Baníkov, čo zahynuli osamote, si vláda nevšíma

Pre rodinu baníka je veľký rozdiel, či ich otec alebo syn zahynie v bani sám, alebo v kolektíve. Rodiny dvadsiatich zosnulých handlovských baníkov už dostali po 800 eur od ministerstva práce, 500 od mesta Handlová, ďalších 33–tisíc eur od vlády nad rámec zákona je už na ceste. Bude im patriť aj zákonné odškodnenie od Sociálnej poisťovne.

Baník Pavol Repka
Pavol Repka, 45-ročný baník, ktorý v júni zomrel v Bani Nováky po úraze hlavy (fotka z rodinného albumu).
Autor: ,

Na vdovu po baníkovi Lýdiu Repkovú si však nespomenul nikto. Ani vláda, ani mesto Nováky, kde v júni v bani zomrel jej manžel Pavol Repka na následky úrazu. A pritom zostala bez príjmov, s mentálne postihnutou dcérou, o ktorú sa musí stále starať. Preto sa ani nemôže zamestnať.

„Bola som sa po handlovskej tragédii na úradoch spýtať, či aj ja nemám nárok na nejaké odškodnenie, ale povedali mi, že nie. Vraj to dávajú, len keď ide o hromadné nešťastie,“ povedala vdova Repková. Zatiaľ dostala peniaze od Hornonitrianskych baní, vyplývajúce z kolektívnej zmluvy. Zo Sociálnej poisťovne nedostala nič.

„Jednorazové zákonné odškodnenie dostaneme, keď sa skončí vyšetrovanie, a to bude bohvie kedy,“ tvrdí Repková. Ako dodáva, po smrti manžela sa do práce už nedostane. „S postihnutou dcérou mi pomáhal manžel a teraz mi pomôže kto?“ pýta sa Repková. Ako však dodáva, vládnu pomoc rodinám nad rámec zákona vôbec nezávidí. „To je to posledné, lebo najlepšie viem, čo je to stratiť manžela,“ tvrdí s plačom vdova.

Eliška Repková, dcéra nebohého baníka.
Eliška Repková, dcéra nebohého baníka.
Autor: Pravda, Milan Kráľ

Vláda schválila odškodnenie Vláda Roberta Fica (Smer) v piatok schválila odškodnenie každému členovi rodiny vo výške 33–tisíc eur. Rovnako tak spravili aj v prípade nešťastia v novembri 2006, keď zomreli v Novákoch štyria haviari. Na celý príspevok má nárok 41 osôb.

„Odškodnenie obdržia všetky osoby, ktoré boli z hľadiska výživy viazané na obete banského nešťastia,“ povedal premiér Robert Fico (Smer).

Vládny balíček dostane 17 manželiek, dve družky a 22 nezaopatrených detí. Jeden z mužov bol slobodný a žil s rodičmi, preto sa vláda rozhodla finančne pomôcť aj im. Vláda tak mimoriadne vyčlení pre rodiny 1,386 milióna eur (41,75 milióna korún).

Pozostalým pomáha aj mesto Handlová. Každej rodine vyplatili príspevok 500 eur a založili účet. Na konte je takmer 30–tisíc eur, z toho mesto Bratislava prispelo na zbierku sumou 20–tisíc eur.

Spoločná verejná rozlúčka s obeťami tragédie bude vo štvrtok o pol piatej podvečer na handlovskom Námestí baníkov. Dvadsať baníkov zomrelo v pondelok v bani po výbuchu plynu pri hasení požiaru. Ďalších deväť haviarov explózia zranila. Ide o najväčšie banícke nešťastie na Slovensku v histórii.

Súvisiace články:

Handlová, baňa, nešťastie

Obžalovaní v prípade tragédie v bani Handlová necítia vinu

09.09.2013 13:49

Hlavné pojednávanie, ktoré je tento týždeň naplánované na štyri dni, sa začalo výsluchom trojice obžalovaných.

Čičmanec

Banskí inšpektori sedia u Čičmanca a platia mu za služby

22.08.2009 18:07

Spolumajiteľ Hornonitrianskych baní Peter Čičmanec nedostáva od štátu peniaze len cez nepriame dotácie.

Lýdia Repková

Zabudnutá vdova vyšla z tieňa dvadsiatich obetí

22.08.2009 08:14

Vdova po baníkovi, na ktorú si pri odškodňovaní obetí práce pod zemou nikto nespomenul, môže byť trochu spokojnejšia.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.