Digitálna televízia cez anténu ponúkne päť programov

Aby mohli ľudia na budúci rok ďalej sledovať televíziu cez anténu, budú potrebovať nové televízory, alebo špeciálne zariadenia – tunery. Týka sa to približne polovice slovenských domácností. Starý analógový signál sa totiž zmení na digitálny. Digitálna televízia cez anténu podľa šéfa spoločnosti Towercom Romana Fischera prinesie viac programov.

02.09.2009 11:27
Roman Fischer Foto:
Towercom spustí digitálne televízne vysielanie začiatkom budúceho roku pre 70 percent obyvateľov Slovenska, hovorí šéf firmy Roman Fischer.
debata

Kedy ľudia začnú pociťovať prechod na digitálne televízne vysielanie, prijímané cez anténu?

Spustíme to začiatkom roka 2010, spočiatku pre asi 70 percent obyvateľov Slovenska. Nový signál budú môcť prijímať ľudia, čo majú novšie televízory so zabudovanými digitálnymi prijímačmi alebo si k staršiemu televízoru zakúpia dekodér.

Pôvodné vysielanie po prechode na digitál vypnete?

Pôjde určitý čas ďalej. Dĺžka súbežnej prevádzky závisí od dohody medzi vysielateľom a prevádzkovateľom. Štátom financovaná bude šesť mesiacov. Každý teda bude mať na prechod najmenej pol roka. Predpokladá sa, že ten, kto v súčasnosti prijíma signál cez anténu, bude mať po skončení súbežnej prevádzky možnosť príjmu digitálnej televízie.

Digitálne prijímače stoja od 30 eur (900 korún). Dokážu si ich však ľudia sami namontovať?

Inštalácia je podobne ako pri iných domácich spotrebičoch veľmi jednoduchá. Treba napojiť len tri káble – elektrickú zástrčku, prípojku k televízoru a výstup na anténu. Kto zapájal na televízor napríklad DVD prehrávač, určite to zvládne.

Čo ľudia získajú?

Cez bežnú anténu sa bude dať prijímať viac programov, ako je možné doteraz. Teraz sa prijíma STV 1, STV 2, Markíza a pre niektorých divákov televízia JO J. K nim zrejme prídu nové televízie ako JO J Plus a Markíza Doma, ktoré majú záujem o ďalšie spôsoby šírenia. V prvom období bude ponuka minimálne piatich programov. V rámci digitálneho vysielania by neskôr teoreticky bolo možné šíriť cez anténu až 35 programov, aj keď reálne to bude menej, keďže určitý priestor bude vyhradený na iné účely.

Bude možné cez anténu prijímať aj české programy ako ČT či Prima?

Priestor určite nedostane televízia vysielajúca v cudzom jazyku. Máme tu totiž legislatívu, ktorá celoplošné pozemné vysielanie reguluje a určuje najmenší prípustný podiel vysielania v slovenskom jazyku. Ak však televízie splnia podmienky, priestor na šírenie signálu dostanú. Závisí to od záujmu trhu. Televízie ako ČT bude možné cez anténu naďalej chytať len pri hraniciach s našimi západnými susedmi v rámci povoleného presahu vysielania z Česka alebo cez satelit.

Prinesie digitálne vysielanie aj do antény nové služby, ako je napríklad programový sprievodca?

Áno. V rámci elektronického programového sprievodcu si budú môcť ľudia pozrieť pre každý kanál televízny program dva týždne vopred. Anténový digitál ďalej prinesie aj multimediálnu službu, v rámci ktorej bude možné cez televízor získavať množstvo informácií. Pôjde o určitý robustnejší teletext, niečo takmer ako internet. V budúcnosti môžu prísť aj ďalšie služby, ak sa nám to ukáže ako obchodne zaujímavé.

Nie každý však bude zrejme ochotný investovať do prijímača. Neklesne s digitálom počet televíznych divákov?

Naši zákazníci sú televízie, ktorých zákazníci sú zase reklamné agentúry, ktoré kupujú sledovanosť. Nepriamo sa nás teda sledovanosť týka. Straty televíznych divákov sa však neobávam. Možno sa skôr zmení pomer anténových a satelitných zákazníkov. Na druhej strane možno pre niektorých zákazníkov káblovej televízie sa anténa stane zaujímavejšou, keďže je rovnako ako satelit bez mesačného poplatku.

Pocítia nástup anténového digitálu ľudia, čo sledujú televíziu cez kábel či internet?

Týchto ľudí sa to nedotkne. Internetová televízia je už teraz digitálna a v niektorých prípadoch aj káblová. Kábloví operátori pritom budú môcť naďalej ľuďom ponúkať analógový signál, ktorý tak ako dosiaľ transformujú z digitálu.

Prinesie digitálna televízia kvalitnejší obraz?

Pôjde skôr o kvalitnejší príjem. Teraz môže byť obraz pri analógovom šírení zašumený. Pri anténovom digitáli, keď už signál chytíte, bude kvalitný.

V priebehu tendra na digitálne vysielanie dnes už bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj poukazoval na údajné prepojenie Towercomu na skupinu J&T.

Chcem zdôrazniť, že J&T nevlastní ani nekontroluje spoločnosť Towercom. Čo sa týka známostí, poznám sa s mnohými ľuďmi, na čom však nevidím nič zlé. Slovensko je malé. Napríklad s Martinom Fedorom (partner J&T, poznámka Pravdy) sme chodili spolu do školy. S pánom Máčajom sme boli kolegovia u mobilného operátora. Obvinenia pána Máčaja na prepojenia Towercomu s J&T sú však nezmysel.

Roman Fischer (36)
Je absolvent Slovenskej technickej univerzity a vyštudoval aj manažment na ENTPE Lyon vo Francúzsku. Dlhodobo pôsobil u mobilného operátora Orange, kde sa venoval budovaniu siete. Od roku 2008 je predsedom predstavenstva Towercomu. Je ženatý a má tri deti.

debata chyba