Do SPP vstupujú Česi a J&T

O Slovenskom plynárenskom priemysle už nebudú rozhodovať iba Slováci, Francúzi a Nemci, ale aj Česi.

23.06.2011 12:10
SPP
Slovenský plynárenský priemysel
debata (2)

Novým majiteľom časti podielu by sa totiž mal stať český Energetický a priemyselný holding, ktorý zo štyridsiatich percent vlastní finančná skupina J&T. Hovorca holdingu informáciu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Nemôžem k tomu nič povedať,“ podotkol hovorca holdingu Martin Maňák.

Svoje vyjadrenie zdôvodnil tým, že k zatiaľ neuzavretým obchodom sa firma nevyjadruje. Podobný postoj zvolili J&T aj energetická skupina PPF. Pätinovým akcionárom a najvyšší post v holdingu má jeden z najmladších českých miliardárov Daniel Křetínský, ktorý s J&T masívne spolupracuje na českom trhu. J&T sa venuje dlhodobo aj energetike.

Maňák neodpovedal ani na otázku, či firma kupuje podiel od nemeckého energetického koncernu E.ON Ruhrgas. Podľa informácií z viacerých dobre informovaných zdrojov má byť predmetom obchodu práve táto časť akcionárskych práv. Zdroje však neuviedli, či sa bude predávať celý 24,5-percentný podiel nemeckého akcionára, alebo iba časť. Firma informáciu o predaji podielu nepotvrdila. „Prepáčte, ale žiaľ nemôžeme zaujať stanovisko,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti E.ON Ruhrgas Kai Krischnak.

Portál motejlek.com napísal, že po uskutočnení transakcie by predajca mal získať 30 miliárd českých korún, čo je v prepočte 1,24 miliardy eur. V čase privatizácie SPP sa 49-percentný akcionársky podiel predával za 121 miliárd korún, čo pri kurze z marca 2002 znamenalo približne 2,86 miliardy eur.

Atraktivita SPP sa pre investorov znižuje. Ešte v roku 2006 zisk podniku presiahol 830 miliónov eur. Odvtedy sa čisté zárobky znižujú a vlani klesli na 561 miliónov. Ďalší fakt, ktorý podporuje informáciu o predaji akcií koncernu E.ON Ruhrgas v SPP, je ohlásené postupné vypínanie atómových elektrární v Nemecku. Energetickí experti predpokladajú, že krajina síce bude môcť energiu z jadra sčasti nahradiť elektrinou vyrobenou vo veterných elektrárňach, čakajú ju však masívne investície.

Dobre informované zdroje tiež hovoria, že nemeckým akcionárom SPP prekáža boj so slovenským regulačným úradom, ktorý počas minulého roka zmietol zo stola viacero návrhov plynárov na zdraženie zemného plynu domácnostiam a pred koncom roka zvýšil cenu o necelého 4,5 percenta. V minulom týždni úrad opäť zamietol návrh na zdraženie v dvoch krokoch o celkovo takmer tridsať percent, cenu plynu zvýšil priemerne iba o 7,3 percenta

Zmena akcionárskych práv neprebehne priamo v SPP, ale vo firme Slovak Gas Holding ovládanej GDF Suez a E.ON Ruhrgas, ktorá vlastní 49-percentý podiel v SPP aj s manažérskymi právomocami. To je aj dôvod, prečo je z obchodu vynechané slovenské ministerstvo hospodárstva, ktoré spravuje 51-percentný podiel vo firme.

2 debata chyba