Diskutovať treba, hovorí herec Martin Huba

Aktivita ministra kultúry Mareka Maďariča rozprúdiť diskusiu o tom, čím svojich divákov kŕmia komerčné televízie, naberá na obrátkach. Po prvej výzve adresoval otvorený list predstaviteľom kultúry, školstva, cirkví, tretieho sektora, súkromným televíznym vysielateľom a 49 osobných listov rozposlal tiež ústavným činiteľom, predsedom politických strán, županom, primátorom, zadávateľom reklamy a šéfom verejnoprávnych médií.

24.09.2012 12:00
Martin Huba Foto:
Martin Huba
debata (14)

„Nech je iniciatíva chápaná akokoľvek, diskusia na tému tejto celospoločenskej katastrofy je užitočná. Treba v nej zistiť, aké percento ľudí je pobúrených, pretože 95 percentám to možno vyhovuje. No verím, že to tak nie je. Niekomu treba otvoriť oči a vysvetliť, že je možný aj iný uhol pohľadu ako z Farmy,“ myslí si herec Martin Huba.

Podľa hudobníka a divadelníka Ľubomíra Burgra sa zakazovaním nič nevyrieši. „Pokiaľ nebude štát ponúkať kultúru a inú alternatívu ako súkromné médiá, bude to zbytočné. Ak RTVS vykazuje vo forme kvality to, že ušetrili peniaze a pôvodná tvorba je redukovaná skoro na nulu, všetkým komerčným televíziám to nahráva. Keď ľuďom nie je ponúkané prakticky nič iné, súkromné televízie sú tak nepriamo podporované,“ myslí si Burgr.

Rada pre vysielanie a retransmisiu bude o probléme vulgarizácie vysielania televízií hovoriť na svojom najbližšom zasadnutí. Kde sa dohodnú, ako ďalej postupovať. „Nejde len o vulgarizmy a dopad na vývoj mladých. Obsahová úroveň niektorých programov je strašná. Hnev ľudí, že v televízii sa nedá takmer nič pozerať, je oprávnený,“ tvrdí predseda rady Miloš Mistrík.

Minister školstva Dušan Čaplovič Maďaričovu iniciatívu podporuje a bude s ním o nej diskutovať. „Mladý televízny divák je v dnešnej dobe vystavený niektorým televíznym formátom, ktoré so sebou prinášajú mnohé negatívne príklady namiesto zmysluplných posolstiev. Rezort má záujem podporovať televíznu tvorbu s pridanou hodnotou, ktorá vďaka atraktívnemu vzdelávaciemu a zábavnému charakteru bude mladého televízneho diváka vzdelávať,“ povedal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Konferencia biskupov Slovenska ministrovu snahu víta, ale upozorňuje, že biskupi na situáciu bezvýsledne upozorňovali už v minulosti. „Biskupi na to upozorňovali už pred siedmimi rokmi, ale verejné inštitúcie ani viacerí oslovení na to nereagovali. Sme radi, že teraz reagovať budú, hoci neskoro, lebo v spoločnosti sú už devastujúce dôsledky,“ povedal hovorca KBS Jozef Kováčik.

Po dohode s ostatnými cirkvami chcú do Rady pre vysielanie a retransmisiu ponúknuť člena, ktorý by sa venoval aj fenoménom reality show a najmä dôsledkom, ktoré majú na spoločnosť. Konkretizovať, o koho ide, Kováčik nechcel. „Máme vytypovaného kandidáta, prebiehajú konzultácie,“ povedal hovorca KBS.

Minister Maďarič chce okrem diskusie pripraviť aj vyhlášku, na základe ktorej by sa programy nevhodné pre deti do 15 rokov mohli vysielať až po 20. hodine. Momentálne časová opona obmedzuje len programy nevhodné pre divákov do 18 rokov, môžu sa vysielať až po 22. hodine. V iných krajinách sú časové opony nastavené prísnejšie ako na Slovensku. „V Maďarsku sa môžu programy nevhodné pre deti do 16 rokov vysielať až po 21. hodine,“ hovorí Mistrík.

O časovej opone v pondelok rokoval aj Výbor NR SR pre kultúru a médiá s delegáciou Výboru pre vzdelávanie, vedu, kultúru, ľudské práva a petície Senátu Parlamentu Českej republiky, a zo stretnutia nevzišiel žiadny spoločný výstup. Česká strana zatiaľ nemá odpoveď na to, či by bolo možné zaviesť časovú oponu pre programy nevhodné do 15 rokov na Slovensku aj v Českej republike súčasne.

Iniciatíva šéfa rezortu kultúry sa nestretla len s priaznivými ohlasmi. Mnohí mu vyčítali, že načasovanie je pripravené tak, aby sa verejná mienka obrátila proti vysielaniu komerčných televízií práve v čase, keď sa čoraz hlasnejšie hovorí o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov pre verejnoprávne médium.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba