Dlhovú brzdu bude treba zmeniť

Zákon brzdiaci zadlžovanie Slovenska, ktorý prešiel v decembri s podporou všetkých politických strán, bude treba zmeniť. Dáva totiž hranice len výške dlhu, ale nehovorí nič o každoročnom deficite v rozpočte. Nespĺňa tak pravidlá, ktoré iba o deň neskôr odsúhlasili lídri takmer všetkých krajín Európskej únie vo fiškálnej zmluve.

23.02.2012 12:00
Graf, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata (4)

„My sme už prijali veľmi silný ústavný zákon, kde však hlavným kritériom je verejný dlh. Budeme nielen my, ale aj ostatné krajiny na základe návrhu, ktorý pripraví v priebehu tohto roka Európska komisia, schvaľovať podobnú legislatívu, ktorá sa bude týkať deficitu verejných financií,“ povedal minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).

Ekonómovia na nutnosť zmeniť predčasne prijatý zákon upozorňovali ihneď po decembrovom summite únie. „Škoda, že sa nemyslelo aj na otázku deficitu verejných financií, ale iba na verejný dlh. Vnímam tento ústavný zákon ako tak trošku marketingovú záležitosť,“ poznamenal František Palko, šéf Inštitútu hospodárskej politiky.

Fiškálnu zmluvu, ktorá sprísňuje pravidlá hospodárenia krajín únie pod hrozbou sankcií, včera schválila aj vláda. Pripojenie Slovenska k dohode musí potvrdiť do konca roka ešte parlament. Platiť začne od budúceho roka.

Slovensko musí dovtedy znížiť dieru v rozpočte z tohtoročných takmer piatich percent pod tri percentá ročného výkonu ekonomiky. Nová vláda na to musí ušetriť vyše miliardy eur.

„Podľa tejto zmluvy po roku 2013 by malo prichádzať k znižovaniu defi citu tempom najmenej o 0,5 percenta hrubého domáceho produktu ročne a najneskôr v roku 2018 by sme sa mali dostať na úroveň pol percenta,“ vysvetlil Mikloš.

Ak to krajina nedodrží, hrozí jej automatická pokuta až do výšky jedného percenta HDP. „V našom prípade do výšky 70 miliónov eur, ale za každé jedno porušenie pravidiel,“ dodal minister.

Podobne budú musieť krajiny znižovať aj celkový verejný dlh. „Toto sa nás netýka, pretože my máme dlh nižší, ako je 60 percent HDP,“ pripomenul Mikloš. Slovenská dlhová brzda pritom predpokladá, že sankcie sa spustia, už keď dlh dosiahne 50 percent. Ku koncu roka by sa mal vyšplhať blízko tejto hranice. Novej vláde však dáva dva roky na nápravu.

Ohrozený je aj tohtoročný plán na 4,6–percentný deficit. Ekonomika totiž pod vplyvom krízy rastie pomalšie, ako sa pôvodne čakalo. Mikloš mal včera vláde predložiť opatrenia, ktorými predpokladaný výpadok 140 miliónov eur zapláta. Škrty však ministri o týždeň odložili. „Aby si mohli premyslieť, že ak nesúhlasia s navrhovaným znížením výdavkov, vytvoríme priestor, aby v tomto rámci mohli prísť s inými návrhmi,“ vysvetlil Mikloš.

O skrotení tohtoročného defi citu možno napokon rozhodne až nová vláda. „Dala som na zváženie, aby o takýchto úsporách rozhodoval nový kabinet, lebo dnes nevieme, aké bude mať priority,“ navrhla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba