Časť rozpočtu Tomanovej dajú obce

Na starostlivosť o starých, chorých a bezvládnych vytiahne štát dve miliardy z vreciek obcí a samospráv. Pôvodne mali ísť peniaze na sociálne služby zo štátneho rozpočtu, ministerstvo práce ich však nakoniec nedostalo. Vláda schválila rozpočet na budúci rok pre ministerku Vieru Tomanovú (Smer) o dve miliardy nižší, ako predpokladal prvý návrh.

Tomanová
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová v konfrontácii s novinármi po rokovaní Rady predsedov odborových zväzov KOZ SR.
Autor:

Ministerstvo financií tvrdí, že o probléme, kto bude financovať starostlivosť v domovoch sociálnych služieb či príspevky na opatrovanie bezvládnych, sa stále rokuje. Ministerka Tomanová však už riešenie pozná.

„Ministerstvo financií urobilo prepočet. Z hľadiska dane z príjmu fyzických osôb očakáva zvýšenie príjmov u vyšších územných celkov o viac ako jeden a pol miliardy korún a u obcí až skoro o štyri miliardy korún. Čiže vlastne obce a VÚC to majú vykryté. Preto nám tie 2,1 miliardy zobrali z rozpočtu,“ reagovala.

Tomanovej rezort dodáva, že výpadok občania nijako nepocítia. „Rozpočet ministerstva práce pokrýva náklady na ambiciózne ciele vlády a rezortu vo vzťahu k realizovaným aj plánovaným sociálnym projektom,“ uviedol jeho hovorca Michal Stuška.

Zástupcovia miest a obcí s navrhovaným riešením nie sú veľmi spokojní, kritizovať ho však zatiaľ oficiálne nechcú. Čakajú, ako dopadne rokovanie s ministerstvami, výsledok by mal byť známy koncom týždňa. „V tejto fáze sa vyjadrovať ešte nechceme. Stále sa hľadajú riešenia, ktoré by mohli byť pre nás priaznivejšie,“ tvrdí podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

Dve miliardy, s ktorými pôvodne počítalo ministerstvo práce, sú nevyhnutné pre zákon o sociálnych službách. Ten je momentálne v parlamente, poslanci ho majú prerokovať na schôdzi, ktorá sa začína dnes. Zákon upravuje pravidlá starostlivosti o zdravotne postihnutých, starých a bezvládnych ľudí. Platiť má od januára budúceho roku.

Zavedie nové sociálne služby, napríklad tlmočnícku službu pre nepočujúcich, sprostredkovanie osobnej asistencie, zabezpečenie monitorovania a signalizácie potreby pomoci či požičiavanie pomôcok.

Na to, aby zákon fungoval v praxi, budú musieť obce v roku 2009 nájsť 1,47 miliardy korún a vyššie územné celky 634 miliónov. Obce majú prispievať na domovy dôchodcov, opatrovateľskú službu, lekárske posudky či odľahčovaciu službu. Samospráva má prispieť na domovy sociálnych služieb, tlmočnícku službu a lekárske posudky.

Peniaze by pritom potrebovali na vodovody, kanalizáciu, protipovodňové opatrenia, obnovu ciest, zriadenie záchytiek či na cyklistické chodníky.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

zbran, eu, sviečky

Brusel v boji proti terorizmu sprísni držanie zbraní

27.03.2017 07:00

Aj pre slovenské samopaly, ktoré kolujú na európskom čiernom trhu, sa mení smernica Európskej únie o zbraniach.

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.