Desať krajín navrhuje pre EÚ novú štruktúru podľa vzoru USA

Desať krajín navrhuje vytvoriť z Európskej únie jednotný štát podľa vzoru Spojených štátov amerických. Skupina chce zmeniť politický systém, ministri zahraničia týchto krajín preto vypracovali pre EÚ úplne novú demokratickú štruktúru.

20.06.2012 12:55 , aktualizované: 21.06.2012 12:34
debata (101)

Malo by ísť o model spolkového štátu podobného tomu americkému – s dvojkomorovým parlamentným systémom a priamo voleným prezidentom EÚ. Tento model by pripravil o moc terajších šéfov štátov a vlád a zaviedol v EÚ demokratický systém ako v jednom štáte, informuje v stredu rakúsky portál DiePresse.com.

Iniciatíva vyšla od nemeckého ministra zahraničia Guida Westerwelleho, ktorý vychádzal zo súčasného politického systému únie. Prezident Európskej komisie by sa však stal priamo voleným šéfom vlády, ktorý by si svoj tím zostavoval sám. Stal by sa tak najvplyvnejším politikom Európy. Namiesto terajšej mocnej Európskej rady (šéfov štátov a vlád EÚ) ako aj pravidelných zasadnutí rezortných ministrov by v Bruseli mala vzniknúť Snemovňa krajín s rovnakými právami ako Európsky parlament.

Ministri zahraničia Rakúska, Belgicka, Dánska, Talianska, Nemecka, Luxemburska, Holandska, Poľska, Portugalska a Španielska sa v tejto veci pravidelne stretávajú už od jari. V utorok predstavili svoje plány predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, stálemu predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi, šéfovi Európskej centrálnej banky Mariovi Draghimu a šéfovi krajín eurozóny Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Svoje návrhy zdôvodňujú aktuálnou krízou a snahou spraviť menovú úniu „nezvratnou“.

Nemecké ministerstvo zahraničia sa zmieňuje len o diskusii neformálnej skupiny

„Originálny dokument na stránke nemeckého spolkového ministerstva zahraničia vyznieva oveľa menej ambiciózne,“ píše v správe o diskusii tzv. Westerwelleho skupiny ministrov internetový portál ERuractiv.sk. V článku nazvanom Spojené štáty európske. Naozaj? popisuje, že priebežná správa o diskusiách neformálnej, tzv. reflexnej skupiny o budúcnosti Európy, ktorú inicioval nemecký šéf diplomacie Guido Westewelle, má 8 strán a odporúča vecné politiky a inštitucionálne úpravy, ktoré by podľa skupiny v dnešnej situácii EÚ pomohli. Tie ešte delí na také, ktoré sa dajú aplikovať hneď a také, ktoré by si vyžadovali zmenu zmluvy, teda sú realizovateľné v strednodobom horizonte.

„Až ako posledný paragraf správa uvádza, že väčšina (nie všetci zo zúčastnených ministrov) navrhujú, aby sa začalo diskutovať o možných zmenách v usporiadaní vzťahov, ktoré by zahŕňali ďalší prenos suverenity. V dlhodobom horizonte (toto slovo je podčiarknuté) by sa takáto diskusia mohla týkať nového systému deľby moci na európskej úrovni,“ uvádza Euractiv.

Slovenský rezort diplomacie  vie o iniciatíve, začala sa v marci 

O rokovaniach desiatich krajín Európskej únie, ktoré navrhujú jednotný štát podľa vzoru Spojených štátov amerických, slovenský rezort diplomacie vie už niekoľko mesiacov. „Táto konkrétna iniciatíva sa začala v marci tohto roku a naše zastupiteľské úrady o nej informovali,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Podľa Gandela však na celej záležitosti nie je nič výnimočné. Ministri zahraničných vecí sa bežne schádzajú aj na neformálnych stretnutiach a diskutujú napríklad o inštitucionálnych otázkach EÚ. „Koniec koncov podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa na debatách tohto typu tiež zúčastňuje,“ hovorí Gandel.

Akékoľvek návrhy, ktoré by si vyžadovali zmenu základných zmlúv, musia byť dôkladne prerokované v rámci celej Európskej únie a do úvahy sa musí brať názor každého jej člena, dodáva hovorca. „Preto aj výstupy takzvanej Westerwelleho skupiny ministrov vnímame ako jeden z viacerých podnetov do širšej diskusie o smerovaní EÚ a jej možnom inštitucionálnom usporiadaní,“ doplnil.

101 debata chyba