ide o tzv. čučo vína. Patria sem aj jablkové vína vyššieho štandardu, aj vína ríbezľové či z čiernej arónie. Sú to kvalitné nápoje s mimoriadnymi zdravotnými účinkami,“ tvrdil Mário Hegedüs, konateľ spoločnosti Pereg. Tá uvažuje, že výrobu ovocných vín na Slovensku zruší a presunie ju do Česka.

Nespokojní výrobcovia ovocného vína oslovili premiérku, ministra financií aj hospodárstva, ako aj prezidenta a poslancov. Poslanci ich napokon vyslyšali a v stredu zaviedli nulovú daň na ovocné víno i medovinu.

Na slávny devínsky ríbezľák chodili až z Viedne

Mrázik, Kukel, Vlček a Zmelík – toto kvarteto vinárskych nadšencov pozná v Devíne vari každý.

Do mestečka už nechodia ľudia len kvôli hradu vypínajúcemu sa nad sútokom Dunaja a Moravy, ale aj kvôli výnimočnému devínskemu ríbezľáku. Kedysi slávne víno, kvôli ktorému sa neváhali vybrať do Devína ani Viedenčania, je ohrozené. Tentoraz ho drží pod krkom vysoká spotrebná daň.

Ríbezľové víno nie je žiadne menejcenné víno, ale kvalitný mok, ktorý má čoraz viac priaznivcov. Pavel Kukel, ktorý je po pradedovi štvrtým vinárom v rodine, vysvetľuje rastúci záujem o ríbezľák dodržiavaním starého rodinného receptu a využívaním moderných technológií. A tiež tým, že víno plné antioxidantov zlepšuje ľuďom zdravie.

„Vínko kvasí v antikorových nádobách a dozrieva v použitých barikových sudoch,“ objasňuje Kukel. Ročne vyrobí okolo päťtisíc litrov vína. Nie veľa na to, aby extra zbohatol. Víno je preňho predovšetkým zábavkou, ktorá trošku zlepší aj rodinný rozpočet. Po Novom roku ho však minister financií Ivan Mikloš pozdravil vysokou spotrebnou daňou – z každého litra si štát pýta teraz 1,35 eura.

„Nechápem, ako rozmýšľajú správcovia nášho štátu, veď ani za feudalizmu si nepýtali od poddaných viac ako desiatok z úrody,“ hnevá sa Pavel Kukel. Jeho priateľ Štefan Vlček dodáva, že daň nezničí iba výrobcov vína, ale aj pestovateľov ríbezlí.

„Neviem, komu budú predávať svoju úrodu, keď my nedokážeme predať víno,“ hovorí muž, ktorý zrekonštruoval starý lis. Posledné roky uňho lisovali všetci Devínčania pestujúci ríbezle.

„Mal som poradovník plný od piatej ráno do ôsmej večera. A teraz čo bude? Hádam len naši páni dostanú rozum a zmenia zákon, inak je nášmu vínu amen,“ odkazuje vrchnosti Vlček.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba