Fico vybavuje pre J&T vo Vietname miliardový kšeft

Aj keď premiér Robert Fico vyhlásil, že má rád finančných žralokov z J&T ako koza nôž, vybavuje pre nich miliardový kšeft vo Vietname. SES Tlmače, ktoré kontroluje J&T, môžu získať v tejto ázijskej krajine zákazku na dodávku kotlov pre tepelnú elektráreň vo vietnamskej provincii Tra Vinh v hodnote 45 miliárd korún (1,5 miliardy eur).

29.10.2008 06:42
fico Foto:
Slovenský premiér Robert Fico počas slávnostného otvorenia slovenského veľvyslanectva v Hanoji.
debata

Fica na oficiálnej ceste v socialistickom Vietname sprevádza podnikateľ Martin Paštika zo SES Tlmače. Netajil sa tým, že premiér za výstavbu elektrárne loboval. „Premiér v rámci jednaní s predstaviteľmi vietnamskej vlády osobne podporil projekt Tra Vinh. Sú teritóriá, kde politická podpora je jedným z kľúčových faktorov úspechu a Vietnam môžeme určite medzi takéto krajiny zahrnúť,“ vyhlásil Paštika.

Osobná podpora Fica môže J&T pomôcť získať výhodné kontrakty vo Vietname aj pre budúcnosť. Okrem tohto bloku elektrárne, ktorá má byť dokončená v roku 2013, plánuje vietnamská vláda postaviť aj ďalšie štyri bloky elektrárne v tejto provincii.  „V prípade získania tohto projektu to znamená pre Tlmače silnú stabilizáciu firmy pre obdobie nasledujúcich 10 rokov,“ vyhlásil Paštika.

Ponuku na dodávku tepelnej elektrárne Tran Vinh chce predložiť spoločnosť SES Tlmače v rámci česko-slovenského konzorcia spoločne s českými firmami Škoda Praha a Škoda Power. Tlmače prevezmú zodpovednosť za dodávku kotolne. Spoločnosť vlastní J&T Finance Group cez firmu Segfield Investments.

Premiér sa v minulosti k J&T nevyjadroval lichotivo. „Ak som povedal, že mám rád finančné skupiny ako koza nôž, tak som povedal, že máme vážne problémy s ich pôsobením na Slovensku a na trhu. Tomu musí zodpovedať aj politika tejto vlády,“ povedal, keď jeho ministra Jána Počiatka (Smer) prichytili, ako sa zabáva s finančníkmi na jachte.
Okrem Paštiku sprevádzali Fica vo Vietname aj ďalší podnikatelia. Vo vládnej delegácii boli ešte okrem Jozefa Schwarza z Kerametalu aj Ladislav Balko zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, kde má štát svoj podiel, a riaditeľ Exim banky Igor Lichnovský. Práve cez túto banku chce slovenská vláda poskytnúť poistenie slovenského podielu dodávok technológie a prípadne sa podieľať aj na financovaní projektu.

Podľa Úradu vlády si podnikatelia hradili cestu sami. „Úrad vlády zabezpečoval letenky pre päť osôb. Náklady na jednu letenku predstavovali sumu 113 850 korún,“ uviedol tlačový odbor. Let do Vietnamu tak vyšiel na pol milióna korún, ostatné náklady, ako sú hotel a diéty, budú známe po vyúčtovaní.

Slovenský predseda vlády si nezabudol v ďalekom Hanoji pripomenúť ani 90. výročie vzniku Československa, podľa agentúry SITA „bleskovou návštevou českého veľvyslanectva v Hanoji“. „Je v tom veľká symbolika, ak sa pri príležitosti výročia stretnú slovenský a český predstaviteľ napriek tomu, že sú tak ďaleko od svojich vlastí,“ povedal premiér podľa agentúry SITA pri stretnutí s českým veľvyslancom v Hanoji Michalom Králom. Pripomenul, že podľa neho „nie sú dôležité len okázalé politické oslavy, ale aj spontánne ľudské gestá, ktoré najlepšie prejavia skutočný vzťah človeka k určitým hodnotám“.

debata chyba