Cudzinec v SR vraj veľa angličtiny nenájde

Slováci nepatria medzi národy s príliš veľkou jazykovou vybavenosťou. Takmer tretina obyvateľov podľa údajov Európskej únie ovláda ruštinu, pätina nemčinu a po anglicky hovorí vraj ešte menej ľudí. Cudzinci sa preto na Slovensku so všetkými obyvateľmi veľmi neporozprávajú, pomoci v núdzi sa ale vraj určite dovolajú.

S lekárskym ošetrením cudzinci, ktorí neovládajú slovenčinu, problém mať určite nebudú, povedal generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč. Povinným údajom pri žiadosti lekársku licenciu znalosť jazykov podľa Kováča nie je, v záchrannej službe alebo na iných pracoviskách, na ktorých môže lekár častejšie stretávať cudzincov, je ale podľa neho ovládanie cudzích jazykov samozrejmosťou. „Nepočul som o komplikácii alebo probléme kvôli tomu, že (zo strany lekárov) nebolo možné jazykovo komunikovať,“ povedal. A pracovníci, ktorí ovládajú angličtinu alebo iné cudzie jazyky, sú aj na núdzových telefónnych linkách.

„Podmienkou prijatia do zamestnania na polícii znalosť cudzích jazykov nie je,“ povedala hovorkyňa slovenskej polície Magda Krasulová. Podmienkou je ale podľa nej najmenej maturitné vzdelanie, čo je vraj zárukou aspoň základnej jazykovej vybavenosti. Jazykové vzdelávanie mužom a ženám zákona ich šéfovia umožňujú – ale vo vlastnom čase a na vlastné náklady, uviedla Krasulová, podľa ktorej polícia nemá svoj vlastný program výučby jazykov. Vedenie polície vraj ani nemá k dispozícii údaje, koľko percent zamestnancov ovláda cudzie jazyky, ale „základnú komunikáciu by snáď zvládol každý (policajt)“, dodala.

„V systéme Kompletného vybavenia cestujúcich ovláda cudzí jazyk 70 až 80 percent zamestnancov,“ povedal hovorca slovenskej Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský o predajných miestach cestovných lístkov. Podľa Čikovského je na frekventovaných staniciach vždy niekto, kto cudzie jazyky ovláda a môže pomôcť. Sprievodca musí mať rovnako ako policajt najmenej stredoškolské vzdelanie, čo vraj zaručuje znalosť najmenej jedného svetového jazyka. Železnice majú navyše vzdelávací program, ktorý jazykovú vybavenosť zamestnancov zvyšuje, uviedol hovorca.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

zbran, eu, sviečky

Brusel v boji proti terorizmu sprísni držanie zbraní

27.03.2017 07:00

Aj pre slovenské samopaly, ktoré kolujú na európskom čiernom trhu, sa mení smernica Európskej únie o zbraniach.

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.