Dediny chcú spolu bojovať proti starostom samovládcom

Zákony v niektorých slovenských obciach jednoducho nefungujú. Tvrdia to asi štyri desiatky dedinských aktivistov, ktorí vo Vinodole pri Nitre vytvorili občianske združenie. Ich snahou je zmena zákonov o fungovaní obcí tak, aby boli starostovia pri ich porušovaní potrestateľní. Ich šance na úspech sú však minimálne.

09.09.2010 21:52
debata (11)
Aktivisti sa spájajú proti starostom, ktorí v... Foto: SITA
dedina Aktivisti sa spájajú proti starostom, ktorí v ich obciach porušujú zákony. (Ilustračné foto)

„Existujú desiatky obcí, kde starostovia porušujú zákony bez akýchkoľvek následkov,“ naznačil predseda združenia ZOMOS – Združenie občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik. Niektorí starostovia podľa neho v úradoch prednostne zamestnávajú svoju rodinu či zakladajú čierne stavby. Richtár Zemianskej Olče v okrese Komárno sa zas podľa miestnych úspešne vyhýba exekútorovi a pokute 20-tisíc eur a polícia s tým nič nerobí.

Nespokojní občania, zväčša obecní poslanci, vyskúšali už všeličo, často bezvýsledne. Sťažnosti, žaloby. Na internete zakladali vlastné stránky obcí, ktoré sa od tých oficiálnych líšili prívlastkom otvorene.sk. Zoskupenie chce oživiť aj debatu o vzniku takzvaného správneho súdu, ktorý by riešil kauzy v samospráve. Tiež by chceli do zákona doplniť ďalšie spôsoby, ako odvolať starostu. Referendum je podľa Špánika neúčinné. „Ľudia sa starostov boja, a tak má každé referendum nízku účasť.“

Podobnosť s už existujúcim združením ZMOS nie je náhodná. „Do názvu sme doplnili slovo občan, pretože sa naňho zabúda,“ prezradil Špánik.

Predseda ZMOS-u Michal Sýkora o novom združení zatiaľ nepočul a tvrdenie, že ich organizácia slúži len starostom a nie občanom, odmietol. O problematických šéfoch obcí vie. „Snažili sme sa v zákone presadiť, aby starosta musel mať príslušné vzdelanie. Narazili sme však na ústavu. Bolo by to obmedzenie ľudských práv.“

Predsedníčka komory obcí Viera Krakovská si myslí, že nové združenie vzniklo preto, že sa zvolebnieva. Slovenské zákony podľa nej zabezpečujú dosť možností, ako sa porátať so „zlým“ starostom. Iná možnosť odvolania ako cez referendum však podľa nej nie je možná. „Aká by to potom bola demokracia? Všetci voliči z dediny majú mať právo zúčastniť sa na odvolaní starostu, tak ako mali právo ho voliť.“

Podľa niektorých ľudí sa slovenské obce stále len učia, ako si vládnuť. Sýkora poznamenal, že ľudia stále majú pocit, že niekto musí za nich vyriešiť problém. Aj predseda nového združenia Špánik priznal, že trestné oznámenia obecných poslancov často odbila prokuratúra s tým, že sú samospráva a musia to zvládnuť sami.

11 debata chyba