Agentúra plesala za mastný účet

Štátna agentúra SARIO je v podozrení, že plytvá peniazmi daňových poplatníkov. A to pre zmluvu za 23-tisíc eur bez DPH, ktorú v polovici februára uzavrela s reklamnou spoločnosťou Media Pro Consulting.

Sario
Agentúra SARIO (na snímke je jej sídlo) zaplatila 23-tisíc eur bez DPH za osem vstupeniek a darčekové balíčky na ples, ktorý sa vo februári konal v bratislavskom päťhviezdičkovom hoteli.
Autor:

Za zmienenú sumu si SARIO objednala osem vstupeniek, rezerváciu stola s logom a darčekové balíčky, aby sa jej zástupcovia a niekoľkí hostia mohli vo februári zúčastniť reprezentačného charitatívneho plesu v päťhviezdičkovom hoteli Kempinski v bratislavskom nábrežnom komplexe River Park. Okrem toho mala Media Pro zavesiť na webovú stránku plesu profilové informácie o SARIO.

Zo zmluvy zverejnenej na internete teda vyplýva, že každý zo zástupcov agentúry a ňou pozvaných účastníkov, ktorými mali byť zahraniční biznismeni a zástupcovia obchodných komôr, sa na plese zabával za sumu 2 875 eur, ktorá išla na účet SARIO. Na charitu sa pritom počas celého večera vybralo 4 300 eur.

Vedenie SARIO sa bráni, že predmetom zmluvy nebol iba „nákup ôsmich lístkov“, ale aj „širšia propagácia štátnej agentúry v rámci plesového podujatia, na ktorom sa celkovo zúčastnilo 230 významných investorov, zástupcov obchodných komôr či veľvyslanectiev rôznych krajín vrátane veľvyslancov“.

„Ak by sme s každým z hostí komunikovali osobitne a do každého stretnutia investovali iba po 100 eur, trvalo by nám to celý rok a finančný obnos by bol určite väčší. Ak by zase stretnutia financovala protistrana, obvinili by nás z netransparen­tnosti a využívania neopodstatnených výhod. Takto sme legitímne a legálne vykonali aktivity v prospech Slovenskej republiky,“ uviedol Ján Jáger z tlačového oddelenia SARIO.

Jednoduchá násobilka hovorí, že pri investícii 100 eur do 230 hostí by sa celková suma aj tak rovnala tej, ktorú SARIO posunulo firme Media Pro. Jej konateľ Pavol Múdry sa najprv Pravde posťažoval, že faktúra za zmluvu mu dosiaľ nebola vyplatená. Následne upozornil na ďalšiu klauzulu dohody, kde sa píše o povinnosti reklamnej spoločnosti „obstarať propagáciu obchodného mena SARIO a jeho loga spôsobom a formou v súlade s touto zmluvou a právnymi predpismi“. Za touto vágnou formuláciou sa podľa neho skrýva „množstvo inzercie, ktorú sme zadali do Trendu, Hospodárskych novín, Rádia Expres a ďalších médií“.

„Media Pro si u nás nikdy nijakú inzerciu neobjednala,“ uviedlo však pre Pravdu inzertné oddelenie Trendu, ktorý Múdry menoval na prvom mieste.

„Zmluvu tohto typu považujem za modelové plytvanie verejnými prostriedkami. Vo svetle takýchto kontraktov sa odpor štátnych inštitúcií k povinnému zverejňovaniu zmlúv v centrálnom registri javí ako logický a pochopiteľný,“ zhodnotil dokument advokát Vladimír Pirošík, spolupracovník Transparency International.

Na podujatí s názvom Business Leaders Charity Gala Ball 2011 sa v sobotu 26. februára v retroatmosfére 20. rokov minulého storočia zabávali prominentní predstavitelia biznisu na Slovensku. Nad „prvým plesom biznislídrov“ prevzal záštitu minister hospodárstva Juraj Miškov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
zbran, eu, sviečky

Brusel v boji proti terorizmu sprísni držanie zbraní

27.03.2017 07:00

Aj pre slovenské samopaly, ktoré kolujú na európskom čiernom trhu, sa mení smernica Európskej únie o zbraniach.

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

vládna koalícia, koalícia, fico, danko, bugár,

K súčasnej vláde nebola alternatíva, tvrdia lídri koalície

26.03.2017 15:50

Lídri strán vládnej koalície trvajú na tom, že súčasná vláda bola po minuloročných voľbách jedinou možnou alternatívou.

jemen

UNICEF: V Jemene je až pol milióna detí v ohrození života

27.03.2017 07:59

Pre vojnu, hlad, chorobámy a chudobu je v Jemene v ohrození života približne 462-tisíc detí. Od začiatku konfliktu v roku 2014 ide o nárast o 200 percent.

tatry, hory, turisti, túra, kopce, štíty,

Tragédia v Tatrách si vyžiadala dva mladé ľudské životy

27.03.2017 07:24

Vysoké Tatry boli v nedeľu dejiskom tragédia, ktorá si vyžiadala životy dvoch mladých mužov.

Ivanka Trump

Ivanka Trumpová sa zúčastní na ženskom summite v Berlíne

27.03.2017 07:16

Ivanka Trumpová, dcéra prezidenta USA Donalda Trumpa, plánuje cestu do Nemecka, aby sa tam zúčastnila na summite o posilnení ekonomického postavenia žien.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Výber všetkých úspor z II. piliera nebude pre každého

27.03.2017 07:00

Nie každý, kto na to bude mať nárok, si bude môcť po odchode do penzie vybrať peniaze z II. piliera hneď. Závisí to od konkrétnej DSS.